| Nataliaa25 a întrebat:

Daca aveti rabdare sa cititi pana la capat si sa mi dati un sfat, va multumesc din suflet.
Am 17 ani si locuiesc cu mama mea, parintii au divortat cand aveam 3 ani. Am o sora cu 10 ani mai mare, care a cunoscut cat a fost plecata in Anglia un tip care e albanez si s au logodit. Au fost in tara lui apoi au venit acasa, mama a cheltuit ceva bani pentru a l aduce acasa. Toate bune si frumoase pana acum. De cand e cu baiatul asta eu nu ma mai inteleg cu sora mea absolut deloc, parca am inceput sa ne uram. Sora mea m-a crescut, mama mergea la munca iar ea statea cu mine. La inceput eu strangeam dupa ei, vasele, sau dormeau in sufragerie pentru ca stateau pana tarziu si lasau deranj ( hartii pe jos, mancau popcorn, lasau prin pat, coji de seminte, pahare, etc ), intindeam rufele, ii puneam si tipului lenjeria intima... Daca eu eram acasa ei stateau numai in camera lor, ignorandu ma total, daca eu eram in camera mea ei stateau in sufragerie. Mamei i am spus despre asta si s-a luat de sora mea. El mai are si convingerile lui religioase cu care eu nu sunt absolut deloc de acord, dar spun doar atat despre asta. Intr o seara eram la masa si eu am facut o gluma spunand ca la petrecerea burlacitelor a surorii mele o sa aduc pe Maluma. Efectiv tipul care statea langa mine atunci, a ridicat mana in gluma la mine sa mi dea una ( palma lui la 30 de cm de fata mea ) moment in care sora mea i-a spus, citez " eeeei, that s my sister ", eu nu am luat o tocmai ca pe o gluma. I am spus mamei acest lucru. Apoi a fost o mica neintelegere care nu ma privea in niciun fel pe mine iar mama a inceput sa tipe la sora mea, a certat o, tipul neintelegand ce spunea mama a tipat la ea si i-a spus mamei sa coboare tonul pentru ca nu se teme de nimeni si de nimic el. Mama a cheltuit o multime de bani ca sa vina el acasa, sta in casa ei pe banii ei, mama i-a dat bani tipului ca sa ii trimita mamei lui in Albania, reactia lui mi s-a parut lipsita de respect si recunostinta. Bineinteles ca am simtit nevoia sa ii spun mamei tot ce faceau si discutau deoarece am o relatie foarte buna cu mama mea si nici ea nu il place pe tip ( de ex: el spunea ca in tara lui daca cineva ar ucide o femeie sin familia lui atunci el are dreptul sa omoare 7 barbati din familia criminalului ). El vorbeste in engleza cu sora mea, mama nu intelege ce spune el dar eu da. Ieri eram cu el si cu sora mea si nu stiu de ce sora mea l a intrebat ce ar face el in cazul in care ea ar face ceva rau uneia din surorile lui, la care el a raspuns ca i ar face si ei acelasi lucru dar mult mai rau. Nu mi am dat seama pe moment dar i am spus mamei iar ea mi-a spus ca intrebarea asta trebuie sa fi venit dintr o eventuala discutie a lor in care au vorbit despre mine. De ce cred asta si eu? Pentru ca el ii povestea ei cum sunt legile la el in tara. Inainte eu faceam tot ce imi spunea sora mea, dar acum ca e maritata n am de gand sa fac tot ce imi spun ei si sa strang dupa ei de parca eu as fi maritata. Ma trimit la magazin, sa strang dupa ei, adu mi aia, fa aia. Nu cred ca e normal. Nu stiu daca gresesc eu, dar daca e asa spuneti mi va rog cum sa procedez. Poate exagerez. Eu ma gandeam sa am rabdare si sa plec la momentul oportun, candva dupa ce imi inchei studiile sau dupa ce imi gasesc un loc de munca stabil. Nu stiu ce sa fac si nu mai suport situatia asta. Va multumesc pentru rabdare si fara comentarii rautacioase daca se poate.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dc nu pleaca in Anglia lor? Le e mai bine in Romania? Nu fa nimic si daca tiganu ala are curaj sa sara la tine apeleaza la jandarmi, sau zi lu maiata sa-i dea afara din casa ca nu au ce cauta

| Laura a răspuns:

