| taineamea a întrebat:

Daca va hotarati sa puneti punct relatiei pe care o aveti de 1-2 luni sau mai mult chiar ani cum procedati: anuntati si partenerul sau va vedeti in continuare de viata linistit/a fara a-i spune nimic nici macar printr-un sms, apel telefonic sau printr-o discutie fata in fata?

20 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Cand ai ceva de spus - spune omului in fata - este un sfat

| taineamea explică (pentru negru30):

Sunt de acord cu tine; sfatul ar trebui sa fie pentru cei care nu au curajul sa spuna unei persoane adevarul si prefera tacerea si indiferenta. Eu una spun direct chiar daca e dureros.

| negru30 a răspuns (pentru taineamea):

Nu exista nu au curajul - sunt perversi si te asteapta la cotitura cum asteapta hiena - dar in viata " cand sapi groapa altuia o sa cazi sigur tot tu in ea "

| taineamea explică (pentru negru30):

Sa stii ca ai si tu dreptate...sunt patita; mi-a facut un barbat asa stiind ca tot eu voi insista si apoi tot pe mine ma acuza de diverse ca el sa iasa nevinovat. Desi amandoi am gresit numai eu am avut curajul sa recunosc si sa-mi cer iertare, el nu...

| negru30 a răspuns (pentru taineamea):

Iarta-ma - om fara valoare - daca nu stie sa-si ceara scuze eu nici nu as discuta cu el - orice om greseste dar daca mai tii si coada sus - nu are nici o valoare

| justitiarul a răspuns:

Cum sa iti vezi linistit de viata?
Ii spui in fata situatia si apoi iti vezi de viata!

| taineamea explică (pentru justitiarul):

Cred ca ai intalnit si tu persoane care si-au vazut de viata fara sa-ti fi spus ca au decis sa incheie relatia; daca nu sa stii ca exista, eu una am intalnit.

| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Consider ca cel mai bine este sa ii spui, sa nu creada ca inca mai sunteti impreuna si sa nu iti dea spatiu sau ca el sa nu isi vada de viata.Mai bine ii spui ca "s-a terminat", ii dai si motivele si gata. Daca consideri ca e mai bine sa nu ii spui gandeste-te daca tie ti-ar placea de o persoana X, dar X s-ar plictisi de tine si nu ti-ar spune.Iar tu l-ai prinde cu alta.Nu e o situatie prea roz nu?
Si daca iti dai raspuns la intrebare o sa stii care este cea mai buna cale.Bafta!

| taineamea explică (pentru SingleStarOnTheSky):

Nu sunt in situatia de a incheia o relatie, am vrut doar sa vad ce parere aveti si voi ceilalti. Sunt de acord cu tine ca o discutie este cea mai corecta. Dar uite iti dau doua exemple: o data mi s-a spus prin sms fara motive, iar a doua oara desi el s-a plans ca o fosta nu i-a mai raspuns la telefon, sms, offline-uri el mi-a facut la fel - a preferat sa taca fara sa zica absolut nimic. Se pare ca in cazul unora expresia "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" nu merge. In plus viata e ca o roata si se intoarce cand te astepti mai putin.winking

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru taineamea):

Da,unii uita aceste lucruri, dar mai bine e sa faci cum este corect, daca vrei sa ai asteptari si de la cei din jurul tau.In plus, sunt sigura ca e mai usor sa spui ca "s-a terminat", decat sa stai sa asculti o discutie interminabila si plictisitoare cu "de ce nu mi-ai spus etc.".Cu timpul economisit poti sa faci altceva.winkinglaughing

| taineamea explică (pentru SingleStarOnTheSky):

laughing Da e si asta o varianta, dar nu e frumos, insa macar ai spus "s-a terminat" si e totusi ceva chit ca intrebarile vor veni din partea partenerului. Repet cea mai urata mi se pare indiferenta cand nu spui absolut nimic.

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru taineamea):

Oricum exista persoane si persoane...Dar sunt de acord cu tine:"indiferenta este cea mai urata" si care taie relatia in doua...intr-un fel sau altul.

| fl0ryn22 a răspuns:

Cel mai bine este sa ai bun simt si sa vb cu persoana respectiva, va intalniti si ii spui in fata cum stau lucrurile, in felul acesta o sa treaca si el/a peste mai usor...

| taineamea explică (pentru fl0ryn22):

Asta mi se pare si mie varianta cea mai corecta, insa din pacate multi in ziua de astazi nu mai procedeaza asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu mai simti nimic pentru respectiva persoana atunci ar fi bine sa ii spui.pentru ca daca continui sa fi cu persoana respectiva nu esti nici tu fericit/a dar ii dai si partenerului senazatia ca il iubesti.Trebuie sa ii spui asa e cel mai corect si mai bine din punct de vedere emotional.Dar sa nu ii dai papucii respectivului prin sms sau printr-un mesaj pe mess ii spui fata in fata, ii explici cum e situatia si treceti amandoi ma departe. Sper ca te-am ajutat kiss

| taineamea explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru raspuns; eu doar am vrut sa vad cum considerati voi ca e mai corect sa inchei o relatie, nu sunt pusa in situatia asta. Pot spune ca mi s-a spus printr-un sms si chiar prin on tacere brusca fara nicio explicatie ca e totul gata. Eu una sunt de aceeasi parere cu tine ca cel mai bine este sa discuti cu partenerul. happy

| justagirl1 a răspuns:

Mai bine spui omului in fata ce ai de zis,chiar daca e dureros pentru el/ea,am patit si eu asa,m'a lasat balta fara sa'mi dea absolut nici o explicatie, m'a tratat cu indiferenta ca sa il las eu in pace, nu uita k roata se intoarce intotdeauna...o sa pateasca si ei la fel si atunci o sa vada pe pielea lor ce am simtit noi...happy

| taineamea explică (pentru justagirl1):

Culmea e ca pe mine el m-a tratat cu indiferenta si preferat sa taca desi la inceputul relatiei mi s-a plans ca in trecut i s-a facut si lui asa ceva si nu e placut; si uite... Dar sunt convinsa ca i se va intoarce cand nu se asteapta.winking

| alexyaalexa a răspuns:

Din partea mai este mai bine sa nu ii spui, deoarece el va crede ca tu esti in continuare interesat/a de el/ea.Mai bine iti vezi de treaba si poti sa treci peste! SUCCES!

| taineamea explică (pentru alexyaalexa):

Asa ti se pare tie corect sa nu-i spui nimic? Gandeste-te daca tu ai fi cea careia nu i s-ar spune nimic si nu i s-ar da nicio explicatie cum te-ai simti? Nu crezi ca ai fi nelamurita si ai cauta sa afli raspunsuri? Nu cred ca daca ii spui ca nu mai vrei sa fii cu el s-ar gandi ca esti inca interesata de el, mai degraba te-ar intampla care sunt motivele pentru care ai luat decizia asta. Indiferenta doare cel mai tare, nu uita asta si ce tie nu-ti place altuia nu-i face!