| Mirunaraeschi a întrebat:

Da, sunt o ratată, o copchila de 17 ani care și-a distrus viața, copilăria, șansa de a ajunge cineva în viața...
Era atât de bine când eram mică când nu realizam și visam, visam să merg la liceu, să am prietene, sa imi depășesc condiția, sa îi arat mamei ca pot.
Poate ca m-aș fi dus la tatăl meu pe care nu-l cunosc și i-aș fi zic ca am reusit în ciuda faptului ca m-a abandonat.
La 15 ani m-am îndrăgostit, o greșeală pentru ca e cu mulți ani mai mare decât mine.
Credeam ca totul e perfect, imi ziceam ca o sa lupt, ca e o dragoste adevărata dar el de la bun început m-a manipulat și eu credeam ca așa e normal, sa-mi vorbească urat, sa ma controleze într-un stil brutal, agresiv chiar.
Lovituri și tras de par.

Nu aveam o relație prea buna cu mama și nu-mi vine sa cred ca o consideram dușmanul meu la momentul respectiv.
Regret enorm de mult.
Nu stiu, parca în acești doi ani în care am locuit la el mi-am dat seama cât de mult am greșit și din păcate nu am cum sa repar aceasta greșeală.
Nu stiu de ce scriu aici dar sunt atatea nopti in care plâng și nu am cu cine vorbi, nu am cui sa îi spun ce ma doare.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai viitorul in fata, e bine ca ai invatat ceva din asta, in rest ce poti face, trebuie sa mergi mai departe, viata e dura nu ca in basme

| mihai69 a răspuns:

Întoarce-te la mama ta. Chiar dacă te va certa, o să te primească.
Spune-i ce ai scris aici, o să te înțeleagă și cu timpul o să-i treacă și va fi alături de tine.
Baftă!

| Freya1 a răspuns:

Macar ai plecat de la el acum?
Viata oricand o poti lua de la capat, iar de dată asta poti invata din greselile tale.

| Vântulalb a răspuns:

Cum spune @GLA, ai doar 17 ani. Ai tot timpul din lume sa repari greseala si sa reusesti in viata. Apropo, spune-le si altor copile (de aici si de aiurea) ce inseamna sa nu asculti sfaturile celor mai mari. Macar sa le ia in calcul.
Acum, primul pas, si urgent, este sa pleci de la el. Oriunde, cat mai departe. Nu la tatal tau. Inca esti minora, mai stai un an la mama. Termina scoala, macar cei 10 ani obligatorii. Fara scoala nu te poti angaja nicaieri. Apoi, ia viata in piept. Vei putea, din moment ce ai reusit sa stai 2 ani cu monstrul asta. Angajeaza-te oriunde. Nimeni nu e manager direct de pe bancile scolii. Conteaza experienta. Sa ai banii tai ca sa poti sta intr-o chirie. Chiar si cu inca o fata daca nu-ti ajungbanii, tot e mai bine. In viata, barbatul nu este totul. Nu trebuie sa fii roaba lui, nici obiectul placerilor lui. Nu te vinde usor, indiferent care este educatia in comunitatea ta. Mai scrie pe aici, ca vei primi raspunsuri si sfaturi utile.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți sa vorbești cu mine. Trimite mi pm

| GLA a răspuns:

Hei nu te descuraja aiurea, ai doar 17 ani, ai toata viata inainte, nu fi negativista. Cat despre relatii se mai intampla si cazul de genul tau, astia sunt oamenii nepotriviti, de unde aveai sa stii la inceput cum o sa fie mai tarziu? Asa ca nu te mai invinovatii, toti gresim, absolut toti, treci peste si chiar daca ai gresit si fata de mama ta, repara ti relatia cu ea, este parintele tau si te va ierta indiferent cat ai gresit, capul sus si curaj. Cat despre asa zisu iubit al tau, paraseste l pentru ca ala nu e un om normal sa se comporte asa cu tine, ce naiba nu suntem animale sa ne batem i sa vorbim urat. Invata din greseli si fruntea sus, o sa fie bine!

| Dobrinx a răspuns:

Parca te-as cunaoste in proportie de 99% big grin Cand aveam 20 ani am fost impreuna cu o fata care avea 16. Destul de ok tipa. A avut o relatie inainte de mine, si a fost exact cum ai descris tu acum, exact exact la fel.

Iubirea la 15 ani are alta definire fata de iubirea la 22-23 ani.

Si ea avea certuri cu mama ei. Ea spunea ca mama ei nu o intelege, ca este batuta. Chiar avea si psiholog ca sa o ajute sa treaca peste probleme. Din ce am observat eu, problema era la ea, ajunsese sa isi minta psihologul numai ca sa creada ca mama ei este de vina.

Toate chestiile astea cu "o sa lupt; dragoste adevarata; manipulat" sunt chestii atipice pentru fetele/pustoaicele de varsta ta.

Iit pot spune ca in oricare din cazuri, nu inseamna ca ti-ai distrus viata. Intoarce-te la mama ta, crede-ma, poti sa fi si o criminala in serie, absolut orice, mama ta o sa te iubeasca mereu si o sa tina mereu la tine;]

Nu conteaza ce ai facut, toata lumea face greseli, ca si mine cand am decis ca este ok ca la 20 ani sa ma combin cu o fata de 16 :]]].

Te intorci acasa, iti vezi de studiile tale. poate 2-3 [ 4-5] luni o sa continui sa fi trista si sa ramai in aceasta depresie, dar o sa iti treaca. Iubirea pentru o persoana nu tine la infinit. O sa iti dai seama ca o sa gasesti un baiat care o sa te aprecieze pentru ceea ce esti, o sa vezi ca mama ta o sa iti fie alaturi chiar daca la inceput o sa iti faca o morala [ este normal, asa fac mamele :]] ].

Iti doresc succes, daca mai ai intrebari le poti adresa, imi face placere sa raspund big grin

| Denisaregina a răspuns:

Nu esti o ratata. Fiecare facem greseli, iar din greseli invatam. Iubirea e frumoasa, e placuta, e orice alt sentiment in afara de durere sau suferinta! Iar greseala de ce nu o poti repara? Sa stii ca fiecare problema de pe lumea asta are rezolvare. Fii puternica si ai incredere in tine, esti mai puternica decat crezi. Nu lasa capul jos, pentru ca pica coroana!