| Enachemaria a întrebat:

Daca bunicul meu este var primar cu unu din parintele a baiatului cumnatei mele, afecteaza relatia mea cu fratele cumnatei?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Var primar inseamna rude de sange intre bunicul tau si partintele cumnatilor, adica sunteti rude de sange, deci relatie total interzisa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e o problema.
Veoleta noastra a sarit peste "cumnatul" si "parintele baiatului".
Bine, si tu te-ai cam pierdut in taste, probabil ai obosit de la atatea cuvinte aproape grele.
Legea interzice casatoriile intre rude de pana la gradul 4, insa se refera la rudele de sange, nu de alianta.
Cand introduci legaturi de "cumnat" sau "cuscru", acestea sunt rude de alianta, si nu de sange. Deci nu este nici o problema daca te inrudesti mai adanc cu ele laughing

| Cristea468 a răspuns:

Poti intreba un preot despre rudenie.