| Barajag a întrebat:

De ce copii spun primele cuvinte mama si tata sau tata si mama?big grin

Răspuns Câştigător
| Suzy a răspuns:

Buna!happy

Pentru ca odata ce i-au crescut dintii incerc sa rosteasca cuvinte si de multe ori parintii ardreseaza:
"Hai la mama"
"Ce faci mama tu acolo?"etc. [la fel si la tata ] si creierul lor incep sa functioneze.

Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de foloshappy

O zi buna!happy

18 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cred ca silabele repetitive ale cuvintelor mama si tata sunt usor de memorat...si repetarea este mama invataturii...Parintii vorbesc copiluui cu mama si tata in propozitie...mama te iubeste, tata vine acasa...si cu cat se repeta mai mult aceste cuvinte, ele se vor intipari in memoria copilului, ei retinand primele silabe si apoi primele cuvinte...

mariana
| mariana a răspuns:

Se spune ca primul cuvant al copilului va reprezenta, pe viitor, sexul celui de al doilea urmas. Daca spune "tata" prima oara, al doilea copil va fi baiat, ori daca spune "mama", urmatorul copil va fi fata.
Copii spun aceste cuvinte prima oara, lasand gluma la o parte pentru ca, parintii le stau alaturi si sunt cei cu care se obisnuiesc cel mai mult si depinde pe care-l prefera cel mai mult, pe acela il va numi primul.
De exemplu fiica mea, primul cuvant a fost "tatatata" si intr-adevar mica fiind, pe sotul meu l-a preferat pe "locul Intai".
Tu, pe care din parinti, l-ai strigat prima oara?

| Barajag explică:

@furni:mersi de raspuns, am zis eu vreodata ca tu nu ma ajuti?big grin
de fel multumesc tuturorhappy

lolita
| lolita a răspuns:

Al meu sigor va zice mama si papa laughing

prfml
| prfml a răspuns:

Nu toti copiii, la mine primele cuvinte au fost : merge netul

| Irina a răspuns:

Pentru ca sunt cuvinte simple. lala, papa, nana, mama, tata. nu are cum sa poata articula cuvinte mai grele.

| cheloo74 a răspuns:

Eu am spus prima data "țâțe". Oare sunt obsedat?

| Pho3nix a răspuns:

Poi...sincer, nu stiuthinking
Totusi, bine ca nu spun ''sex'' laughing

| Alex >D a răspuns:

Eu am zis Bon Jovi. fara caterinca laughing ziceam bon, bon, pana am zis Bon Jovi :X pe la 8 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cei doi il terorizeaza continuu: "Spune: ma-ma, ta-ta!"
Bleah!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odoarele cui? ai mei, nu.primele cuvante au fost am -am de la ham -ham si geaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai doar n-or zice Bent si Cami...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Intre sunetele folosite pentru "mama" si "tata" in toate limbile Pamantului exista mai multe similaritati decat ar fi de asteptat ca rod al purei intamplari. Ele nu pot fi explicate nici prin mostenirea unei radacini comune, fiindca apar si in limbi total neinrudite (chineza si engleza). Explicatia are la baza limitarile aparatului vocal al copilului in primul stadiu de gangureala. Atat ocluzivele cat si nazalele (p, t, m) sunt categoric preferate in detrimentul altor consoane, ca si anterioarele(p, b, t, d, m, n) in comparatie cu posterioarele." David Gamon, Allen d. Bragdon- Muschiul mental.

Ce nu fac eu pentru tine, ursulika?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Furni, ar trebui sa iei foarte serios in considerare varianta schimbarii nick-ului in "furrrrrrni". laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i adevarat, nu spun asta pentru ca-i prea lung. Primul cuvint pe care-l spun copii este BRO rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BRO-tu ai mereu dreptate, bebelusii spun mereu numele tatalui-BRO!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ZAZUtotea happy dap, sa stii ca asa e hi hi hi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este cel mai ușor de pronunțat.
Sunt cuvinte rostite din adâncul sufletului care se vor păstra în memoria sa pentru veșnicie. Nimeni și nimic nu poate înlocui pe mama și tata!
Pa, pa.