Mai are timp doar până s-or căsători să revină cu picioarele pe pământ. Lucrurile pot lua o întorsătură foarte nasoală şi e de aşteptat, mă mir că e aşa chioară sora ta. Tu nu vei avea nicio obligaţie faţă de ei şi nici ei vreun drept asupra ta. Singura care o să-şi smulgă părul din cap e ea. Greu o să mai iasă din rahatul în care s-a băgat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu nu gresesti cu nimic. In povestea ta, doua erori majore s-au facut: in primul rind, sora-ta s-a casatorit cu o p*&a, nu cu un barbat. Ala e un nemernic care si-a gasit doua proaste. Aici ajung la eroarea a doua: pe linga proasta care e sora ta (o spun obiectiv, fara intentia de a jigni, asta e adevarul), mai e mama ta. DE CE PUII MEI II DA BANI PULARAULUI ALA? Nu ala ar trebui sa o intretina pe fiica-sa? Nu ala ar trebui sa ii trimita bani ma-si? CE BISERICA MA-SII V-A GASIT PE VOI DE PROASTE? Intr-un final, mai esti si tu care cam ai picat pe post de sluga. Puteam sa pariez ca boul e musulman inainte sa vad raspunsul tau de mai jos. In principiu, consoleaza-te cu faptul ca ai pierdut-o pe sora-ta. Discuta SERIOS cu mama ta si ori ii dati pe amindoi afara din casa, ori ii impuneti sora-tii sa divorteze de cretin. Intr-un final, ai mai avea solutia plecatului la facultate sau pe undeva... in alta parte, cit sa scapi din climatul ala toxic din casa.

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt rasista dar sora ta altul nu a putut gasi decat un albanez ce este si musulman si sarac.
Ea oricum trebuie sa treaca la religia lui asta e clar deci astea o sa fie si legile ei asa ca mama ta daca vrea sa aiba liniste in casa si sa fie si sora ta fericita ar trebui sa le arate usa.Sa ii trimita intr-o chirie si la munca deoarece nici tu nici ea nu sunteti datoare sa fiti slugi. Daca ei ia trebuit mama ta si-a facut datoria sa o ajute dar punct nu e casa lor nu ei sunt stapani acolo.Si eu veneam cu iubitul acasa dar niciodata indiferent de situatie nu a comentat alor mei si nu a stat degeaba spala si farfuriile lor daca era nevoie din bun simt ca sunt parintii mei si ca suntem in casa lor.Trebuie sa ii explicati ca a venit la voi in tara si la voi in casa si indiferent de ce religie e si ce legi are trebuie sa se supuna regulilor ca la noi e egalitate in drepturi si si barbatul face treaba

| Elena9328 a răspuns:

Ai dreptate în legătură cu strânsul, nu i obligația ta, ci a lor.
Și mama ta sa nu mai de a niciun bănuț.
De ce sa o facă?
Să pună mana la munca.
Nu mi se pare o idee bună că s-a căsătorit cu ăla, dar na fiecare face ce vrea.
Dar asculta ceea ce ți am zis. Și în legătură cu religia, nu ești obligata sa faci ce vrea ăla. Aolo. E casa ta și a mamei. Sora ta daca s-a căsătorit cu ăla, n are niciun drept sa de a directive. Nu i convine, sa stea cu ăla în altă parte. După părerea mea, sora ta e prea ținută în puf, și nu știe cu ce se mănâncă căsătoria.

| Nataliaa25 explică (pentru Elena9328):

Am vorbit cu o matusa de a mea si mi-a spus sa nu ma bag, dar nu pot sa o las pe mama in nestire. Deja am discutat cu mama si a spus ca daca o tin tot asa cat de curand o sa ii dea afara din casa sa se descurce singuri, sora mea a fost mereu mai rebela si mereu a facut ce a vrut. Mama a zis ca nu are de gand sa il lase pe ala sa ne comande, stie si ea ca daca situatia nu se schimba eu o sa plec si a zis ca nu vrea ca eu sa fiu nevoita sa plec iar ea sa ramana cu ei. Eu i am spus ca orice s-ar intampla nu o las, ei nu ar avea grija de ea, nu stiu sa ii acorde respectul pe care il merita. Mama este o femeie singura de aproape 15 ani, nu s-a casatorit pentru ca nu a vrut sa avem un tata vitreg, si a dedicat intreaga viata noua ..Totusi nu as vrea nici sa plece sora mea pentru ca mama nu poate trai fara ea. Tot timpul cat a stat plecata sora mea, mama s-a rugat de ea sa vina acasa, era nefericita. La 16 ani s-a maritat, a stat cu baiatul respectiv pana la 22 de ani. A mai avut un iubit spaniol si a stat in Spania 2 ani cu el, dar l a lasat pentru ca el nu ar fi venit in Romania niciodata. La 22 de ani a fugit de acasa cu un depravat, s-a impotrivit mama la inceput dar apoi l-a acceptat de dragul ei si tot el a decis sa plece, fata a plecat dupa el, i-a si invinetit in ochi o data. Apoi l a lasat si a plecat cu spaniolul. Ceea ce vreau sa spun cu toate astea e ca sora mea nu o sa se schimbe niciodata si acum ca am crescut am vazut cum e ea de fapt si chiar si asa eu nu as putea sa umplu acel gol din sufletul mamei daca ea ar pleca. Astept un miracol. Multumesc pentru sfat

| Elena9328 a răspuns (pentru Nataliaa25):

