| SilentRain a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor empatizeaza mai mult cu un băiat rănit din dragoste, in comparație cu o fata?
Daca o fata este rănită, vina este a ei pentru că a făcut o alegere greșită.
Pe de altă parte în cazul unui băiat se consideră că ea era o fată neserioasa și din nou este vina ei.
Cum de unii nu fac o analiză rațional și blamează din start femeia?

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

În majoritatea cazurilor este vina băiatului/bărbatului.Fiindcă indiferent de capacitatea mintală a acestuia,de ce te vrea în viața lui,de ce are nevoie de tine,de ce se bagă în seamă cu tine,de ce intră în viața ta și-apoi să arunce vina pe tine,să se ajungă la violență și agresivitate din partea lui dacă:fizic nu arăți pe placul lui,mintal ești cu capul în nori,ești copilăroasă,stilul vestimentar nu îi convine,nu ești școlită sau educată,nu ai o igienă adecvată,ești fără un loc de muncă,ei îi fug ochii și după alții, are un limbaj injurios, are anumite defecte de vorbire, are vreo deficiență fizică sau mintală, este pe interes, are anumite dependențe.De ce o alegi, urmând să o acuzi și tu să faci pe victima și cică suferi și mai declari că ai iubit-o? Vă răspund eu, vă alege doar pentru sex și atâta timp cât are parte de ceea ce el vrea nu o să se plângă de nimic.Voi fetele/femeile sunteți vinovate doar atunci când îi "vânați" voi pe ei și atunci când sunteți leșinate după fizicul lui, după felul cum este îmbrăcat, după statutul social și financiar.Singura cale de a nu suferii este comunicarea cu sinceritate.Este suficient unul din voi să fie sincer.Cunoaște-i mintea, gândurile, asta trebuie să te impresioneze.Nu ezita să îl întrebi orice,nu îți răspunde sau răspunsul primit nu este pe placul tău, mergi mai departe, este atât de simplu, e viața și fericirea ta în joc. Dacă toți băieții ar fi sinceri din prima zi de când v-au cunoscut și v-ar spune uite nu vreau de la tine decât sex, ce zici ești de acord sau nu, așa fata ar ști la ce să se aștepte.Sau vreau să ști despre mine că obișnuiesc o dată pe săptămână să beau până cad sub masă, sau obișnuiesc să mă droghez, sau sunt dependent de jocuri de noroc, dacă el ar fi cu adevărat sincer și ți-ar spune exact ce are în minte, fără ocolișuri, atunci tu ca fată/femeie în funcție de ce caută fiecare l-ai accepta sau nu.

85 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Rau e cu femei, dar mai rau fara ele, cam asa a sunat ce ai zis )))

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain explică (pentru Harfagre):

Ai putea să argumenteze puțin mai mult de ce este tot vina femeii, comportamentul bărbatului?

| Legion7X a răspuns (pentru SilentRain):

Vad că ai generalizat, spunând fetele. Unele vor să insele pentru că pot și, vor să șantajeze partenerul sau să îl facă gelos, punându-și în valoare tot farmecul. altele nu vor sa însele. Barbații la fel. Unii sunt capabili să însele, alți habar nu au sa însele, poate nu prea au un stil.

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns:

Bă, acum m-am gândit și eu la aspectul ăsta, și da, cam așa e adevărat, societatea așa tratează.
Și este greșit.
Daca nu ți-a mers într-o relație, mai degrabă să te gândești mai întâi cu ce ai greșit tu, apoi ce a greșit el, sau invers.
Pentru că nimeni nu poată să zică că el nu e vinovat cu nimic, adică toți greșim, și

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru RAY):

Stai o secunda. L-a ispitit pe Adam cu un mar laughing nu cu farmecele ei laughing.
Acum hai sa o gândim serios : se spune ca bărbatul este capul familiei, corect? Păi ce cap e ăla dacă știe ca nu are voie și totuși "dă să iau și eu o gura de mar". Liberul arbitru! Eva a păcătuit! Adam a păcătuit! Nu i-a băgat mărul pe gâtwinking.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Harfagre):

Nu pot sa ma contrazic cu oameni ce nu vad decât în față, stânga - dreapta deloc! Și nici nu am de gând sa îmi irosesc timpul asa. Din cauza oamenilor ca tine a ajuns SilentRain sa pună întrebarea asta. Voi bărbații niște mielușei, femeile, pff dezgustătoare! Voi "gigolo" femeile "cu4ve". Dacă femeia e atât de "nenorocita" mă întreb, de ce nu stați voi singurei? Totuși, aveți doua mâini.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Harfagre):

