| sweety_2724 a întrebat:

De ce la noi in Romania lumea trebuie sa fie asa de rea? Cum ar fi sa rada de tine pe strada ca esti imbracat altcumva decat le place lor, sau daca ai o problema ei sa rada de tine si sa te barfeasca, daca nu esti asa de frumos ca el sa rada de tine, si multe multe altele. De ce nu e si la noi ca in alte tari? de exemplu in Marea Britanie. Acolo lumea e altfel. Se saluta pe strada chiar daca nu se cunosc. La noi e posibil asa ceva? La noi si daca se cunosc nu se saluta. Ce parere aveti?

16 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

E vechi obiceiul, dateaza de pe vremea comunistilor. Daca nu esti ca ei, esti impotriva lor, cam asta e gandirea la ora actuala in Romania.
Vor mai trece multi ani pana cand aceasta mentalitate va disparea.Pana atunci incearca sa nu pui la inima vorbele rautaciase si continuá pe drumul tau.
E al tau, e viata ta, e placerea ta.Nu lasa gurile rele sa te dezamageasca.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu spui o noutate asa este dar daca suntem mitococani astya este nu ne poate schimba nimeni noi ne am format acesta imagine si acest mod de viav asi nu numai. aroganti ironici birfitori laudarosi etc etc... n etc acum trebuie sa fii nesimtit.ironic si sa ignori totul in jurul taui. NATIA ROMANA,,, no comment///

| JeSa a răspuns:

Buna! Cu certitudine nu suntem toti la fel;( cu siguranta) mai pot spune ca, fiecare dintre noi avem probleme, cum ar fi : anumite defecte, vicii, etc., etc. Intotdeauna incearca sa-ti faci viata frumoasa, si asta cum? - simplu, gandind pozitiv! privind la toate acestea, viata trebuie traita( Dumnezeu ne-a oferit darul vietii )! P. S - e vorba aia "bine faci, bine gasesti" - (oamenii sunt de la natura rai si nu-i mai schimba nimieni si nimic) - si daca consideram ca putem face asta... atunci, sa o facem! Numai bine, Jessy

| Orannginna a răspuns:

Pt ca jumatate din populatia acestei tari este limitata in gandire! Pers. de fata se exclud. happy

| mariobros a răspuns:

Barfa ma deranjeaza cel mai putin, stii tu vorba `Gura bate c_uru`, dar ce ma scoate din sarite e faptul ca atunci cand stai la coada ( la Romtelecom, banci, etc) te masoara din cap pana in picioare, si dupa aia, in functie de rezultatul `evaluarii`, iti asterne o privire zeflemitoare sau de serviabilitate. De curand, asteptam la coada sa trimit un fax, urmam eu, dar dupa ce individa m-a `scanat`, am fost declarat necoraspunzator si l-a invitat pe cel din spatele meu, care era la costum, eu find imbracat banal. In Marea Britanie, cum spui tu, lucrurile sunt diferite, poti intra la banca in timpul pauzei de lucru sa-ti rez o problema, fara ca cineva sa te judece, cel putin daca o fac, o fac in mintea lor, fara sa te simti tu naspa. Intre noi romanii este o tendinta bolnavicioasa sa ne categorisim unii pe altii, facem bisericute in mintea noastra, ca ala e sarantoc, ala are un handicap, etc. Lucrurile le putem schimba noi, si cred cu tarie ca daca cel putin unul din noi isi va schimba modul de gandire, poate-l va determina si pe celalalt de langa el sa faca la fel.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Chiar nu stiu de ce e lumea asa rea...probabil asta au vazut in jurul lor.De mine au ras colegii ieri cand trebuia sa ma asculte la o materie, eu mai aveam putin si lesinam de emotie, eram foartee rosie iar ei radeau ca nu ma auzea profa si pentru ca vorbesc incet ...asta e romaniahee hee

| adinescu a răspuns:

De ce ti-ar pasa de parerea altora atat timp cat te simti tu bine in pielea ta asa cum esti? Pe mine sincer ma doare undeva ca rae de mine unu ca am parul nu stiu cum sau de pantalonii mei cas prea largi. A si cei care rad de chestiile de genu au gandirea limitata asa ca nu-ti mai fa griji.Imagineaza-ti cam cata minte are omu ala daca rade de defectu altuia

