| WhatABeautifulDay a întrebat:

Daca la nastere aflati ca copilul vostru are un handicap, o diformitate sau o boala grava incurabila, l-ati da spre adoptie?

13 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Categoric NU!
Copilul ala nu are absolut nici macar o vina ca se naste asa si nu as putea sa traiesc cu gandul ca l-am abandonat, mai bine ma chinui cu el decat sa-l stiu abandonat/batjocorit ori mai rau.

| AdelinaC a răspuns:

Nu, l-as ingriji eu

| relian a răspuns:

Nu trebuie sa stai sa nasti,chestiile astea se afla inainte sal nasti,chiar atunci cand se poate face avort, deci nu trebuie sa se ajunga acolo, este un chin pentru toti, pentru cel nascut, pentru mama, pentru stat care trebuie s-a plateasca ceva bani pentru el.Bine vorbim de un stat normal, nu de talharii din RO.Si cine crezi ca iti adopta un copil cu boli grave?

| SilentRain a răspuns:

Nu, bolnav sau nu tot copilul meu ramane

| sofisis a răspuns:

Nope. Un copil nu e un obiect. Nu se merge pe principiul "are defect, il returnez". Nu am inteles si nu voi intelege in veci detasarea totala a unora fata de copiii lor.

| Plato a răspuns:

Dar ce monstru cu chip de om trebuie sa fii pentru a face asa ceva?!
Daca nu e conform standardelor, nu e tot copilul tau? Chiar nu vreau sa ma gandesc ca vreo fiinta umana ar putea fi in stare de asa ceva.

| Iote a răspuns:

Adica sa se chinuie altul cu el, in locul mamei? NU! Nimeni nu il poate ingriji mai bine decat mama sa.

| AliGab a răspuns:

In sistemul romanesc nu il dai spre adoptie, ci spte moarte sufleteasca pentru ca va ramane in sistemul de stat romanesc infect din acest punct de vedere.

| AliGab a răspuns:

In niciun caz. Cum sa faci asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum să-l dai spre adopţie, da ce e câine? Ce minte trebuie să ai să faci aşa ceva? Nu e vina acestui copil că s-a născut aşa, nu l-a întrebat nimeni,, Vrei să te naşti sănătos sau cu handicap?,,
Unele femei nu pot avea copii şi ar face orice, ar da orice şi l-ar accepta aşa cum este, dar altele se alintă. Ruşine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii fac sau adopta copii ca sa se bucure de ei. Un bebelus cu probleme grave de sanatate n-o sa aduca nimanui nicio satisfactie. E inutil si n-are rost sa incerci sa il dai altcuiva. Cel mai bun lucru pe care poti sa il faci pentru tine si poate si pentru el, e sa il omori imediat ce descoperi ca e defect.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Poti afla problemele copilului si inainte de a naşte.

Oricum.

Pentru ce îi dai viata? Sa l chinui?

Nu la şi da spre adopţie.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Asta se afla inainte de nastere. As face avort. Nu are rost sa chinui un copil toata viata.
Sa zicem ca l-as ingriji eu, dar dupa ce mor? Cum poate o persoana cu handicap sa se descurce singura?