| pIsIcUtzA PuFoAsA a întrebat:

Daca tatal tau ar fi murit, si ai afla ca mama ta se casatoreste cu alt barbat cum ia reactiona?

Răspuns Câştigător
| tereza a răspuns:

Nu este placut dar va trebui sa desparti sentimentele si sa gandesti matur si neegoist. Sunt in mare sentimentele care te leaga de tatal tau, sentimentul de fiu care nu are vrea sa isi imparta mama cu altcineva si sentimentele unui om matur. Pot spune stiu prin ce treci dar in acelasi timp iti por spune ca nu ai nici un drept sa ii refuzi mamei tale dreptul de a se simti om. Nu ma intelege gresit, asta nu inseamna ca nu l-a iubit pe tatal tau sau ca nu te iubeste pe tine. Totul e foarte diferit si natura umana este cea care ne invata ca nu putem fi perfecti si putem doar tinde catre ideal. Nu putem inchide totul daca ceva a disparut din viata noastra cel putin fizic. Nu avem nici un drept sa judecam reactiile celuilalt ci sa fim acolo si sa intelegem sa luam lucrurile asa cum sunt. Nu ne da nimic dreptul sa refuzam libertatea si bucuria celuilalt. Prin viata noastra trec mii de oameni si feicare inseamna altceva un alt fel de iubire, un alt fel de a fi al nostru dar fiecare special in felul lui. Bucura-te pentru ea si sprijin-o, nu ii este usor cum nici tie nu iti este si tot ce va ramane estte sa va bucurati unul cu si pentru altul cu intelegere. Fii mai mult decat un copil pentru ea... fii prietenul ei.

21 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În aceasta problema ce sa-ti spun este alegerea ei, sa nu uiti viata merge inainte chiar daca tatal tau a decedat. Trebuie sa speri ca hotararea mamei de a se casatori va fi una buna si viata ta va fi frumoasa, plina de bucurii.

| Razvan a răspuns:

As sprijini-o in luarea deciziei bazandu-ma pe experienta ei de viata si pe faptul ca e un om care cunoaste omul foarte bine si rar se insealawinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Depinde cat timp a trecut de la moartea tatalui tau.Este decizia ei daca vrea sa-si refaca viata si tu trebuie sa intelegi asta.

| EUSIATIT a răspuns:

Depinde cit timp a trecut de la moartea tatalui 2 e bine sa nu vezi un lucru rau in asta pentru ca si mama ta e om si tu trebuie sa vezi asta ca un lucru normal nu ca o povara. pentru ca mama e mama si are si ea dreptul la viata nu?/? Acum stau si ma gindesc oare nu esti putin geloasa sau posesiva pe mama ta? CITI ani ai?/? trebuie sa gindesti putin mai,, matur

regis
| regis a răspuns:

Daca s-ar intampla pe drumul de la cimitir spre casa, probabil as uri-o toata viata, considerand fapta o lipsa de respect la adresa tatalui.
Daca se intampla ulterior, depinde de felul in care acest lucru mi-ar schimba mie viata. Adica daca si-ar alege pe oricine doar din egoism, ajungand ca prin asta sa ma ignore pe mine sau chiar sa imi faca viata un calvar, m-as impotrivi cu siguranta. Daca in schimb as simti ca acel barbat ne merita si ca astfel putem deveni o noua familie (fara a-l inlocui pe tata), as sprijini-o sa faca acest pas si i-as arata ca sunt alaturi de ea.

lolita
| lolita a răspuns:

M-am gandit la situatia asta si as fi de acord ca m-am sa-si refaca viata cu toate ca sunt sigura de faptul ca nu o va face. toti avm nevioie de iubire si de sprijin
ganmdeste-te ca voi copii veti pleca de langa ea, veti avea o familie, veti fi fericiti si a va sta singura si trista.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu te gandi ca il va uita pe tatal tau. Gandeste-te ca si ea are dreptul sa fie fericita, sa traiasca. Nu e vina ei ca tatal tau a murit.
Si, fii sigura ca nici pentru ea nu e usor. Se va gandi la tine, la fericirea ta atunci cand va alege sa-si continuie viata alaturi de un alt barbat. Incearca sa o intelegi, s-o sprijini. Nu incerca sa scormonesti dupa defectele viitorului ei sot, ci incearca sa-i vezi calitatile. Cine stie? Poate castigi un prieten mai mare.

| daii a răspuns:

Vorba lui dany. In orice caz, as sustine-o, deoarece are dreptul de a-si reface viata. Daca ea va avea un alt iubit/sot, este dreptul ei.Asta nu inseamna ca nu l-a iubit pe tata. Ii va fi greu si ei, deoarece mereu se va gandi la ex-sotul ei si mereu va avea tendinta de a face comparatie intre tatal tau si actualul ei sothappy...

by daiiwinking

| Artemiss a răspuns:

Daca tata ar fi murit si mama, la scurt timp dupa ar dori sa isi refaca viata, nu stiu, cred ca nu mi-ar conveni deoarece e devreme si arata ca nu l-a iubit. Dar, daca s-ar casatori dupa multi ani dupa tragedie, sincer, as felicita-o deoarece are curajul sa iubeasca din nou. Orice om are dreptul sa isi refaca viata. Iubirea nu are varste, si oricum, tatal va ramane mereu in sufletul ei si in amintirea ei prin copil.

| Ana_6509 a răspuns:

Tatal meu a murit insa mama nu s-a recasatorit.Chiar daca nu as fi de acord intru-totul as accepta gandindu-ma ca trebuie sa aiba si ea pe cineva langa mai ales cand copii ii cresc si se aseaza la casa lor. E cam greu singura sa infrunti greutatile vietii...

| fsdfdsfdsf a răspuns:

Categoric NU. Nu pot accepta asta straight face

| betty17 a răspuns:

Tatal meu a murit acum 10 ani si acum am aproape 18 ani. daca mama s-ar gandi sa se casatoreasca cu cineva m-as opune, as face orice sa ii despart, poate ca suna egoist, dar eu una nu as permite sa vina un strain, sa incerce sa imi dirijeze viata sau sa dea vreun ordin in propia casa, TATA e numai unul. As pleca de acasa, la bunici.

succes

| DeMentaa a răspuns:

Doamne fereste nici nu vreau sa ma gandesccrying

| 3l3na a răspuns:

Daca la scurt timp dupa moartea tatalui...nu as fi de acord
dar daca ar fi cam dupa 2-3 ani eu cred ca orice femeie are dreptul sa si continue viata indiferent de greutatzile vietzii

| Bubble a răspuns:

Pai bucurie si un pic de melancolie.
E logic sa se casatoreasca cu altcineva.Trebuie sa fie fericita. E viata ei.mai ales daca nu are cum sa te creasca singur.
Melancolie pentru ca mi-ar fi dor de tata

| AlecSSyA a răspuns:

Eu zic sa nu te opui.Acum depinde si cat timp a trecut de la decesul tatalui tau. Potio fi sigura ca mama ta si-a iubit sotul si amintirea lui va fi vesnic vie pentru ea.Si gandeste-te ca poate tu si mama ta veti avea noroc, ma refer ca este posibil sa ase recasatoareasca cu un om bun, pland, iubitor care va face pe amandoua fericite si ve-ti avea o viata frumoasa alaturi de el.

| märzblume a răspuns:

Iti inteleg temerile si sentimentele contradictorii din spatele intrebarii tale, dar desi cand eram mai tinerica aveam aceeasi atitudine ca majoritatea adolescentelor, acum realizez ca de m-as fi gandit mai mult la biata mea mama, si mai putin la propria-mi persoana, ea ar fi fost mult mai fericita si n-ar mai fi suferit singuratatea despre care nu putea vorbi nimanui.Eu cu mintea mea necoapta si imatura am condamnat-o si cand a avut un prietensadRezultatul: o mama scumpa, dar foarte nefericita, care si-a pierdut increderea in calitatile ei de femeie, si apoi s-a imbolnavit cu nervii si cand avea doar 50 de ani si eu 23, am pierdut-o in urma unei hotarari tragice pe care a luat-o... Oh, cat as vrea sa pot da timpul inapoi si sa-i pot demontra dragostea sustinand-o si lasandu-i libertatea de a fii si ea fericita. E prea tarziu.Nu si pentru mama ta.Si fiind ea fericita vei fii si tu, pentru ca o iubesti!

| dany4 a răspuns:

Depinnde la cat timp dupa ce a murit se intampla

| andreea3000ify a răspuns:

Poate ca in noul ei sot voi avea sansa de al regasi pe tata.mama ar merita o noua sansa la fericire pentru cate a facut pentru mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ar fi trecut ceva vreme.probabil as fi de acord sa`si refaca viata, desi cu siguranta nu l`as suporta pe omul ala...sad

| yoana_7666 a răspuns:

Depinde daca imi place tatal o so felicit dar daca nu imi place fac ceva rau sa se desparteasca