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Ai mare dreptate, insa asta e romanul(din iua de azi). insa nu toati suntem asa, eu de ex nu sunt deloc asa, nici mama, nici tata, in general tineretul, dar cei care sau maturizat isi dau seama cu nu e bine.eu cunosc pe cineva care saluta chiar si cand nu unoaste pe cineva, nu rade de nimeni, si le da tuturor o sansa egala:doamna mea profesoara de muzica.nu ai ce sa le faci needucatilor, si plus de asta ne-am umplut de romi, si am inceput sa vporbin ca ei si sa ne purtam ca ei.noi astia cativa care avem minte, nu avem ce sa le facem celorlalti

| gyo a răspuns:

Ai mare dreptate in ceea ce zici, dar eu zic sa nu. ti pese de ce zice lumea, atata timp cat tu te simti bine in pielea ta, persoanele care sunt alaturi de tine o sa te vada asa cum trebuie.asa este romanul, ii place sa se dea mare cu ce are, si sa se creada ceea ce nu e.nu cred ca asta o sa se schimbe prea curand, insa tu poti sa te comporti asa cum stii tu mai bine si o sa atragi alaturi de tine doar persoanele care merita cu adevarat sa. ti fie prieteni, aceste persoane conteaza cel mai mult.:*:*

| OnWeed a răspuns:

Nu cred ca e posibil asa ceva in Romania. La noi mereu se rade de cei care sunt oricat de putin diferiti, ori ca sunt imbracati mai diferit, ori ca se comporta diferit, gandesc diferit etc.

Si bine zici cu salutatul, la noi nu se saluta lumea pe strada nici daca se cunosc, singura exceptie sunt zonele de la tara unde se saluta chiar daca nu se cunosc, dar mi s-ar parea normal sa fie mai peste tot asa.

Oricum, consider ca Romania e o tara cam ramasa in urma in comparatie cu cele precum Mare Britanie sau alte tari Europene.

| dudu_4306 a răspuns:

Ai foarte multa dreptate Sweety. Eu am ajuns la concluzia ca societatea te accepta daca te situezi undeva pe la mijloc: Daca esti inferior te fac sa te simti si mai inferior si te jignesc, iar daca le esti superior te invidiaza si tot te resping.

| sweety_2724 explică:

Stiu ca romania a ramas cu 15 ani in urma fata de celelalte tari din europe si nu numai. Si nu, nu prea imi pasa de rautatile care le zic unii de mine, pentru ca sunt persoane care nu ma inghit desi eu nu le-am facut nimic, nici nu am vorbit vreodata cu ele. Nu inteleg cum unii pun eticheta pe oameni fara sa le cunoasca inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia care rad de oameni in general sunt plictisiti de viata, altceva nu stiu sa faca, majoritatea sunt niste ciori nespalate, gelate si plini de jeg (imi pare rau de limbaj dar asta este PURUL ADEVAR) sunt satul de ei... mai ales ca ii promoveaza pe la tv extrem de mult! (state de rromania, emisiunea aia cu d. bursuc, inima de rrom s. a.) o natie spurcata si hoata! :-J

| gaga_5261 a răspuns:

România este o ţară formată în mare parte din ţărani. Da, ţărani. Fix ţărani.

Cine are plăcerea enormă de a lua acasă bunuri moca, chiar dacă nu au nevoie de ele? Cine colecţionează cutii de margarină să facă piftie în ele? Cine nu aruncă pungile alea nenorocite de la supermarket, ca să le pună pe post de coş de gunoi? Cine populează o piaţă în care se ţine un spectacol, eventual pre-electoral? Cine e la coadă la mici? Cine mănâncă 5 pâini pe zi, că altfel le stă mâncarea în gât? Cine are bagajul cel mai mare în aeroport? Cine escaladează boscheţi şi garduri pentru a traversa Bd-ul Iuliu Maniu, decât să mai facă 10-20m până la trecerea de pietoni? Cine aruncă pe jos ambalaje, pentru că nu e un coş de gunoi în apropiere sau pentru că ‘ce, eu’s singuru’ care arunc?’? Cine bea ultima gură de suc înainte să se ridice de la masa unui bar, să nu rămână nimic că doar a plătit pentru băutura aia? Cine se duce la nuntă şi pleacă acasă cu mâncare în traistă pentru căţel chipurile? Cine ascultă melodii la telefon, fără căşti? Ce femei de vârsta a 3-a vorbesc în dezacorduri sub pretextul ‘lasă mamă că suntem în familie, nu ne aude nimeni’? Cine sare la bătaie în club că ’s-a uitat unu la nevastă-mea’? Cine gândeşte cu pumnul şi stomacul? Americani, arabi, nemţi cumva? Nu fraţilor, sunt românii, neamurile noastre. De ce la toate evenimentele vezi ziariştii înfulecând la bufetul de protocol pe nerăsuflate, după care îi vezi că îndeasă în traistă câte ceva? De ce a ajuns să fie termenul de ţăran generalizat? Că am vrut eu? Că a vrut icsulescu? Aşa era pe vremuri, ăla de la ţară nu avea şcoală, era cioplit cu toporul.

