| blackann a întrebat:

Cum sa imi ajut iubita sa renunte la alcool? Bea zi de zi, nu recunoaste ca e alcoolica, desi a glumit pe tema asta de multe ori, ba chiar a spus ca spune adevarul in gluma si ca rade ca sa nu planga. Spune mereu ca vrea sa renunte, dar zilnic cedeaza. Nu are deloc control asupra ei si deodata spune ca are "pofta" de un pahar de vin. Nu se imbata neaparat, nu face urat, doar ca bea mult (chiar si o sticla-o sticla jumate pe seara). Ne-am certat de cateva ori pentru ca promite ca renuunta si nu o face si imi reproseaza ca nu are suport moral din partea mea.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Care sunt motivele pentru care bea? Trebuie discutat serios cu ea, intr-un mod matur ca isi face rau singura, alcoolul in exces iti prajeste creierii. Daca nu se poate abtine si bea prea mult ar trebui dusa la ajutor specializat psihologic si medical, daca continua sa o tina asa va ajunge o boschetara si o va paste o ciroza de toata frumusetea, e enorm ca femeie sa bei zi de zi 1 sticla-1 sticla jumate de alcool, ea e deja dependenta. Mai bea omul, nu zice nimeni sa nu bei 1-2 hai 3 pahare pe zi dar daca depasesti si ajungi la sticle deja situatia e grava si se cheama dependenta. In tot cazul, ai de indurat cu ea, daca are probleme ceva mai deep, alcoolul nu e niciodata solutia si e teapa de milioane sa te infunzi in alcool pentru a uita de probleme, nu doar ca nu vei uita de ele, dar te astupi mai rau.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La alcoolicii anonimi să o înscrii tu, nu este suficient. Acolo au succes doar cei care se decid singuri să renunțe. Acel suport moral de acolo funcționează doar pentuu cel care a decis el însuși să facă acel efort. Nu are rost nici să o cerți pe tema asta, că nu ajută cu nimic la rezolvare. Să reduci ușor și treptat, este
o anecdotă din istorie. Ignațiu de Loyola obișnuia să bea o stacană de vin de un litru pe zi. Cum a redus treptat. A picurat zilnic în acea stacană o picătură din ceara fierbinte a unei lumânări aprinse. Asta zilnic, până s-a umplut stacana cu ceară.
Dar iubita ta nu va avea atâta persevență. Nu se mai îmbată pentru că organismul s-a obișnuit. Dar efectul nociv și toxic continuă până la degradare alcoolică totală. Pe urmă, deces.

| Drimmero a răspuns:

Ascunde-i bautura, in cazuri extreme arunc-o (bautura zic) daca cu vorba buna nu merge, eu asa as proceda.

| ReddY25 a răspuns:

Ascunzi băuturile sau ii iei sticla de la gurălaughing

| blackann explică:

Sa o inscriu la alcoolici anonimi? ea spune ca solutia este sa reduca usor usor, dar solutia este sa o taie deodata. altfel, intotdeauna va ajunge de la un pahar la o sticla. se repeta efectiv la infinit, e un ciclu nesfarsit.

| blackann explică:

Si nu mai suport, deja ma simt dezgustat de asta. eu o iubesc si nu as vrea sa ne despartim din cauza asta, dar nici nu mai vad un viitor cu ea, cum vedeam la inceput. pentru ca nu vreau ca partenera mea sa fie alcoolica si, desi ne gandeam la copii, acum nu as mai face pasul asta. uneori se poarta urat dupa ce bea si isi pierde si rabdarea, e asa irascibila. mereu spune ca inceteaza, uneori chiar si cand bea realizeaza, desi se enerveaza mai usor, dar dupa uita. zici ca nu s-a intamplat si o luam de la capat. deja am purtat multe discutii pe tema asta si vad ca nu se schimba nimic. in acelasi timp, imi reproseaza ca eu nu o ajut, doar o cert. ce as putea sa fac sa o ajut? am nevoie de niste sfaturi/idei, mai ales de la persoane care au trecut prin asta sau au vazut in jurul lor situatii similare.

| CleanHeart a răspuns:

Trebuie sa ai multă răbdare cu ea și să fii acolo moral poate mai mult decât crezi tu, fara cearta că așa e egal totul cu 0, sa ii explici unele chestii cu calm, să o faci sa îți zică ce are pe suflet, clar e tristă și nu e stăpână pe emoțiile ei și crede că alcool-ul o ajuta dar ca să reușești acest lucru trebuie sa fii un umăr bun și să o faci foarte fericita dar totul depinde de ea și de iubirea pe care ți-o poarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vremuri ciudate, s-au inversat rolurile din mai multe perspective?
Inainte femeile nu mai stiau ce sa faca sa se lase barbatii lor de baut si acum uite, na, ce situatii?

| Danny28 a răspuns:

Dacă nu reușești să o convingi să se lase renunță la ea. Nu știu dacă vrei copii sau nu, dar nu cred că ai vrea ca viitorii tăi copii să aibă o așa mamă.

| OxyAliA a răspuns:

1. Îi ascunzi sticla.
2. O duci la un cabinet psihologic/ psihiatric (în cazul în care are vreo depresie sau orice altceva, i se va administra niște medicamente).

Alegi.