| carmen68 a întrebat:

Cum sa-mi fac copilul de 10 ani sa citeasca de buna voie si nesilit de nimeni? de ce este cartea asa o oroare pentru copii?

Răspuns Câştigător
| thisissolawl a răspuns:

Eu sunt copil si va voi spune o modalitate care m-ar convinge pe mine:
ce gen de filme ii plac?
Ex.:daca ii plac cele SF cautati o carte de genul asta

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sa ii luati o carte cu litere ceva mai mari (sa nu-si forteze ochii, randurile sa fie mai usor de urmarit) despre un personaj care ii place cel mai mult, un personaj de care vor fi interesati toti colegii lui de la scoala si despre care va putea sa povesteasca dupa aia tot ce a aflat din carte (gen Harry Poter). Bafta!winking

| Ancutsa a răspuns:

Buna, Carmen!

Ati putea sa-i spuneti ca nu va ajunge nimic in viata daca nu invata si nu citeste! ii puteti arat niste carti frumoase cu imagini si sa citeasca cu voce tare in timp ce d-voastra faceti mancare sau curatenie. asa ii va placea si va fi nerabdator sa vada ce urmeaza. poate asa il veti putea " aduce in lumea cartilor "

Multa bafta si sa aveti un copil sanatos!

| DdDdde a răspuns:

Eu am 13 ani si cateodata am chef sa citesc cateodata nu am chef.Deobicei pe mine ma fascineaza cartile cu imagini si de aventura.La 10 ani poate citi o carte de jules verne(sunt foarteee interesante)si au si imagini

| MindFreak a răspuns:

Incearca sa ii cumperi carti de povesti cu imagini sugestive. Nu poti sa dai la un copil de 10 ani sa citeasca un roman, trebuie sa ii dai o carte propice varstei lui. Prima oara trebuie sa il obligi sa citeasca-adica sa-i spui ca are voie la ceva anume numai daca va citi-altfel el nu are cum sa descopere placerea cititului. Eu nu am vazut niciodata un copil sa ia o carte de buna voie si sa o citeasca, asadar trebuie initiat de cineva, ii trebuie un mic imbold, pentru ca la varsta lor au multe alte preocupari mai interesante si mai distractive pentru ei. Cauta prin librarii o carte cu ghicitori, povesti si poezii pentru copii. O sa ii placa mult. Mult succes!

| Biaaaa a răspuns:

Pai nu este o oroare asa de mare.
Doar ca trebuie sa aiba chef sa citeasca acea carte.
Vei vedea ca pe la 14-15-16 ani va citi de buna voie.
Acum mai bine il lasi sa se bucure de copilarie.
Iar daca tot vrei neaparta sa citeasaca, gaeste-i carti care sa il atraga. Du-te intr-o zi cu el la o librarie si pune-l sa isi aleaga o carte.

| nadia_5503 a răspuns:

Buna, carmen
cred ca puteti sa faceti din asta un joc - alegeti impreuna o carte despre ceva de care copilul tau este pasionat si cititi pe rand; o seara tu, o seara copilul; mai poti sa-i povestesti despre cate o carte pe care tu ai citit-o cand aveai varsta lui, poate il faci curios