Eh şi ce, vi se pare că am evoluat? Nu, n-am evoluat. Pentru unii evoluţia a constat în buticul deschis în 90 după revoluţie, din care au început să facă bani. Sunt ăia care se dau cu Cayenne-uri pe Magheru. Tot nişte ţărani sunt şi ei. În ce ţară din Europa mai vezi maşinile luxoase din Ro? Românul este un frustrat care îşi dovedeşte valoarea prin achiziţii. Ne dăm cu Aston-uri, Ferrari şi alte tipuri de fier brand-uit, în timp ce nu ştiu ce prinţ/duce/mare baron se plimbă prin Italia cu un Fiat Punto proprietate personală. Ce-i trebuie mai mult. Păi nimănui nu-i trebuie mai mult decât are nevoie, decât românul. Serviciile în România sunt de căcat. Da, de căcat. Prestatorii de servicii sunt Dumnezei, tu eşti un sclav. Românul de sărbători rupe norma la cumpărături, umple 3 frigidere. Să fie. Să aibă ce să pună pe masă! Să nu moară de foame.

Ce te aştepţi de la o naţiune care gândeşte cu stomacul? Mai avem noi cumva alte valori? Sunt, dar puţini. De ce sunt atâţia care neagă şi nu-şi acceptă soarta/condiţia? Tăranul ăla de la ţară, care-a trăit toată viaţa printre vaci şi oi, e un om mai bun decât ţăranul de la metrou care escaladează balustradele. E OM. Eu nu am copilărit la ţară, nu am rude la ţară, nici bunici, nici străbunici. Irelevant. Ţăranii sunt ăia de la oraş acum. Ţara, ferma, dobitoacele, porcii, vaciile, animalele. Toţi sunt prin oraşe.

Trăim într-o ţară în care fiecare om e care pe care, pe toţi îi roade burta, toţi au un cuţit la spate şi sunt pregătiţi să-l arunce cu prima ocazie, pentru o bucăţică de carne. Suntem nişte primitivi. Şi nu există remediu. Haita e prea mare. Nu sunt vreo patrioată înrăită, dar nici adepta emigrării la ‘mai bine’. M-am obişnuit cu ideea, ignor. Dar mi-ar plăcea să văd mai multă lume care conştientizează, gândeşte, procesează, ajută, face. Şi nu aruncă ambalajul pe la spate, să nu-l vadă nimeni.

Asta pentru că există oameni care scuză inesteticul de genul ăsta, cu pretexte cretine şi fără sens.

| yoyo10 a răspuns:

Cea mai mare problema a mea este aceea ca nu inteleg de ce as saluta pe cineva pe care nu cunosc! Asta e o dileala totala, atunci cand vrea cineva sa zica eva rau de romani zice ca nu se saluta pe strada daca nu se cunosclaughing. In legatura cu ce intrebi tu aici iti pot spune ca asta e natura noastra, suntem foarte persiflanti, pamfletari, barfitori, glumeti etc. Asa am reusit noi, ca popor, sa trecem peste greutati, asa suntem noi construiti. Si de ce nu as rade de tine daca vreau sa o fac? De ce te-ai simti prost daca as rade de tine? De ce te-ar interesa motivul pentru care rad de tine? Pentru ca asta este o alta caracteristica a romanului, nu suparta sa fie contrazishappy tocmai de asta nici nu poate accepta asa usor schimbarile si astfel bazandu-se pe zicala "ridendo castigat morres" rade in dorinta de a shimba lucrurile. Fii optimist/a, ti-ar fi placut sa ne omoram intre noi pentru ideologie(vezi tarile musulmane)?

| coolgeorge a răspuns:

Pai pentru inceput pe parinti nu ii intereseaza cat ar trebui de copii si astfel copiii fac ce vor si nu ii intereaseaza decat sa se creada "cool" adica sa injure sa isi bata joc de altii si etc. In alte tari precum Belgia majoritatea parintilor isi lasa copii sub 18 ani doar 1 ora la computer.Cred ca si asta este dauneaza tineretului roman deoarece stau in jur de 4-5 ore la calculator.