| Bellojo a întrebat:

De ce deveniti tot mai egoisti? De ce incercati sa innabusiti tot ce e bun si nobil in mine? De ce e gresit cand imi ajut aproapele? De ce incercati sa ii schimbati pe ceilalti de langa voi, sa le otraviti sangele si inima? De ce nu va vedeti de treaba voastra? De ce va pretindeti mai destepti ca toti ceilalti desi nu a-ti facut nimic in viata voastra care sa demonstreze asta? De ce uitati de familiile voastre? De ce uitati sa va sustineti prietenii in dorinta lor de ascensiune? De ce credeti ca nu mai exista nimic bun si nobil pe lumea asta? De ce va invatati copiii sa fie ca voi? De ce nu mai sunteti uniti? De ce nu stiti ca fiind separati sunteti mai usor de invins? De ce nu vedeti marii oameni din lumea asta care au ajuns sus doar datorita familiilor lor? De ce nu va ajutati si fratii si surorile sa se ridici ca sa claditi impreuna un nume important, o putere de familie? De ce stati tot mai singuri? De ce ma faceti sa imi pun intrebarile acestea zi de zi? De ce de ce de ce de ce de ce?!
De ce va plangeti ca nu va ajuta nimeni cand nici voi nu ajutati pe nimeni? De ce va plangeti ca va tradeaza aproapele cand voi nu stiti cum sa il tineti aproape? De ce va plangeti de mizeria din lumea aceasta cand voi nu faceti nimic ca sa o curatati?
As mai avea inca vreo 100 de intrebari care incep cu " de ce" dar ma abtin. daca cineva dintre cei de aici imi va putea raspunde la aceste intrebari i-as da tot ce am.

Răspuns Câştigător
| astamicuta a răspuns:

Pentru ca ne-am saturat sa fim buni si sa fim luati de prosti, pentru ca ne simtim frustrati de fiecare data cand un trisor ne rade in fata pentru ca noi muncim corect si nu avem aceleasi rezultate pe care el le obtine mult mai usor prin mijloace necrestine, pentru ca oamenii sunt rai!
Pentru ca de fiecare data cand te hotarasti sa te schimbi in bine primesti o lovitura de unde nici nu te astepti.
Si cum stiu ca o sa-mi votezi raspunsu' ca stupid iti mai spun si ca ai scris "nu a-ti facut nimic ". (poate e si asta un raspuns pentru una dintre intrebarile tale).

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Deoarece: "macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu", "s-au falit ca sunt intelepti si au innebunit", "fiindca nu au cautat sa pastreze pe Dumnezeu, Dumenzeu i-a lasat in voia minti lor blestemate, ca sa faca lucruri neingaduite"
Oamenii "au ajuns plini de orice fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de inselaciune, de porniri rautacioase, sunt soptitori, barfitori, uratori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti, fara pricepere, calcatori de cuvant, fara dragoste fireasca, neinduplecati, fara mila".
Am citat din epistola lui Pavel catre romani, citeste si tu (Romani 1: 20-32), sunt sigur ca o sa-ti placa si tie.

mira
| mira a răspuns:

Treci la fapte.Simplele intrebari insotite de acuzatii nu amelioreaza situatia.Te adresezi si celor multi care isi fac datoria si au o atitudine corecta? Include-te si pe tine intre cei incriminati.

Răspuns utilizator avertizat
| pisoias a răspuns:

De ce? Pentru ca am devenit tot mai meschini si mai materialisti.In cautarea unei vieti mai bune nu vedem si nu auzim nimic pentru ca asa e mai comod si mai usor.Si pentru ca-i mult mai usor sa critici si sa urasti decat sa ajuti si sa iubesti.

| ostea a răspuns:

Este ușor să acuzăm pe cei din jur dar este mai greu să încercăm să înțelegem.
Nu ești mai bun dacă acuzi, ci din contră te asemeni cu cei din jurul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cum intelegi a domina, care este calitatea primordiala la animale?

| RequalizeD a răspuns:

Bune intrebari.nu am putea raspunde la toate, toate cred ca se datoreaza efectului de "turma".NU am raspunsuri clare.astept si parerea celorlalti.

| Left4Death a răspuns:

Ia sa v'aud

| Bellojo explică:

Pentru Mira: Cei cu inima curata stiu ca nu sunt inclusi in intrebarile mele si nu ar trebui sa se simta lezati si sa imi zica mie " include-te si pe tine".
Pentru Adrian: M-am uitat la mine toata viata si te asigur ca sunt opusul la ceea ce am intrebat eu la inceput. Eu nu am nevoie sa ma schimb.dar pun aceste intrebari pentru ca din ce in ce mai multi vor sa ma schimbe pe mine, imi zic zi de zi " ma dar gandeste-te la tine mai intai, lasa ca ceialti se descurca.cum sa ii dai tu de la tine? el de ce nu are bani? Crezi ca o sa iti dea careva inapoi?" idiotenii din astea aud si vad zi de zi si nu mai pot sa suport, imi vine sa iau o ranga si sa le dau in cap tuturor celor care gandesc asa si care mai au si tupeul sa ii faca si pe altii sa fie asa.cred ca trebuie sa fii prea plin de tine ca sa crezi ca a ta cale este cea mai buna si de aceea trebui sa ii "inveti" si pe altii sa fie ca tine.

Cat despre dominatie Harciog. poti domina fara a face si zice aceste lucruri, domina prin inteligenta ta, prin forta ta, prin imaginatia ta, nu prin sabotarea apropiatilor, a mintilor care chiar pot face ceva bun pe lumea asta.cred in dominatie dar eu o vad altfel.

| Bellojo explică:

Astamica.nu esti chiar asa de mica. Raspunsul tau a fost sincer si lipsit de falsitate, de aceea l-am declarat castigator.nu stiu. poate a fost si ceea ce vroiam sa aud dar.mai ramane problema.de ce incearca acei oamenii sa ii schimbe si pe cei din jurul lor.