| anonim_4396 a întrebat:

Cum scăpați de neamurile bagacioase?
Am o cumnata ce mereu trebuie sa intervină în treburile tuturor.Cand se înțeleg oameni pe ceva, trebuie ea sa rastalmaceasca toate.
Recent aveam un eveniment în familie ce era organizat intr-un anumit fel.Eu cu sotul am discutat cu restul de cum,ce și cât putem face și totul a fost ok pana a apărut ea mereu cu pretenții de mare diva, iar dacă ii spui ori se supăra ori se linguseste iar după prin spate te bârfește sau îți scoate ochii cu prima ocazie.
Nu prea ne suportam reciproc iar eu nu ma feresc de asta.Nu i-am spus-o în fata dar nici nu fac mese întinde cu ea niciodată și bănuiesc ca să prins.In schimb deși știu ca nici ea nu ma agreează,mereu încearcă sa para aia bună ce vai de mine cât tine la mine dar mereu se bucura dacă nu particip la o întrunire,uneori nu ne cheamă,găsește scuze ca să nu vina la evenimentele noastre și de fiecare data când sunt prin preajma și e și soțul ei are reacții de parca mie mi l-ar trebui pe ciuflitul ei (se călărește pe el efectiv când stam la masa fata în fata,în condițiile în care eu nici nu am și nu vreau sa am macar contact vizual cu el ca de vorbit nu vorbim niciodata).
Ma deranjează ca mereu îmi face sotul sa se simtă prost și obligat, în condițiile în care ea nu oferă nimic.Ba chiar a zis ca daca nu îmi convine mie ceva sa facă pe ascuns.
Cum țineți la distanta o persoana de genul?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cere-i bani imprumut (1-2 mii euro) pentru o saptamana.
Pune banii bine, nu te atingi de ei si intarzie 2-3 saptamani cu datul inapoi.
Se va enerva foc si te va ocoli de departe. big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Da-o afara din casa si ai scapat de ea!
In felul asta nu mai intervine in discutiile tale, nu mai vede si nute mai mai barfeste, nu te mai deranjeaza deloc.
Esti totusi vinovata ca tii gura inchisa, in loc sa-i spui tot ce te deranjeaza si sa o pui la punct, imediat atunci, cand s-a intamplata cel lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, rup relația cu oricine mă face să mă simt prost și ci care nu mă pot înțelege omenește.

| dullcat a răspuns:

Nu scapi. Familia nu ti-o alegi, prin urmare trebuie sa ii accepti asa si sa mentii distanta pe langa interactiunile pe care le aveti, probabil, de sarbatori etc.

| carevaescu a răspuns:

Deseori cea mai bună armă este nepăsarea

| Miruna333 a răspuns:

Rupi relatia. Simplu. Sotul tau ar trebui sa ia atitudine. Persoanele de genul cand vad ca tu accepti si nu prea zici nimic, vor continua. Cand vad ca se impun limite, comentezi si ca nu prea le merge cu tine, bat in retragere. Cu cat taci mai mult, ii permiti prostului sa devina nesimtit.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Soții sunt frați, atunci cei doi frați să stea de vorbă singuri, iar soțul dumneavoastră să îi spună tot ce vă deranjează.
NU puteți pleca în alt oraș, dar vorbiți inclusiv cu părinții ei, părinții soțului și spuneți situația în care vă aflați.
Pe scurt "o faceți de râs"!
Eventual o amenințați că veți cere ordin de restricție!
E o vorbă românească: "frate, frate, dar brânza e pe bani"!
Frați, frați, cumnată, cumnată, dar fiecare aveți viața personală.
Puneți punctul pe i și nu vă mai lăsați călcată în picioare.
De aceea e poliție, justiție.
Fiecare aveți viața personală!