| Ganduri123 a întrebat:

De câteva luni sunt foarte trista, abătută, nu ma mai pot concentra, iar in ultimele 2-3 saptamâni lucrurile astea s-au agravat. Am ajuns sa ma automutilez. Cum as putea sa scap de stările astea? Am ajuns si sa cred ca sunt bipolara.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu cred ca ai probleme psihice.Iti recomand un consult.La un psihiatru.

| sabin89 a răspuns:

Automutilarea exclude-o din start. Si nu mai ajunge sa crezi ca esti nu stiu ce, ce citesti prin diferite carti sau pe diferite site-uri. Tu esti tu si atat. Fiecare suntem unici. Traieste simplu. Ia-ti ca ghid ratiunea, bazeaza-te pe inteligenta pe care o ai si evita pe cat poti sa faci greseli. Cauta sa vezi mai mult partea frumoasa a lucrurilor, nu te concentra asupra "uratului". In cuvinte simple, gandeste pozitiv! happy

| Ofiintă a răspuns:

Buna,
Daca nu ai cu cine sa comunici despre problemele tale, cel mai indicat ar fi sa consulti un psiholog. Daca nu, cel putin un psihopedagog pe care il ai la scoala.
Pentru ca uneori ne vine greu sa vorbim cu persoanele apropiate despre anumite probleme si e mult mai usor sa te descarci unui necunoscut care e specializat in acest domeniu.

| Lawliet14 a răspuns:

Diagnosticul de bipolaritate nu ti-l pui tu, ci un medic specialist. Daca crezi ca ai probleme de acest gen, trebuie sa consulti un doctor. Neaparat asta, ceva nu e in regula daca te automutilezi! Iar daca ti s-ar pune acel diagnostic, nu e asa grav decat ca va trebui sa iei pastile. Orice boala se poate si agrava...

| AliGab a răspuns:

Doamne mai copilasi mai...cum sa te automutilezi? Singura explicatie este ca esti singur/a la parinti si ai fost rasfatat/a pana acum. Ce sa mai spunem de saracii copii care nu au conditii, sau care sunt maltratati etc?
Daca ai psiholog in scoala, du-te si vorbeste cu el. Daca nu, suna la telefonul copilului. Daca te ajuta ii poti spune lui Dumnezeu problemele si starile tale (pe mine personal m-a ajutat). Ai grija de tine

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Dumnezeu este solutia, dar trebuie sa insisti atunci cand te rogi, nu sa renunti la primele ganduri care te chinuie. Si nu mai sta in casa. Vine primavara, este atat de frumos afara. Iti ofer o solutie ingenioasa care o sa te faca sa te simti mai bine cu siguranta. Iesi afara si imbratiseaza copaci. O sa te simti extraordinar, ca si cum ai primi energia naturii, te incarca cu o fericire inimaginabila. Fii recunoscatoare si nu te autopedepsi. Vorbeste cu parintii, cu fratii, cu oricine il gasesti aproape de sufletul tau despre ce se intampla cu tine.

| Ganduri123 explică:

AliGab, nu sunt singura la părinți si nici nu sunt vreo răsfățata. Sunt niște motive care ma fac sa ma simt asa. (Ma cert cu mama zilnic si se spun niște chestii foarte urate, la Scoala abia daca îmi spune cineva ceva, nimeni nu e atent la dorințele mele, sunt luată drept o nebuna pentru ca fac desene mai...sadice, etc)

| BlueTulip a răspuns:

Eu cred in primul rand ca ar trebui sa te gandesti 'de ce'. E doar starea ta sau e ceva ce te face sa te simti asa?

Apoi muzica influenteaza enorm unele persoane. Poate asculti melodii triste, incearca sa le schimbi pentru o perioada cu ceva mai vesel.
Dimineata zambeste cand te trezesti si gandeste-te ce motive ai sa zambesti.
Daca inca ai un 'suflet de copil' poate ajuta si desenele animate happy
Sau citeste carti, gaseste-ti o activitate placuta.
Cred ca astea ti-ar putea alunga starea, cat despre automutilare nu stiu ce sa zic, dar sigur e ca NU trebuie sa mai faci asta. Doar n-o mai face, deoarece nu e bine pentru tine. Te face sa te simti mai bine? Macar incearca sa gasesti altceva ce sa nu-ti faca rau...

Sper ca te va ajuta, dar daca e o proplema ce te face sa te simti asa, ar fi mai bine sa vorbesti si sa o rezolvi happy

| ediGGAR a răspuns:

Buna. Imi pare rau ca am ajuns sa te automutilez. Renunta la internet si du-te la biserica cat de repede posibil. O seara buna.

| dianarose0 a răspuns:

Buna. cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu un psiholog si un medic. happy