| Anastasia12390 a întrebat:

Daca cineva apropiat din familie in care ai mare incredere te prosteste de bani si te mai si ia de prost cum ati gestiona situatia?

Răspuns Câştigător
| Catalin77945 a răspuns:

Il ignori, il lasi in pace, treci peste ce s-a intamplat si nu il mai bagi in seama cat traiesti, izi pizi solved.Problema e ca banii inapoi nu prea functioneaza ca na nu e declarat sau cv...si mai bine nu incerci sa te razbuni adica nu merita

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bag un cartof in teava de esapament si spuma poliuretana care se lipeste la toate usile cum a facut asta https://images.app.goo.gl/cV5igJkEZwNoWni5A

| mgtow a răspuns:

Nu poate pentru ca e incuiat capacul la combustibil

| zilog a răspuns (pentru mgtow):

Dai in puii mei ca trebuie sa mai fie si dinastia fraieriti alfel banii cum sa se invarta daca nu mai exista si cate un fraier care sa ii mai scoata din buzunar.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca mi-as da seama.
Multi fac greșală de a se lasa prostiti asa pentru ca sun prea buni si asa se simt util, dar niciodata nu e ok sa lasi pe cineva sa te foloseasca.
Cum as gestiona?
In primul rand nu m-as lasa prostita.Iar daca totusi s-ar intampla, o dată ce as realiza asta nu as mai oferi ajutor alta data.

| Iote a răspuns:

"te prosteste de bani si te mai si ia de prost"?
Inseamna ca problema e la tine. Fii mai ferm si nu ii mai da nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii ceri banii, si nu ii mai dai altii, si te tii tare tot timpul faci o hartie si scrii pe ea ca ai dat fratelui tau 7000 euro prumut si o lipesti in casa la tine pe usa
sa vada cand o sa mai vina data viitoare sa iti ceara bani
sa ii risipesaca pe placerile lumesti

Acum urmeaza pasul urmator in care o sa iti zica ca a facut o prostie si ca urmeaza sa il ia la puscarie

apoi o sa zica ca la prins la vama ca a incercat sa faca bani si la prins cu nu stiu ce

trebuie sa te tii tare sa nu ii dai bani

banii dati nu o sa ii mai vezi niciodata INAPOI
dar daca ai o firma impreuna cu el sau vreo combinatie
acum poti sa ii zici ca nu ii mai ceri banii cu conditia sa mergeti la contabila si notar si oficiul comertuilui sa iesi din firma respectiva si sa ii lasi lui si datoriile

pentru ca o un asemnea om este posibil sa nu isi fi platit nici taxele si impozitele la stat
iar dac atu esti in firma cu el mereu o sa tot platesti
si el nici macar de bonurile pentru decontare nu o sa aiba grija
si o sa intri in pierdere
tu o sa muncesit doar ca sa platesti pentru el sau ea

asa ca tu trebuie sa pui o data punct la ai mai da bani acum ca ii trebuie urgent sa mearga paina in republica moldova
sau ca ia crapat motorul sau ca a lasat-o pe una insarcinata sau ca a ramas insarcinata

GATA STOP PENTRU CA PE URMA CAND O SA TE UITI IN URMA PE ULTIMII 15 ANI TU AI FI PUTUT SA FI AUVUT O FRAMADA DE BANI chiar daca nu faceai afaceri si ai fi mers la un job din salariu

dar acum tu nu ai si iti dai seama ca ti-ai jerfit din dragste 15 ani din viata
si nu ai cumparat nimic pentru tine si esti tot cu hainele alea de acum 15 ani si tot cu pantofii aia
sau ti-ai luat pantofi de 40 lei in loc de 400 lei
pentru ca sa ii dai lui sa il salvezi din tot felul de situatii

sa ii platesti chiria si alta chirie si ca a ramas fara bani ca nu are ce sa mai mance pentru ca a cheltuit pe prafuri banii de la salariu in 2 zile imediat ce a luat salariu

de cate ori i-ai dat sa manance din banii tai toata luna
si luni la rand de si el poate ca avea salariu de 3000 euro / luna
in 3 zile nu ii mai avea
si se imprumita si la bunici si la vecinii bunicilor si la parinti
si ii minte si le ia banii de medicamente
si ei credeau ca o sa isi ia merdicamente

nu cumva bunicul si bunica ta au murit mai repede pentru ca le-a cerut banii imprumut si nu le-a mai inapoiat niciodata banii cu care ar fi putut sa isi ia medicamente!?

Dar banii dupa casa praintilor cine i-a constrans sa isi vanda casa!?

asta este parerea mea
din pnctul meu de vedere
orice legatura cu realitatea este pur intamplatoare!

| Anastasia12390 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns probabil ai patit-o si tu.La mine nu e frate e mama mea...

| GirlOnline81 a răspuns:

As tăia orice fel de legătura cu acea persoana.