Cu drag. Înțeleg.
Însă încearcă să i arate surorii care e adevărata viață. Prea și bate joc ăla și ea.

| francut a răspuns (pentru Nataliaa25):

Acum vad ce i-ai scris Elenei.
Rau a facut mama ta ca nu a lasat-o sa plece in Spania.
Acum, ce face? Il intretine ea pe albanez, numai sa-i fie fata acasa? Vai si amar de viata ei, daca el nu pleaca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea vad nenorocirea. Nu esti sclava lor, deci nu mai face nimic dupa ei. Ca ala e mai dus cu pluta, e problema surorii tale. O sa vada ea in viitor ce bine e, cand o veni cu ochiul vanat cand "pisi" se imbata putin si ea ii spune ceva ce nu ii convine. Dar asta e strict problema ei. Nu a ta. Termina o scoala si pleaca de acolo.

| Ara997 a răspuns:

Ce religie e"cumnatul"?

| Nataliaa25 explică (pentru Ara997):

E musulman din pacate.

| Ara997 a răspuns (pentru Nataliaa25):

Deaici i se trag naravurile. sa nu se casatoreasca cu el o sa ducav iata grea.in religia musulmana aia voit prost-inteleasa, femeia o duce greu!

| francut a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.
Ce spune el, nu e legea din Albania. E "legea" musulmanilor. Femeile fac totul in casa, iar barbatii dau ordine si fac copii. Ni se tot spune sa fim toleranti. Dar atentie la ce a spus el (si stiam dinainte asta) "i ar face si ei acelasi lucru dar mult mai rau".
A dat peste o familie fara barbat in casa si o face pe-a stapanul (nu se teme de nimeni si de nimic el). El s-ar putea angaja chiar daca nu are cetatenie. Dar nu inteleg de ce mama ta trebuie sa o intretina si pe mama lui. Cred ca se plange de greutati. Dar nu mai cred de mult timp ca altii o duc mai greu decat noi.
Surorii tale, degeaba ii spui ceva. Acum e orbita de vraja amorului. Mama ta trebuie sa stie adevarul in orice conditii. Ma tem ca albanezul urmareste doar casatoria cu sora ta pentru cetatenie. Apoi, va pleca in vest la lucru. Singur. Iar sora ta va ramane probabil cu un copil, pe care albanezul il va revendica pur si simplu ca pe un obiect si o va santaja pe sora ta cu acel copil. Am citit despre multe cazuri ca acesta expus.
Ai mare grija sa nu se dea la tine! Cauta sa nu ramai singura cu el.
Iar daca problema nu se rezolva, cu regret te incurajez sa te muti. In chirie, la rude, oriunde.

| Lykan a răspuns:

Pari o fata sincera asa ca o sa-ti d-au un raspuns la fel de sincer.In primul rand ar trebui (la fel cum s-a mai spus intr-un comentariu anterior) sa accepti faptul ca ai "pierdut-o" pe sora ta, macar momentan, cine stie poate candva peste cativa ani o sa-si dea seama de gresela pe care a facut-o, dar din cate am inteles din ce ai scris e ca nu-i pasa de faptul ca voi (o fata de 17 ani si o mama) ii intretineti, in opinia mea o persoana ca si sora ta as considera-o "fara speranta" asa ca uita de rezolvarea problemei prin discutie.In al doilea rand, dupa mine ai doua variante daca vrei cu adevarat ca aceasta problema sa se rezolve vorbeste cu mama ta sa nu-i mai dea bani nici lui nici sorei tale, dar asta probabil ca ar rezulta in ea plecand de acasa pentru ca desigur
ca orgoliul nu i-ar permite (amadurora) sa fie tratati astfel. Ceea ce ma duce la cea de-a doua solutie IGNORAI..."Dar e familia mea cum sa fac asa ceva? vreau sa o salvez!"......este adevarat oricine ar vrea sa incerce acelasi lucru, dar cum ti-am mai spus mie nu mi se pare ca sora ta este asa de inteligenta (fara suparare) incat sa poata asculta de vocea ratiunii, deci prin urmare ar trebui sa-ti vezi de viata ta si sa-i lasi in pace (daca chiar tine la tine probabil ca ar incerca macar sa vada cum te simti in legatura cu aceata "relatie" dar se subintelege ca inca te considera un copil ci nu o sora cu care ar putea purta o discutie civilizata).
Urmeaza sa fii in clasa a 12-a si ca sa poti sa te concentrezi pe studii si sa nu te stresezi (crede-ma asta e ultimul lucru pe care vrei sa-l faci) ti-as recomda sa-i ignori. Dupa ce ajungi la facultate si o sa reusesti sa ai un loc de munca stabil vei avea mai multe solutii dar momentan...