| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca copilaria este cea mai frumoasa perioada din viata noastra? Majoritatea spun ca copilaria, perioada asta "nebuniilor" cum spun unii este cea mai frumoasa parte a vietii.Intradevar poate pentru. unii care au avut totul, chiar totul a fost cea mai frumoasa perioada, dar sa ne gandim si la cei ce au suferit enorm de mult. Ce perioada o fii pentru. ei copilaria? Probabil ca cosmarul lor! Cel mai rau cosmar! Viata este cel mai rau dusman al nostru. Ea iti aduce suferinte si dezamagiri si pierderi.Atunci de ce mai este viata? De ce ingaduie Dumnezeu sa suferim asa de mult? Ca pana la urma sa murim tot in suferinta?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

O lupta-i viata/Deci te lupta! Pe langa lipsa de responsabilitati a majoritatii copiilor,este perioada "inocentei ". Copiii sunt puri,sunt inocenti,sunt plini de optimism si de starea aceea de bine pe care mai tarziu in viata nu o mai regasesti. Copiii fac lucruri nastrusnice,pentru ca nu au experienta,nu prea mint,decat atunci cand sunt in pericol real.E frumos sa stii,ca oricand poti plange in bratele mamei,ca te poti ruga de tata sa te apere de "dusmani ", ca daca te imbolnavesti, are cine se ingriji de tine.Cate nebunii nu se fac in copilarie.Mai tarziu,acestea sunt aventuri. Ca sa imbatranim frumos, trebuie sa traim frumos, si mai ales sa nu sarim peste etapele vietii.De aceea vi se spune, nu va grabiti, aveti tot timpul din lume pentru a experimenta.Viata nu e un dusman, viata e o Provocare!

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pentru toti copiii este o perioada frumoasa. Sunt copii care cresc in orfelinate, care muncesc din greu pentru o bucatica de paine, care sunt batuti de parinti sau straini, care nu au un acoperis deasupra capului si traiesc pe strazi in frig si mizerie. Sunt copii bolnavi, care se lupta cu leucemia sau cancerul, fac tratamente dureroase, stau luni la randul in spital chinuiandu-se. Pentru restul copiilor, e cea mai frumoasa perioada. Copiii foarte rasfatati si egoisti nu stiu sa aprecieze asta, au impresia ca daca nu au cel mai tare telefon, daca nu stau noaptea cu baietii la mozoleala sau li se cere sa aiba note mari, asta inseamna ca sunt amarati si nefericiti.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, Ilinca, e adevarat. Si ma doare sufletul ca vad copii care au cam tot ce le trebuie si sunt nefericiti din prostii, fara sa se gandeasca cat de grea poate fi viata cu adevarat.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Nu mai fi aşa pesimist(ă) happy!
Cei care au o copilărie nefericită de la început, nu-l pot numi coşmar ci îl consideră ceva normal; aşa au fost obişnuiţi de mici, consideră copilăria ca o pregătire pentru viaţa şi mai grea care îi aşteaptă atunci când vor deveni independenţi din toate punctele de vedere.
Iar copiii răsfăţaţi pot învăţa adulţii trei lucruri :,,cum să fie mulţumiţi fără motiv,cum să nu stea locului niciodată şi cum să ceară cu insistenţă ceea ce îşi doresc". (Paul Coelho)
Pe parcursul vieţii, când ambele "categorii" de copii vor întâlni obstacole,cei capricioşi o să realizeze că este foarte greu să le depăşeşti şi vor suferi, probabil şi mai mult decât au suferit ceilalţi copii care nu s-au putut bucura de copilărie.

O să închei cu încă un citat care îmi place foarte mult :
,, Copilăria... mai întotdeauna ea trezeşte în sufletul omului un sentiment de melancolie :lumea tihnei în care visează gingaş şi cu sfială mugurul omenesc ce abia se deschide la viaţă, e palidă şi săracă. Vârsta de aur? Nu, vârsta neputinţei şi a sensibilităţii aproape bolnave." (Ivan Alekseivici Bunin)

O zi frumoasă!

