| KapshunikaViorika1994 a întrebat:

Cum vi se pare scoala in Italia?
multi romani spun ca scoala in Italia e mult mai usoara ca in Ro.
pai asta dupa mine depinde si de profesori si de felul de scoala pe care il alegi. in Italia exista un liceu numit "liceo classico", unde se invata limba greaca veche+literatura, limba latina+literatura, literatura si limba italiana si franceza, matematica, fizica si chimie. in Romania exista scoala asta?
eu n-am auzit niciodata.dar sunt plecata de foarte demult!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In Romania au existat, la anumite licee de filologie, clase foarte bune de limbi clasice, care studiau, de asemenea, greaca veche si latina. S-au desfiintat prin anul 2000, o data cu simplificarile excesive ale programei

| KapshunikaViorika1994 explică (pentru Brigaela):

Multumesc, chiar asta voiam sa stiu! e pacat ca s-au desfiintat.
nici nu stiam de existenta lor.
oricum si in Italia vreunele dintre ele au fost simplificate prea mult si asta e pacat!

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Minodora32 a răspuns:

Pai cred ca e putin mai lejera ca in Ro...
unele din lucrarile lor literare sunt compuse pe net:

http://www.appuntimania.com/umanistiche/letteratura-italiano/index14.php

| dya_7401 a răspuns:

Buna! acolo se invata doar materiile pe care le-ai mentionat? eu am aproape toata familia in Italia, dar nu am auzit ca se studiaza doar atat, dar daca e asa cum cred eu atunci da este mai usor in Italia decat in Romania, si nu cred ca exista in Romania o scoala care sa predea doar atat! sper ca nu te-am dezamagit cu raspunsul meu.si daca doresti sa studiezi i Italia atunci iti doresc multa bafta la scoala!

| KapshunikaViorika1994 explică (pentru dya_7401):

Eu studiez in Italia, da.
nu, nu se preda doar atat. alea sunt materiile principale! bineinteles se preda si matematica, istoria, educatia fizica, arta si engleza in cateva clase.
dar exista in Romania un liceu unde se invata limba si literatura greaca veche si latina?

| Bolocan_Christine_1996 a răspuns:

Da, in Italia e mai usor, la scoala, in universitati e mai dificil, totusi in Romania e mai greu.

| KapshunikaViorika1994 explică (pentru Bolocan_Christine_1996):

La ce te referi cand spui "mai usor"in Italia? la note sau te referi chiar la felul de a preda?