| Manaila_Iuly_1990 a întrebat:

Cum sa imi fac prieteni, TPU?

17 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sa cauti intotdeauna oamenii care au multe in comun cu tine,interese,pasiuni, dorinte, obiceiuri comune si sa intri in vorba cu ei, sa socializezi, daca aveti multe in comun sigur te vei imprieteni cu tine.Sa intri in grupuri, comunitati, sa faci activitati unde sunt oameni cu aceleasi gusturi ca si tine.Si pe internet e o solutie(chiar daca mai extrema) sau la un sport (inot, handbal, volei, sah). Primul pas e sa socializezi si sa descoperi oameni cu aceleasi interese ca tine.Succes.

| Violleta2022 a răspuns:

Pe FB, dintre colegii de clasa si din scoala, dintre vecini si rude.

| danay72 a răspuns:

Fata în fata, nu pe net. Oamenii pot ascunde ceea ce sunt, de aceea cauta persoane care au caracter asemănător cu al tău, poate la școală, în zona unde locuiești. Asculta când vorbesc și fii politicoasa cu ei.Sa fii sincera și deschisa cu ei. Un prieten adevărat este greu de găsit, dar când îl ai, vei vedea ca în nenorocire ajunge ca un frate.

| Donsavas a răspuns:

Iti spun eu secretul : trebuie sa pari cat mai putin egoist. Ce inseamna asta? ocupa-te mai mult de interesul celor din jur decat de interesul tau. fiecare are un interes,poate chiar mai multe. toti suntem pe interes,deci toti suntem egoisti. Trebuie sa cauti,daca intr-adevar iti doresti,sa fi sociabil,deschis(comunicativ) adica sa te exteriorizezi atunci cand stii ca ai ceva in comun cu cineva,ori daca nu ai,nu cauti sa starnesti interesul in cei din jur pentru a vorbi ei cu tine pentru ca asta este cel mai greu si cum sunt foarte multi egoisti,nu va functiona. Vorbesti cu un baiat pasionat de telefoane dar tie nu iti plac atat de mult. nu chiar atat de mult ca el dar il poti face sa te invete, invatand, poate iti vor placea mai mult. nu e rau sa incerci. ori daca nu, lasandu-l pe el sa te invete sau invatand/facand tu ceva ce oamenilor le place, ii atragi spre tine. nu uita! in prietenie, tu esti pe locul 2. In principiu,tu trebuie sa te gandesti la ceea ce vor ei, apoi la tine, insa daca ei nu sunt egoisti iar tu dai dovada ca nu esti unul, atunci, probabil ca vor ajunge sa faca si ei lucruri pentru tine! Succes!

| Clorox a răspuns:

Daca vrei sa dai de acea persoana care sa-ti fie cea mai buna prietena in orice moment al vietii tale, fie el bun, fie el rau OPRESTE-TE acum din "cautat".
Nu oferi decat disperare(n-o lua de rau)si o sa-ti gasesti "prieteni" care dupa o vreme o sa te lase balta.Prietenia nu vine doar de la tine ci vine de la amandoi.Nu zic sa nu-ti cauti prieteni ci ia-o mai usor cu asta.Sti care-i secretul pana la urma? Comunicarea!
Comunica cu cei din jurul tau, fii calma in orice situatie si lumea te va cunoaste.Crede-ma,o sa stii cand o sa dai peste prietenul adevarat, nu trebuie sa-l cauti tu pe el... poate te cauta el pe tine.
Si nu te schimba pentru altii.Nu incerca sa devii altceva pentru simplu motiv de a fi acceptata in diferite grupuri.Sunt persoane la fel ca tine peste tot, mai bune.

| Manaila_Iuly_1990 explică (pentru Clorox):

Si cum gasesc prieteni sa ne jucam maincraft nebun

| Clorox a răspuns (pentru Manaila_Iuly_1990):

E clar... Cauta online, credeam ca te-ai referit la altceva prin ''prieteni'', acum am s-o las balta ¯\_(ツ)_/¯

| Deaad a răspuns (pentru Clorox):

Dezamăgire.
laughing

| Clorox a răspuns (pentru Deaad):

D'aia mare laughing

| Deaad a răspuns:

Te prefaci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancand rahat.

| Diance a răspuns:

Fi prietenoasa, normal. Nu mai cersi prieteni, vor veni singuri la tine.

| dyckă a răspuns:

Ba fra prieteni nu exista in ziua de azi.Prieten inseamna o fiinta in care sa ai deplina incredere si pentru care ti-ai da si viata dar nu cred ca ai sa gasesti vreodata. Poate vrei sa iti faci amici.Dar cati ani ai? Si curios mi se pare sa nu ai ""prieteni"colegi de scoala, colege, vecini nu ai.

| GabiTheFEAR a răspuns:

Pai pentru inceput incearca sa fii amabil, spune o gluma, fa ca lumea sa te creada placut. Apoi, iti poti invita prietenii acasa, poate va jucati pe calculator etc. sau propune prietenilor tai sa iesiti in oras(daca stai la oras), sau pe terenul de fotbal, la un restaurant. Totul trebuie sa vina de la sine, nu trebuie sa fie brusc, prietenii se fac in timp. Sper ca te-am ajutat!

| GabiTheFEAR a răspuns (pentru GabiTheFEAR):

Daca esti fata, imi pare rau ca am vorbit la masculin!

| Casian_Raciac_1995 a răspuns:

Incearca sa fi tu.Mai bine sa ai un prieten adevarat decat 10 falsi. Funda?