Răspuns utilizator avertizat
| mihaelaa18 a răspuns:

Copilaria este o perioada frumoasa din viat fiecarui om.Este o perioada in care nu avem probleme,necazuri,griji,suparari.A fi copil este ceva frumos,sa te joci tot timpul sa fi in centru atentiei, sa fi rasfatat de parinti si de cei din juru tau, sa nu fi pedepsit pentru nici o fapta rea.Cred ca toti am da timpu inapoi macar putin sa mai fim copii dar din pacate nu se mai poate,din pacate nu toti copii au o copilarie frumoasasad si asta este destil de greu pentru ca este perioada care trebuie sa ne amitim mereu cu drag de ea nu cu regrete sau cu altceva. Odata cu trecerea timpului,numai sunt copii crestem,incepem sa ne luam viata in proprile maini,incep grijile,problemele, greutatilestraight face. Trebuie sa fim constienti si sa nu dam inapoi cand viata ne da cate o livitura greu de dus si de suportat, trebuie sa privim inainte si sa nu pierdem speranta ca maine poate va fi mai bine decat a fost azi.Viata trebuie traita asa cum este ea,fie ca este ca este rea fie ca este buna,pentru ca doar o viata avem si trebuie sa profitam de asta, de fiecare minut sau clipa a vietii si sa nu lasam vreo tristete sau vreo greutata sa ne strice viata, capu sus zambim increzatori si optimisti spre viitor!

| Ilinca a răspuns:

Este cea mai frumoasa, pe buna dreptate! Nu trebuie sa te gandesti ce le pui copiilor pe masa cand iti spun ca le este foame, nu trebuie sa te streseze gandul ca oricand poti fi dat afara de la locul de munca, nu te trezesti cu noaptea in cap sa mergi la servici, nu ai facturi de platit, nu ai copii de crescut. Pur si simplu nu ai nici o grija. Viata nu este dusmanul nostru, este un dar. Cel mai de pret dar pe care Dumnezeu ni l-a dat. Oare tu sti cati copii nu au avut sansa sa traiasca? Da, asa este, viata iti aduce dezamagiri si pierderi. Dar tot ea iti aduce si bucurii, si clipe de neuitat alaturi de cei dragi si momente deosebite. Viata inseamna mai mult decat dezamagiri si piedici. E un drum care poate oricand sa se opreasca, de aceea sta in puterea noastra sa presaram drumul cu momente unice si sa lasam ceva in urma noastra (si aici nu ma refer la averi). Pentru ca acesta este scopul vietii : sa arati ca ai trecut prin aceasta lume!

| Ilinca a răspuns:

Asa este Brigaella, ai mare dreptate. Tocmai de asta trebuie sa apreciem ceea ce avem si sa luptam in continuare pentru a le oferi si copiilor nostri o copilarie frumoasa.

| Maria123 a răspuns:

Copilaria chiar este cea mai frumoasa perioada pentru oricine.Crezi ca cei care au suferit enorm de mult in copilarie au fost mai fericiti dupa aia? Nu prea, din cauza ca viata merge din rau inspre mai rau.Deci si cei care au suferit in copilarie probabil acum sufera si mai mult din cauza copilariei nefericite plus alte probleme,responsabilitati, etc ce apar in viata de adult.
Referitor la restul intrebarilor, as avea raspunsuri deprimante asa ca mai bine ma abtin.Noi trebuie sa ne pacalim asa de tare incat sa ajungem sa credem ca viata e frumoasa si merita traita oricum, pentru ca e un dar.

| kareina a răspuns:

Viata frumoasa a copilariei nu inseamna ca trebuie neaparat sa ai chiar totul si apoi vei fii fericit,poti sa fii fericit,ca, copil sa ai si putin din fiecare fata de altii care nu au aproape nimic si totusi si aceia traiesc fericiti, greu dar traiesc.Viata nu este cel mai rau dusman,gandesti f gresit,viata este un dar de la Dumnezeu.El tia daruit viata iar tu trebuie sa stii ce sa faci cu ea,trebuie sa stii cum sa continuui, Dumnezeu ti.a aratat calea, iar tu trebuie sa stii pe care din cai o sa o apuci.Esti singurul raspunzator de soarta ta, de aceea se si spune CUM ITI ASTERNI ASA O SA DORMI.Trebuie sa inveti sa traiesti frumos, indiferent cat de greu ti.ar fi.Pacat ca nu stiu ce varsta ai pentru ca ti.asi fi putut da unele sfaturi.Viata este f frumoasa, depinde cum o privesti.Viata este f frumoasa,dar oamenii au stiut sa umbreasca o parte din viata,dar invata sa o"colorezi"tu ascultand o muzica buna, relaxanta, plimba.te printr.un parc si admirand totul in amanuntime din jurul tau si.ti vei da seama ca viata merita traita cu bune si rele.O sa.ti dai seama ca si lucrurile mai putin importante din viata noastra au valoare daca o sa privesti mai relaxat totul.Bafta!

| Lynnaedsalvatore a răspuns:

Copilaria e cea mai frumoasa perioada deoarece este lipsita de responsabilitati. Viata e data pentru ca omul sa i-o dedice Domnului si sa aiba o viata vesnica fericita, insa cei care nu i-o dedic, pleaca in iad. Viata ii e data omului pentru a alege.
Daca mori in chinuri vei fi rasplatit pentru asta sus.

| baby_4569 a răspuns:

Copilăria este singurul moment al vieţii în care trăim totul la maximă intensitate. În care plângem şi râdem în aceeaşi zi, în care ne supărăm şi iertăm după câteva momente, în care suntem singuri şi totodată cu toată lumea.

