| BBAlyss a întrebat:

Buna

In ultima vreme am fost foarte trista si abatuta, m-am gandit foarte mult la viata mea, la ce a fost si la ce va fi de acum inainte, dar adevarul este ca viitorul ma inspaimanta.Pe parcursul acestei saptamani am incercat sa ma accept asa cum sunt si sa ma aprreciez, deoarece nu am incredere in mine, si sunt foarte dezamagita de propria mea persoana.

M-am nascut cu o problema la piciorul stang, a fost diagnosticat ca sa spun asa "PICIOR CONGENITAL STRAMB", inca din primele luni de viata a trebuit sa port ghipsuri, am fost operata, si aveam nevoie de masaje pentru picior, in plus pe langa toate astea a trebuit sa port ghete ortopedice pentru. corectarea piciorului.Pentru mine a fost destul de greu deoarece eram foarte mica si sa port acele ghipsuri era greu, poateca uneori chiar nu intelegeam ce se intampla in jurul meu. Dar anii au trecut si am ajuns la varsta la care lucrurile si lumea care ma inconjoara imi sunt foarte clare.Lumea de foarte multe ori a fost dura cu mine.Am crescut, si dupa cum am spus am inceput sa imi dau seama de foarte multe lucruri, am inceputt sa imi dau seama cum problema cu care m-am nascut imi afecteaza din ce in ce mai mult viata. Ultima operatie a avut loc in 2007, la Bucuresti, insa din pacate nu a fost ultima, doctorul care m-a operat a spus ca va mai trebui inca o interventie de data aceasta pe os, dar dupa implinirea varstei de 18 ani, astfel incat sa incetez din crestere.Pentru mine ultimul an a fost cel mai dificil deoarece mi-am dat seama cat de multe lucruri ma opreste sa fac acest defect cu care m-am nascut. Datorita acestei probleme piciorul meu stang nu sa putut dezvolta la fel ca cel drept, tocmai de aceea exista o diferenta foate mare la gambe.Acest lucru ma impiedica sa pot purta pantaloni scurti, fuste sau rochii scurte.In plus nu pot purta nici pantofii pe care mii doresc, intotdeauna trebuie sa aleg pantofi care sa imi poata tine piciorul fix, sa il impiedice sa se duca catre exterior, iar asta ma face foarte mult sa sufar mai ales vara.Eu nu pot purta sandale, sau pantofi cu toc.Ma simt din ce in ce mai rau din cauza acestui lucru deoarece acum sunt pe clasa a-VIII-a, si peste foarte putine luni voi avea banchetul, si stiu ca nu voi putea purta o rochie si pantofi cu toc si asta ma face sa sufar si sa vreau sa renunt la tot. Le invidiez ata de mult pe celelalte fete, deoarece ele pot purta tot ce isi doresc ele, deoarece s-au nascut fara probleme, si totusi unele dintre ele nu stiu sa aprecieze asta.

M-am saturat, uneori ma intreb daca vreodata voi putea fi o persoana normala, care sa poata purta tot ceea isi doreste fara probleme.

IAR ACUM INTREBAREA MEA ESTE DACA MERITA... DACA MERITA SA MAI TRAIESC GANDINDU-MA DOAR CA INTR-O ZI VOI FI SI EU O PERSOANA NORMALA, SAU SUNT DOAR VISE...SUNT ATATEA LUCRURI CARE INTR-UN FEL SAU ALTUL MA FAC SA RENUNT, PE DE O PARTE ESTE FAPTUL CA SIMT CA UNEORI NIMENI NU MA SUSTINE, IAR PE DE ALTA PARTE FAPTUL CA INCEP SA MA URASC PE MINE INSUMI, PT CA SUNT MULT PREA SLABA SI NU AM INCREDERE IN MINE, PT CA NU SUNT DESTUL DE PUTERNICA INCATA SA INFRUNT PROBLEMELE, CI MAI DEGRABA FUG DE ELE

DECI, VA ROG... dati-mi-MI MOTIVE PT. CARE SA LUPT IN CONTINUARE SI SA NU RENUNT!

5 răspunsuri:
| DangerLove a răspuns:

In primul rand gandeste-te ca daca vrei sa faci vreo prostie nespus de mare, cat de tristi vor fi prietenii tai, persoanele care iti sunt alaturi, parintii tai.

Nu cred ca trebuie te gandesti la moarte din atata lucru. Sunt atatea metode chirurgicale care te pot salva, te pot face sa arati asa cum vrei tu.

Da o sa fii o persoana normala, pentru ca cine te iubeste, te iubeste asa cum esti, cu tot cu defecte. Nu stiu cum sa iti explic dar daca cineva te ia, te ia la pachet, cu avantaje si defecte.

Tu nu ai vazut persoane intr-o stare mult mai grava decat tine, care au o gramada de persoane alaturi. Tu daca esti frumoasa nu inseamna ca lumea nu te va accepta pentru ca ai problema la picior.

Nu te mai uita la celelalte fete. Ele au fost lasate asa pe pamant, iar daca nu stiu sa aprecieze asta e problema lor. Gandeste-te ca ai toata viata in fata, in care poti sa faci ceea ce vrei, sa devii ceea ce iti doresti.

Nu e nici o scapare gandurile sinucigase.

Nu vreau sa par vreo filosoafa dar vorbeste cu mama ta despre asta, vorbeste cu psihologul de la scoala(te va ajuta foarte mult).

Eu am avut o perioada in care am avut tendonul deplasat, si am avut patru ace in picior, nu mai puteam sa dansez, sa fac balet(practic ma duceam degeaba la scoala-sunt la liceu vocational), ceea ce este viata mea, si ma gandeam ca vreau sa scap mai repede, si am fost la psiholog. Mi-a zis sa ma gandesc la ce as face dupa ce o sa imi treaca, o sa pot sa fac ceea ce imi place.

