| Barajag a întrebat:

De ce, drepturile si responsabilitatile barbatilor/femeilor sunt diferite, in alte culturi?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Faptul ca sunt mai multe culturi denota ca exista diversitate. Cultura fiecarui popor este diferita. Tocmai de aceea,cand intram in contact cu alt popor suntem impresionati de diferenta dintre ei si noi. Sunt mii de ani de traditii si obiceiuri,care in ultimele doua decenii s-au mai omogenizat in Europa si America. Suntem total diferiti de chinezi,japonezi,africani, arabi...Din aceasta cauza si legile difera de la o tara la alta, de aici si diversitatea drepturilor si responsabilitatilor in lume a femeilor si barbatilor.

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ptr ca omul se incorseteaza cu reguli pretutindeni. Diferit dar se incorseteaza.

| aryana1991 a răspuns:

Stii cum se spune cate bordeie atatea obicee, nu cred ca e vorba doar de cultura, adica mai conteaza si mentalitatea oamenilor si religia si multe altele

| itscloudyoutside a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt batuti in cap si respecta tot felul de traditii si chestii de genul asta. Desi cei mai multi se considera adepti ai egalitatii intre sexe, e egal cu zero.