| understandasimpleuser a întrebat:

De ce barbatii si femeile majoritatea sunt materialişti, pe interes? Spre exemplu femei materialiste sa aiba bani etc. Si la barbati aceeaşi chestie, ca o femeie sa aiba forme, sa arate bine, sa fie frumoasa, adica gen ei sunt constienţi ca lucruriile de genu bani cat si frumuseţea e trecatoare, dar totuşi de ce aleg unii sa profite de asta?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Generalizarea prosteasca!

Daca toti erau materialisti atunci nu se mai casatorea nimeni si nu mai erau atatea cupluri impreuna, ca majoritatea sunt saraci dar fericiti.

Nu stiu cati anisori ai, dar afirmatia ta este total fara sens si logica, demosntrand ca nu ai habar ce se intampla in viata reala a oamenilor.

| EuAdrian1233 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate de asta si întreabarea? Evident. Daca ar fi avut nu cred ca mai punea intrebarea. Poate poti sa lasi critica la o parte si textul tau se putea termina la,, fericiți " ori sa mai scrii un argument. La fel mi ai scris si mie. Vrei să ajuți, poți să ajuți si fără a fi răutăcioasă.

| understandasimpleuser explică (pentru Violleta2022):

Daca, tot zici ca intrebarea e prosteasca de ce ai raspuns puteai sa treci peste intrebare sa inţeleg ca e prostesc sa pui o intrebare de genu bine daca am pus intrebarea respectiva si am primit raspunsurii din mai multe puncte de vedere te gaseşti tu sa vi sa zici ca e prostesc fara logica da bine ca cei care pun intrebari salut am 15 ani si am penisul de 13 cm e ok sunt intrebari care au sens si logica nu,?

| dullcat a răspuns:

Adevarul e ca visul oricarui adult e sa moara de foame, nu sa aiba lucruri decente, poate o familie, sa calatoreasca ca tot omul sau sa se bucure in general de viata. laughing Este inscris in adn-ul uman sa cautam mereu oportunitatile si ascesiunea pe scara sociala, inclusiv frumosul in jurul nostru si in ceilalti, notiune cat se poate de subiectiva.Insa despre modul in care o face fiecare sau despre turnura indreptata intr-o extrema sau alta putem discuta ani.

| Holiday a răspuns:

"...adica gen ei sunt constienţi ca lucruriile de genu bani cat si frumuseţea e trecatoare..."

Chiar presupunand ca sunt trecatoare, trebuie sa fii complet imbecil sa nu profiti de ele cat exista.

| Hyperion7 a răspuns:

Pentru că preferă să trăiască bine, lăsând alte aspecte la o parte, pentru că, din viziunea lor, acele concepte par prea abstracte pentru dânșii.
Mai e și că lumea din ziua de azi e foarte superficială, cu stima de sine scăzută și vai și amar de eahappy
De ce crezi că-si pune x botox?
Pentru a-și mai ridica moralulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "materialism". daca esti femeie si iti doresti un barbat cu resurse, dar si tu la randul tau esti dispusa sa iti joci rolul de femeie traditionala ( curatenie, copil, mancare), asta nu inseamna ca esti materialista, inseamna ca sti ce vrei de la viata. Materialista esti atunci cand vrei barbat cu bani, si tu sa nu faci nimic, sa stai toata ziua pe social media si sa te uiti la emisiuni de rahat. Barbatii isi doresc femei cu forme pentru ca si barbatul este atras de frumos, la fel ca si femeia. Ce femeia nu vrea 1.80, 20cm?! Doar ca societatea ne-a spalat creierul, in asa fel incat sa consideram ok pretentiile exagerate ale unei femei, dar sa ne revoltam cand un barbat are cea mai mica pretentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece, lipsa de profunzime, superficialitate.

| Smmo a răspuns:

Pentru ca avem nevoie de bani ca sa traim. Nu prea vrea nimeni sa traiasca cu paine si apa, dar chiar si daca ar accepta asta ar avea nevoie de bani pentru haine, baie, intretinere, tratamente, medicamente, doctori.
De asemenea, nu pot sa condamn pe nimeni pentru ca isi doreste sa aiba un barbat frumos sau o sotie frumoasa. Ai putea sa faci una-alta cu cineva care nu iti este pe plac?

| hipotronic a răspuns:

Salut. Pentru că trăim într-o lume din ce în ce mai artificială și chiar dacă sm avansat din multe puncte de vedere cum ar fi avansul tehnologic, am ajuns să involuăm cum ar fi popularea sau încălzirea globală

Totul e artificial acum, poți înlocui munca cu un computer în fața ochilor din confortul casei sau poți înlocui sexul cu stimulatoare artificiale ca de exemplu

Așadar oamenii tind să aleagă calea aparent mai ușoară de moment, dar cu prețuri mai costisitoare pe termen lung, așa că e un fel de paradox

Îl aleg pe el pentru că are tot ce ți-ai putea dori, iar mai târziu ajun să fiu praf mental și emoțional

O aleg pe ea pentru că arată trăznet, nu contează ce face, cum gândește, care îi sunt valorile personale, contează doar ce vreau eu să conteze

De asemenea înclinațiile astea au legătură cu capcanele mentale și schemele repsectiv mecanismele de ajustare și cele de apărare

Mai pe scurt, traumele trăite în copilărie cu figurile materne ajung sa fie repetate în viața adultă, căutând în mod inconștient să simțim din nou ceea ce simțeam în copilărie

| Mihail01Johan a răspuns:

Buna Seara, de fapt materialismul, este peste tot, daca stai puțin să te gândești logic și zic și de ce, nu doar femeile sau bărbați sunt materialiști in mod simplu și direct, că sa zic așa, dar materialismul există și în viața reală, adică în distrugerea educației, în distrugerea culturi generale, in distrugerea creației lui Dumnezeu și al mamei naturi, in distrugerea echilibrului naturi, evoluției sau a viitorului, in mai multe desigur chiar și în relațiile dintre cupluri, și daca este sa mă întrebi pe mine, un cuplu va fi nevoit să facă și un copil din aur, ....mai, cum de a ajuns într-o asemenea era groaznică, nu știu, dar știu sigur că doar cartea, sau credință, sau Dumnezeu, creația, universul, etc..., Știu ce este cel mai bine și ce nu, dar daca vrei să știi cu adevărat uite puțin și în istoria fiecărei civilizați din toate țările lumii și zi-mi cam cine cred tu cu adevărat, că a început cu materialismul, eu cred doar și știu că sunt cei ce au lăsat și că moștenire obsesia după războaie și lăcomia dubă bogății mai mult, de aici nu prea știu ce să zic, sper că te-am fii putut ajuta aici!

| Mihail01Johan a răspuns (pentru Mihail01Johan):

Și daca nu mă crezi ar mai fii încă un rezultata, citește cartea "Infernul lui Dante " și ai să vezi rezultatul acolo!