Apoi, pe măsură ce trec anii, pe măsură ce ne maturizăm, nebunia si exuberanţa copilăriei dispar. Devenim mai serioşi, zâmbim mai puţin, nu ne mai bucurăm de orice nimic care ni se oferă, avem gusturi, pretenţii rafinate... Nu mai credem în magie, nu mai credem in Moş Crăciun şi in sacul său plin cu jucării, nu mai credem că mama şi tata sunt cei mai extraordinari părinţi din lumea asta...

Nu mai iubim cu detaşare si pasiune, nu mai roşim atunci când greşim, numai chiuim de bucurie atunci când cineva ne îndeplineşte o dorinţă mult aşteptată.

Copiii din ziua de azi trăiesc acum într-o lume virtuală, dominată de monştrii imaginari, filme de groază, muzică grea, joasă, care nu reuşeşte să atingă nici o coarda a sufletului lor, cercei sfredeliţi şi împlântaţi în cele mai ciudate părţi ale corpului.

| LinDaStAr a răspuns:

Copilaria este cea mai frumoasa! Doar ca pentru uni copii nu ar fi o copilaria deoarece acum toti copii se comporta rautacios, fitos, ca toate alea crying mie nu mi-ar placea deloc sa fiu asa!
Copilaria este si o perioada a relaxari, a jocurilor si da, a responsabilitatilor!
Pentru ca, cand esti mic nu ai nicio responsabilitate atat de complicata, dar cand esti mare, da! sad
In concluzie copilaria este inceperea vieti si a frumoaselor momente!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este cea mai frumoasa pentru ca atunci e perioada in care nu ai responsabilitati, in care ai in cap decat joaca, in care faci lucruri fara a te gandi prea mult la consecinte. Dupa cresti si se schimba totul.Asa observi diferenta. Sincer, la ultimele doua intrebari nu stiu ce sa-ti raspund.Inca nu am gasit raspunsul(daca exista).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E virsta care iti permite sa visezi,e virsta cind te inalti si privesti liber oamenii,e virsta cind simti toate miresmele naturii in toata splendoarea anotimpurilor,e virsta cind iti cresc aripi pentru zborul deloc usor in viata, e virsta tuturor intelegerilor, chiar si a unor boli grave fara scapare.Am avut vreo doua cumpene serioase spre "dincolo"in copilarie dar eram fericit pentru ca mi s-a dat dreptul la a visa si am realizat atunci ca asta sintem; Un vis care se stinge odata cu diminetile altor oameni.

| addyy17 a răspuns:

E cea mai frumoasa perioada din viata unui om, eu ca am 17 ani si vad ca au inceput grijile,am inceput sa am probleme,in copilarie nu ai nici-o grija,eu ma jucam toata ziua,erau si copii foarte multi pe strada, acum numai e ca inainte, eu pot spune ca am avut o copilarie foarte frumoasa si nu am dus lipsa de nimic.Nu cred ca viata e cel mai rau dusman al nostru,trebuie sa ne facem viata frumoasa sa stim sa o traim, bineinteles ca in viata apar si dezamagiri si pierderi dar trebuie sa putem sa trecep peste ele, trebuie sa realizam ceva in viata si sa nu ne para rau ca am trait dejeaba.Cum spunea si mama cand eram mic sa traiesc copilaria ca e cea mai frumoasa perioada a vietii, acum imi dau seama ca avea dreptate, dar toti intelegem unele chestii cand ajungem la o varsta.

| ZuZGF a răspuns:

Ei bine.suferim tot din cauza noastra.Nu Dumnezeu ne face sa suferim ci diavolul deoarece noi facem pacate si suntem pedepsiti inzecit.

| colorgirl_4172 a răspuns:

Copilaria.este.o perioda super frumosa...din viata ficaruia...copilaria trebuie pretuira.chiar pana la 14. ,.ani te crezi copil noi adolestentii in ziua de azi nu stim sa pretuim copilariasad.si o sa regretam mai tarziu in perioda copilariei nu ai probleme pe cap nimica te simti super dar noi nu stim sa o pretuimsigh funda?big grin sper ca te-am ajutat:*