Asa si tu, o sa poti sa faci ceea ce iti place, o sa poti sa porti rochii, sa porti tocuri, sa faci tot ce iti doresti. In prezent este foarte important sa te gandesti la tine, si nu la ce spun cei din jur, sa vorbesti cu cineva care iti este aproape, si sa te gandesti la cate lucruri o sa faci daca o sa traiesti, dupa ce o sa scapi de probleme.

Doar lasa timpul sa vorbeasca de la sine, sa treaca...si tu odata cu el sa te schimbi si sa alungi toate gandurile rele:*

Succes!love struck

| agoodvampire a răspuns:

Sa sti ca am citit povestea ta cu lacrimi in ochi. Vreau sa spun ca esti cu totul speciala. In viata nu totul se rezuma la pantofi cu toc, rochii si lux. Uneori gandesc la fel si eu. Cat de frumoasa poate fi viata vedetelor care nu au nici un defect si par sa traiasca fara probleme. Intotdeauna mi-a placut sa fiu eleganta sa port pantofi cu toc, sa iau o rochie in fiecare zi, sa merg la cumparaturi si altele. Vreau sa spun ca uneori ma descurajez si eu, nu am tocmai corpul pe care il doresc sau fata dar ma gandesc ca sunt persoane care ma iubesc asa cum sunt. E adevarat ca intotdeauna in viata vor fi obstacole si obstacole de care ne vom lovi si cu greu vom trece. Uneori ma gandesc ca as vrea sa vorbesc cu cineva necunoscut, sa spun ce am pe suflet fara sa ma judece, fara sa imi reproseze ceva ci doar sa ma asculte. Simt ca as vrea sa ies din acest cotidian, sa intalnesc persoane noi, locuri diferite, sa fac lucruri diferite, sa mananc mancaruri diferite etc. Ai toate motivele sa lupti, sa vada toti ca esti puternica, si chiar cu un defect ai incredere in tine.Cineva mi-a zis ca lucrul cel mai de pret la mine este faptul ca mai mereu zambesc si sa nu pierd niciodata acest zambet. Sper ca te-am ajutat cu ceva. Iti doresc tot binele din lume. Daca vrei sa mai vorbim, sa ne cunoastem imi lasi id-ul tau pe privat. Te pup kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Dumnezeu ti-a dat acest defect, fii sigura ca te-a inzestrat cu ceva foarte bun.happy Poate ca esti prea mica acum ca sa iti dai seama, dar cand te vei maturiza, vei vedeahappy
Oricine are defecte...gandeste-te la oamenii care sunt orbi din nasterestraight face Ei nici macar nu au vazut vreodata lumea din jurul lor, insa sunt fericiti ca traiesc si ei printre oamenihappy.
Uneori, viata e atat de grea incat ti-ai dori sa nu o fi avuthappy Si eu mi-am dorit astastraight face Insa, daca Dumnezeu ne-a dat-o, atunci cine suntem noi sa o refuzam? Buna sau rea, viata trebuie traita.happy
Gandeste-te ca, parintii tai tin foarte mult la tinehappy Nu toti parintii ar fi dispusi sa duca frecvent copilul la operatii nu tocmai ieftine. Insa, pentru ei, banii nu conteaza, ci sanatatea si fericirea tahappy Deci, nu face ca eforturile lor sa fie in zadar.
Infatisarea nu e totul.Mai conteaza si inteligentahappy

Sunt alti oameni care stiu ca nu mai au mult de trait, iar tu nu vrei sa mai traiesti?:o Ei ar da orice ca sa mai traiasca un minut in plusstraight face
Te apropii de cea mai frumoasa perioada din viatalove struck Viata de liceulove struck oricine ar vrea sa o mai retraiascahappy
Gandeste-te ca esti foarte norocoasa pentru ca ai doar acest defect, pentru ca sunt unele foarte gravestraight face
Si eu am un defect...am deviatie de sept din cauza unei lovituri, iar nasul meu e putin "stramb" sa zic asalaughing dar asta nu m-a impiedicat sa imi traiesc viatahappyAm 16 ani...la 14 ani si eu eram complexata, dar am inceput sa cred ca mie mi se parea mult mai grava problema decat este de fapt.
Sfatul meu: TRAIESTE-TI VIATA! Peste cativa ani nu vei mai fi complexatahappy Cine te va iubi, nu va fi deranjat de "defectul" tau.happy

happy
Sarbatori fericitekiss

| kijary a răspuns:

Eu te sfatuiesc:
1.Sa incerci sa-ti cauti un iubit(daca poti)el va fi intotdeuna langa tine si iti va da motiv sa lupti.
2.Nu conteaza ca esti prea slaba, daca cineva te insulta de fapt e inviduasa pe tine sau vrea sa-ti faca rau, dar nu te lasa la spusele lor.
3.Gasesteti un hobby care sa te ajute.
4.Incearca sa cauti si alte persoane cu probleme ca tine.
5.Si nu uita tineti prietenii aproape.

Multa bafta si sper sa te fi ajutat.

| SabinaB a răspuns:

Pentru ca viata e usoara si chiar merita sa traiesti tot la maxim, nu conteaza cum arati sa ce probleme ai, incearca sa gandesti pozitiv mereu si o sa vezi ca o sa fie bine, incearca sa iti ocupi timpul cu ceva astfel incat sa nu te gandesti la toate lucrurile alea. Fii tu si o sa fie mult mai bine.