| roberto99tm a întrebat:

De ce oamenii se asteapta sa primeasca cadouri de fiecare data cand apare o zi importanta pentru ei?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai facut vreun sondaj? Unii poate că da. Nu generaliza.

| Simpatic a răspuns:

Nu ai definit ce inseamna zi importanta
majoritatea primim cadouri doar de zilele de nastere
si nu, nu am asteptari

| sabin89 a răspuns:

Micile cadouri întrețin prietenia.

| Violleta2022 a răspuns:

Generalizarea ta nu are nici o logica, odata ce vorbesti doar din experinta ta sau a familiei tale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Buna intrebarea.
eu nu mai astept de mult cadouri.
de ziua mea cel mai bun cadou e linistea.

| dullcat a răspuns:

Oare nu crezi ca este o generalizare fara sens?

| ReddY25 a răspuns:

Pentru că așteptările sunt mari happy

| Furnicuta000 a răspuns:

Pt ca e frumos sa oferi si sa primesti cadouri. Dar eu cred ca e de anuns de ziua de nastere si eventual de Craciun. De ziua onomastica mi se pare ciudat pentru ca sunt unii care au 2 nume de sfant si altii nu au nici macar unul

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de ocazia zilei respective si de persoana in sine. Daca te referi la ziua de nastere, atunci asa este traditia aproape peste tot in lume. Sarbatoritul de obicei primeste cadouri de la apropiati. Si aici sunt urmatoarele categorii de oameni:
1. Sarbatoritii care se asteapta sa primeasca cadouri si chiar le primesc
2. Sarbatoritii care se asteapta in sinea lor sa primeasca cadouri, dar din diferite cauze ei nu primesc nici un cadou si ca drept scuza, se mint pe ei insusi si pe cei din jurul lor ca nu se asteptau la cadouri.
3. Sarbatoritii care chiar nu se asteapta la cadouri si le primesc oricum spre surprinderea lor. ( mai rar )
4. Sarbatoritii care sunt indiferenti atunci cand primesc sau nu cadouri.
5. Sarbatoritii care se asteapta la cadouri, nu le primesc si sunt indignati de situatia respectiva.

Sunt foarte multe tipuri de gandire referitor la asa ceva si generalizarea lor la doar o singura situatie, nu e realista.

Dar daca te referi totusi la acei oameni care se asteapta la cadouri la orice zi pe care o considera ei importanta, e pentru ca vor atentie sau pentru ca ei cred ca asa trebuie sa fie, si probabil nu se gandesc ca oamenii nu sunt obligati sa vina la ei cu "atentii"/ cadouri.

| carevaescu a răspuns:

Semn de imaturitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că prin acele cadouri simt că li se oferă atenție, că ceilalți se gândesc la ei sau mai poate fi și din lăcomie sau dorința de a păstra acele cadouri drept amintiri de la persoanele dragi.

| ioana748 a răspuns:

Nu este valabil pentru toata lumea.
Mie nu imi place sa primesc cadouri si zilele importante le tin la secret.
happy

| Miruna333 a răspuns:

Asa este frumos, asa feliciti un om pentru o reusita sau pentru un obstacol pe care il au de depasit. Suntem oameni si e frumos sa sarbatorim viata si orice eveniment, mai mic sau mai mare

| Robert2526 a răspuns:

Depinde de oameni, eu de obicei nu suport de ziua mea sau de Craciun, etc nici sa ma sune oamenii. Urasc sa primesc zeci de mesaje uneori si de la oameni cu care nu am nicio treaba si sa fiu nevoit sa si raspund. Daca mai primesc si cadouri, deja ma irita, mai ales ca toti stiu ca nu suport, dar unii tot fac asta happy In relatia pe care o am, faptul ca imi cumpara lucruri este principalul motiv de cearta

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Pentru ca asa au fost obişnuiți de mici. De parinti. Eu de ex, eram tare rasfatata de mica, acum m-am schimbat la 360 grade. Numai vreau cadouri, imi doresc mai degraba sa petrec timp cu cineva drag, cel mai frumos cadou e timpul.
Depinde de la om la om

| LED21 a răspuns:

De prosti