| Raluu a întrebat:

Daca ai 16 ani si esti fata, te poti casatori fara acordul parintilor? Am vazut in lege ca te poti casatori la 16 ani dar nu inteleg daca e necesar sau nu acordul. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Preety a răspuns:

Normal nu ar trebui sa experimentezi casatoria la o varsta asa de frageda. Acordul parintilor e foarte important, precum si binecuvantarea lor, acestea te ajuta sa ai o casnicie fericita.:*

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

De ce atata graba?

| IrinaIvashkov a răspuns:

Da te poti casatori la 16 ani, ca tiganii.Mai asteapta pana la 24-25 de aniwinking. Unii se casatoresc la 40 de ani si au rabdare.Bafta!

| FlaviFlv a răspuns:

Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de saisprezece ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor. Deci trebuie acordul părinților și ai nevoie de un motiv întemeiat pentru asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intre 16 - 18 ani e legal doar cu accordul parintilor

| neutrino a răspuns:

Minora fiind, nu te poti casatori fara acordul parintilor. Si crede-ma ca o casatorie la aceasta varsta e mare greseala, care-ti va marca toata viata.

| Anonima264 a răspuns:

Nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este necesar acordul parintilor si sper ca nu ai de gand o posibila nuntahee hee.

| Commandoo a răspuns:

Nui asa trebuie sa ai 18 ani sa fi major asa in rest nu se poate!

| eduardpuiu93 a răspuns:

Acordul parintilor e necesar deoarece la 16 ani nu esti majora. Majoratul se considera de la 18 ani incolo.

| Alejay a răspuns:

Sub nici o forma nu te poti casatori fara acordul parintilor.
16 ani esti minora si s-ar putea sa fie o decizie pripita totusi.
18 ani te poti casatori cand vrei cu cine vrei

| geoburndragon a răspuns:

Da este neaparat necesar....de la 18 ani nu mai este dar pana atunci da...si totusi de ce te-ai casatori de la 16 ani?

| arn a răspuns:

1.Nu se poate realiza acest lucru fara acordul parintilor.
2.Ai face cea mai mare greseala a vietii tale, apoi o sa regreti decizia peste ani!

| SuntDoaRoFata a răspuns:

SFAT: Nici sa nu te gandesti sa faci prostia asta straight face Ar fi cea mai mare greseala din viata ta. Traieste-ti viata cat mai poti! Orice probleme ai acasa cu parintii se pot rezolva(daca ai). Nu te lega la cap asa de tanara. Serios, iti iei singura cel mai de pret lucru pe care il ai: Libertatea! Nu e nici primul, nici ultimul pe care il vei cunoaste.