| ruxxy16 a întrebat:

Am 16 ani! ma pot casatori fara acordul parintilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil nu te poti casatori si mai trebuie si altele, citez:
"ART.272. Vârsta matrimonialã
(1) Cãsãtoria se poate încheia dacã viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate cãsãtori în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea pãrinţilor sãi sau, dupã caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelã în a cãrei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre pãrinţi refuzã sã încuviinţeze cãsãtoria, instanţa de tutelã hotãrãşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.
(3) Dacã unul dintre pãrinţi este decedat sau se aflã în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt pãrinte este suficientã.
(4) De asemenea, în condiţiile art. 398, este suficientã încuviinţarea pãrintelui care exercitã autoritatea pãrinteascã.
(5) Dacã nu existã nici pãrinţi, nici tutore care sã poatã încuviinţa cãsãtoria, este necesarã încuviinţarea persoanei sau a autoritãţii care a fost abilitatã sã exercite drepturile pãrinteşti." Numai bine!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti trebuie peste 18 ani da la 16 ani nici cand!

| Silviu591 a răspuns:

Doamne.ce se intampla cu copiii din ziua de azi?straight face

| BlaaBlaa a răspuns:

Nu, trebuie sa ai 18 ani.

| gohsty a răspuns:

La 16 poti avea impresia ca e cel mai frumos baiat din viata ta si sa te simti ca si cum ar fi iubirea vietii tale. Poti gresii. Urcum trebuie sa ai 18 nu 16.

| Anemona a răspuns:

Nu, bineinteles ca nu. puppy dog eyes

| mg112mada a răspuns:

Fata,nu te complica! Acum ti se pare tie ca EL e cel mai frumos, mai bun, mai dulce si nu mai stiu cum, dar mai tarziu vei regreta.Eu cred ca nu prea comunici cu parintii tai, dar eu te sfatuiesc sa o faci, ei iti vor raspunde cel mai bine la toate intrebarile.