| publicname a întrebat:

Cum sa le arat parintilor mei ca sunt mai matur si sa ii fac sa inteleaga ca nu mai sunt un copil?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-i sa te surprinda cind faci sex cu gagica-ta, or sa realizeze ca ai crescut si acum esti barbathee hee

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maturitate inseamna asumarea de responsabilitati. Poti, de exemplue, sa iti asumi tu curatenia casei: aspirat + sters praful de doua ori pe saptamana, frecat covoare/mochete la doua saptamani, spalat baia (integral) zilnic, frecat faianta din bucatarie de doua ori pe saptamana. Poti face cumparaturile, gati, spala vasele, etc. In plus, iti poti gasi un job pentru a castiga bani cu care sa contribui la cheltuielile casei. Fi sigur ca asa parintii tai vor intelege ca esti matur, ca nu mai esti copil si iti vor transfera divesre obligatii ale unui om matur.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Stai de vorba cu tatal tau ca de la barbat la barbat, o sa inteleaga ca ai crescut.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
In primul rand trebuie sa le arati cat de responsabil esti. Dovedestele ca trebuie sa aiba incredere in tine in orice moment, ca stii sa iei decizii bune in situatii dificile.
Oricum in ochii unui parinte oricat de mare ai fi tot copilul lor ramai. Ei vad mereu in fata ochilor odrasla mult asteptata timp de 9 luni, vad magaldeata de om care incepe sa dea piept cu lumea inconjuratoare; vad prin ochii copiilor puritatea, sinceritatea si cel mai presus sentiment IUBIRE FATA DE COPII.
Este adevarat ca depun eforturi mari pentru a le oferi copiilor lor tot ceea ce este cel mai bun pentru ei: protectie, educatie si iubire parintesca. Parintii se multumesc ca odraslele lor sa ii asculte, sa ii inteleaga ca uneori viata inseamna sa faci sacrificii.
Sfatul meu este sa le spui din cand in cand ce inseamna ei pentru tine, sa le spui cat de mult ii iubesti si ca le intelegi punctele de vedere pentru anumite probleme.
Mult succes si multa sanatate.

| bogdand a răspuns:

Nici nu stiu cati ani ai happy
Ma rog, intotdeauna cel mai sigur este sa le arati ca gandesti. Sa te tii de cuvant de fiecare data cand promiti ceva, fara exceptii. Sa nu te copilaresti si sa ii respecti. Prin astea sigur o sa vada ca te-ai maturizat.

| 31957319 a răspuns:

1 Cred ca cea mai buna solutie este sa abordezi orice problema cu seriozitate, si sa cauti solutia cea mai corecta ( in orice domeniu, sa nu defavorizezi pe nimeni, caci acele persoane vor pomeni in discutiile cu ai tai si despre tine. Ei ii vor face pe ai tai sa inteleaga ca au un copil matur.)
2 Incearca sa te administrezi ( fie financiar, asta insemnand sa stii sa economisesti bani, fie printre lucruriile pe care le pozezi, haine, cd-uri, carti, caiete, ciorne. Toate lucruriile trebuie sa aiba cat de cat un loc unde sa fie gasite. )
3 Vestimentatia. eu stiu ca ii la moda sa porti trening, sau bluza cu gluga, dar incearca sa le eviti, te v-a ajuta. Incearca sa porti haine putin mai serioase, dar nu prea elegante; evita emblemele
mari si viu colorate.)
4 Vocabularul. Foloseste cuvintele cu grija, cuvinte mai puternice, ceea ce ofera ascultatorului un indiciu ca nu vorbeste chiar cu oricine. Deci incearca sa citesti, pentru a adopta vocabularului tau cuvinte noi.)
5 Accesori. O cruciulita, caci de Dumnezeu nu ne putem lipsi, asa va fi cu tine tot timpul, si tot asa ea cad te v-a vede la bustul gol, v-a realiza ca are o persoana credincioasa. Si un ceas, dar sa nu fie electronic, caci este copilaros.
Iar la final. Un sfat : Incearca sa nu umbli cu orice ratat, care iti poate afecta negativ imaginea, alege-ti prietenii cu grija, mai bine unu si bun, decat zece rai.
Sper sa te ajute, caci sunt mult mai multe lucruri care sa demonstreze ca esti matur.
Dar daca esti inca la scoala, nu te grabi sa te maturizezi, crede-ma pe cuvant. Ai tot timpul din lume.
i. c. t.

| Happy a răspuns:

1.Incearca sa fi mai retras si sa pari ganditor;
2.Incearca sa te uiti la fotbal si la emisiuni sportive si sa strigi cand da cineva un gol;
3.Incearca sa-ti faci mai multe prietee sau amice cu care sa vorbesti;
4. Fa complimente mamei tale si tatalui tau.

Eu asa am facut si a mers! Iti tin pumni pupici happy

| ZuZuAleX a răspuns:

Oricum in creierul lor te vor vedea ca acel copil mic si inocent care era cel mai frumos copil din maternitate! Asa ca incearca sa faci mai multe lucruri importante du-te cu mama ta la cumparaturi ajut-o si tu la treaba! Nu o lua prea repede ca sa nu o ranestisad

| Paris a răspuns:

Prin fapte. Orice chestie se demonstreaza prin fapte. Nu o sa le spui "Mami, tati, priviti-ma, m-am maturizat!" O sa isi dea seama, din felul tau de a fi, din comportament, din tot ceea ce faci happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-ia-ti cateva indatoriri
-raspunde tu si numai tu de cateva chestii
-participa la hotararile casei dar fa-o cu masura, nu sari calul
-daca esti abil determina-i pe altii sa te discute cu parintii tai de fata asa incat sa te sublinieze ceilalti ca esti "copt"
Astea-s valabile pentru orice varsta ai avea, cata vreme ai invatat sa scrii e clar ca ai un pic de discernamant... ok, acum nici asta nu mai poate fi o certitudine a varstei, am vazut un documentar in care un copil de pana in 20 de luni(!) invatase cat de cat sa scrie...
Dar seriozitatea, harnicia, simtul de observatie si adaptabilitatea conteaza cred f mult pentru majoritatea parintilor cand isi judeca plozii.
A! era sa uit:nu te da batut, pentru nimic in lume, fii tenace, nu ceda daca nu-ti iese din prima. E greu sa schimbi prejudecatile celor mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, sa ma iertati! Eu una mi-am asumat o gramada de responsabilitati iar parintii mei la un moment dat nu si-au mai asumat nici una si am ajuns in ziua de azi ca sunt acuzata ca nu ii respect, desi eu sunt cea care pune paine pe masa si face curat etc. Cand ei zic ceva e musai sa faci ca ei, dar daca zic eu ceva mi se spune ca sunt copil si pe o ureche le intra pe alta le iese! Mi se impune sa ii respect dar daca intreb: eu de ce nu sunt respectata cand zic ceva, raspunsul e unu singur: esti copil! Asa ca nu cred ca e o solutie prin care sa le aratam ca ne-am maturizat la nici o varsta. By the way, eu una am peste 30 de ani si din cauza ca nu am posibilitati sa ma mut cu sotul, locuim cu totii la un loc. crying La varsta mea, ei tot copil ma considdera si nici nu le trece prin cap sa ma trateze ca pe un adult, indiferent ce fac!
Cu mare parere de rau iti raspund: NU AI CUM SA II FACI SA INTELEAGA CA ESTI MATUR, DECAT DACA TE MUTI!