| anonim_4396 a întrebat:

Cum treceti voi peste barfe, sincer?
Si cum v-ati simtit cand v-ati destanuit cuiva de incredere sau la colegi de munca si ei v-au tradat increderea?
Multumesc!

14 răspunsuri:
| eckblume a răspuns:

Mi se acorda prea multa importanta daca sunt subiect de discutie. Sincer, nu imi pasa si nu ma stresez de vorbele altora. Nu prea mi s-a intamplat sa am oameni ipocriti langa mine. Stiu ca aveam o colega care juca pe mai multe fronturi. I-am zis in față sa se potoleasca si a inteles. Stii, cand doua persoane barfesc, exista marea posibilitate ca ele sa se barfeasca una pe alta in fata altora.
Daca esti sarac, nu e bine. Daca esti bogat, iar nu e bine. Daca te destainuit...vai...uite ce mi-a povestit. De parca nu mai exista subiecte de discutie decat vietile altora. Crezi ca putem multumi pe toata lumea? Daca ti s-a intamplat asa ceva vei fi mai prudent/a data viitoare.
Eu reactionez in functie de persoana. De obicei, anunt persoana (daca e cunoscuta mie) ca nu mai are vreo legatura cu mine si gata, imi trec nervii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu ma destainui, imi rezolv singur dilemele existentiale.
In al doilea rand ma doar in varful pixului de cine si ce zice de mine

| Katie1356 a răspuns:

Realizezi ca prin simplul fapt ca esti barfit/barfita esti peste acei oameni, care in loc sa se concentreze pe evolutia lor, isi pierd vremea disecand viata altora. Ignora barfele, o sa ai doar de castigat.
Daca iti tradeaza increderea, ajungi la concluzia simpla ca nu iti sunt prieteni si nu merita nici sa ii mai saluti pe viitor. Eu sunt genul care ma destainui, dar mereu in proportie de 70-80%, niciodata in totalitate. Pastreaza mereu o parte pentru tine.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Sincer in cazul meu, si eu am fost tradata si nu de oricine ci de persoane pentru care mi as fi dat si viata si nu le credeam capabile de asa ceva. Sfatul meu pe care eu insami am pus o in practica este sa nu ma mai intereseze parerile celor din jur in special barfele pentru ca indiferenta doare cel mai tare si categoric data viitoare sa fiu mai atenta in cine imi pun increderea, sa imi aleg persoanele cu grija, asta iti recomand si tie si vei vedea ce bine iti va fi.Multa sanatate!

| aneliram a răspuns:

Bârfele nu le iau în seamă, iar cel ce mi-a trădat încrederea înseamnă că nu a fost de încredere, în general doar în familie am încredere.

| Mosotti a răspuns:

Ce te intereseaza pe tine ce barfesc altii? Simti ca trebuie sa rupi legatura cu ala sau aia care te-a tradat, e f simplu. Pe mine nu ma afecteaza, sa zica nene ce vor. Stau doar cu oamenii okey si atat. Deci stai linistit.

Bula
| Bula a răspuns:

Ma doare in 14 ce zic altii in spatele meu (barfe de 2 bani). Atat le poate mintea si n-au curajul sa mi-le spuna in fata...
Le las sa se distreze, daca n-au alta ocupatie. Dupa un timp se plictisesc si se leaga de altii, care reactioneaza. tongue

| morfeo a răspuns:

E important sa n-ai treaba cu barfele sau persoanele care te barfesc. Sa ai coloana si sa te doara in pl de parerea lor, sa nu te schimb pentru ei. Si eu am pierdut multe "prietenii" si au ramas doar cei adevaratihappy

| SilentRain a răspuns:

Nu le acord atenție, m-am simțit rau

| Mosotti a răspuns:

Niciodata nu am inteles de ce lumea se strofoaca atata pentru ce zic altii, de ce ii intereseaza atata de alti fraieri. Si la scoala "vaaai colegii au zis ca", si ce daca? Nu e okey. Cine zice de rau de mine, ala nu da doi bani pe mine, asa ca nu are nici un sens sa imi pese de ce zic acei oameni. Cine ma accepta cum sunt, de aia imi pasa.

| darrio2007 a răspuns:

De obicei nu ma destainui la nimeni. Pentru mine e mai bine asa.

| Mosotti a răspuns (pentru darrio2007):

Nici asta nu e ok, inseamna ca nu ai prieteni adevarati. Unii simt si le face bine sa se destainuie.
Bine, la mine si daca zice, ce? Nu sunt Putin sa imi faca rau daca s-ar afla. Dar evident ca ala nu mai e nimic pentru mine daca tradeaza.

| Andreeush a răspuns:

Evident că nu e plăcut când cineva îți trădează încrederea.
Cel mai bine ar fi să ignori astfel de persoane.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Unii se destainuie si nu le pasa de consecinte caci simt aceasta nevoie, iar daca nu o fac se simt naspa, deci nu au de ales, insa se simt mult mai putin naspa daca-s tradati cu asta apoi, deci depinde de oameni.
Adica gen "sa zica la cine vrea la o adica ca nu conteaza, dar m-am simtit bine ca am spus ce am simtit ca trebuie sa spun".

Dar alta cateforie sufera fie doar ca ala l-a tradat, ori si ca au auzit ceilalti, depinde si aici ce deranjeaza mai tare. Si deci aceasta categorie se fereste sa spuna ce are de spus chiar daca sufera tare, sau poate nu sufera asa tare, ca daca suferea nu se puteau abtine sa nu zica, nu stiu.