Uite vocabular de "bărbat" laughing! Sa ii pupi și mâinile și picioarele soției tale și sa ii mulțumești ca te-a luat sa te crească și de preferabil sa te educe puținwinking! SilentRain (înțeleg ca este o ea), înseamnă că este o ea foarte deșteaptă dacă a observat gândirea voastră "minunată". Și îți spun eu de ce a pus întrebarea! Ea are deja o părere formata! Doar a creat aici un " sondaj de opinie " sa își confirme puțin teoria și sunt mai mult ca sigura ca a făcut-o!

| SilentRain explică (pentru AndreeaDeea221998):

Adevărat,bine punctat

| Legion7X a răspuns (pentru Harfagre):

Beyond the point of no return? Ce însemnă, ca curiozitate. Incă studiez engleza, din când în când happy

Răspuns utilizator avertizat
| OldSoul a răspuns:

Pentru ca in continuare, in opinia populatiei, barbatul este cel de neclintit, elementul puternic si fix.
Iar cand auzi ca este "ranit" din dragoste, atrage imediat un soi de empatie.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Mann era ceva ironic,faptul ca un baiat este plans de toti nu inseamna ca el a fost ingeras iar ea o vipera, sunt fete sincere, serioase ca goldenzenith si care asteapta un baiat mult, la care el ii spune ca nu o mai vrea, in loc sa recunosca ca nu e matur si iti traieste viata pe discord, aia era o fata de nota 10

Răspuns utilizator avertizat
| luffypk a răspuns:

Cum a mai zis un utilizator mai sus, depinde de cazuri. Eu am avut ocazia sa vad atat tipe care au frant inimi cu zambetul pe buze, ca si cum nimic nu s-a intamplat, cat si tipi naspa rau care vorbeau numai nasoale. Depinde de fiecare si de cum reactioneaza, nu putem generaliza in cazul asta. Mie mi se pare ca fetele sunt mult mai consolate dupa o despartire decat un baiat, dar asta poate e doar parerea mea, cine stie...

| Apokales a răspuns:

Nu stiu cine empatizeaza cu cine mai des, insa femeile aleg, barbatii incearca. Deci, este vina femeilor pentru alegere si vina barbatilor pentru incercare. Suntem fiinte emotionale, nu rationale, d-aia.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Harfagre):

În primul rând SilentRain nu a confirmat ca facem echipă ci a confirmat faptul ca are deja o părere formata.
In alta ordine de idei, nu stau sa îmi dau cu părerea despre soția ta. Ea nu este prezenta în discuție și nu își poate spune punctul de vedere așa că mă opresc aici referitor la familia ta. Nu pot decât sa va felicit și sa va doresc binele!
Tu din păcate îmi pari un bărbat frustrat. Oare bărbații (unii, nu toți) nu cauta sa se distreze cât sunt tineri și sa se bage în orice gaura disponibila iar la o anumita vârstă e conștient că nu o sa se mai uite femeile la el asa ca se face "băiat serios" și își găsește o femeie sa o ia de nevasta? Ba chiar asa facewinking. Asa și femeile : unele vor sa se distreze, altele vor să își întemeieze o familie. Ce e rău?
Eu știu ce și cum gândește o femeie fiindcă sunt una și sunt și atrasă de ele.
Cât despre crescut copii, nu cred ca ești în măsură să îți dai cu părerea dacă pot sa cresc un copil sau nu dar cum spunea și fata asta. Voi aveți niște păreri deja formate pe care nu vi le schimba nimeni fiindcă voi dețineți dreptatea absoluta.
Sincer îți doresc măcar pe jumătate fericirea și înțelegerea ce am primit-o și am acordat-o în relațiile mele! Măcar jumătate!
Tu ești în clasa a 8 a de ma denigrezi pe mine? Fii bărbat! Dovedește ca ești matur! Nu încerca să mă convingi pe mine de femeia de lângă tine. Fii mulțumit tu în sinea ta de ea! Nu insira pe aici ce femeie dreapta este ea fiindcă, cu toții suntem "anonimi" pe aici.

| Morbid a răspuns:

E acum fiecare crede ca iarba e mai buna pe partea cealalta.
Cica pentru ca femeia are gaura, ea decide ce intra pe acolo. Cica.
Nu stiu unde ai auzit tu ca la baieti empatizeaza cineva cu ei, daca te plangi ca te-a lasat mai esti si numit fatalau laughing, un baiat e asteptat sa fie puternic fara emotii, autoritar, care nu da vina pe altii ii situatii critica si responsabil. O fata nu.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Harfagre):

Nu te-am întrebat unde le-ai văzut ca să îmi spui ca nu e treaba mea unde laughing
Deja ai dat-o in penibil la "maxim". Nu știu ce vârstă ai și nici nu ma interesează dar nivelul tău de maturitate este unul extrem de scăzut. O seară liniștita îți doresc!

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca de obicei, femeile refuza bărbații, nu invers.

| Nicolae131 a răspuns:

O fata iși poate face foarte repede un iubit iar un baiat mai greu si sta si sufera etc

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Uatafac!