| anonim_4396 a întrebat:

De ce stereotipului acela de femeie nasoala,lenesa,pitipoanca,materialista,partial culta sau deloc, ii este ceruta mana iar la alteia (opusul ei) nu? Barbatii sunt impresionati doar de ambalajul de pitipoanca ieftina, dotari sus si jos, abilitati in sex si atat? Restul de ce nu conteaza?
O gramada din fostele colege de liceu au fost cerute,fete care erau de ultima speta, azi cu unul maine cu altul,genul acela de fata usuratica care zicea ca nu vrea relatie stabila.

Nu stiu daca e ceva in neregula cu mine(care sunt fata de treaba, relatie de 4 ani,cu facultate,visele in mana,ft frumoasa, nu ca ma mandresc doar pun pe masa lucrurile) sau cu ele care din primul an deja sunt cerute si ridicate in slavi,cu cadouri scumpe, masini etc.

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si de aici apare sindromul mgtow pentru ca aia inainte sa devina mgtow aveau sperante in femei ca tine si au gasit cele rulate cu multi km si martori la bord. Numai nebun sa fie unu sa se riste intr-o relatie, un barbat destept merge pe drumul corect nu se mai complica cu usuratice in relatii la risc

| Simpatic a răspuns:

Cine se aseamana se aduca, la corwe se uita pusariasi, infractori, pesti sau incultiwinking
Conform sintagmei niciun senator n-a coborat vreodata in cartier, niciun deputat n-a stiut ce inseamna lefter.
Tragem concluzia ca fetele de care ai aminitit au fanii lor pentru ca si aceia sunt ca si ele.
Mai rar un baiat cult, inteligent etc sa se combine cu una de aia.
Ai zis ca ai o relatie de 4 ani, ce te nemultumeste ca esti ca NU esti casatorita de fapt?

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

De fapt intr-o oarecare masura, indirect imi vine gandul " Cu ce e acel tip de femeie mai buna ca mine?"

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu nimic, dar nu cred ca ai vrea sa fii acel tip de femeie!? Atunci daca nu ai vrea sa fii, nici nu ar trebui sa iti pui intrebari de acestea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai pierdut nimic, stai linistita!
Ca pe pitipoance le curteaza, numai un cocalarii, care oricum nu-s de nasul unei fete inteligente.
Ai rabdare, ca nu ai intrat zilele in sac si fii ai atenta la toti baietii, in special la cei care nu se dau in spectacol, care nu o fac pe bufonii si nici nu se lauda cu masina lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când te uiți în casa, curtea viața altuia și stabilești valoarea vieții tale după bal mascatul lumii, ai o problemă de bază.
Te poți compara cu cei ce dau pe noapte 10000 $ pe o cameră de hotel sau cu cei ce nu au unde pune capul jos deseară și se culcă flămânzi. Dacă faci (doar) asta, ai o problemă cu viața ta.
Nu legat de unde te uiți, nici de ceea ce vezi, ci de ceea ce înțelegi.
Mai mult nu spun, te las să te gândești singură.

| Drimmero a răspuns:

Daca asta ti-e standardul sa-ti iei o pitipoanca, atunci ai dat-o-n bara din multe puncte de vedere.

Daca tu ca femeie iei un cocalar e iar aceeasi treaba.

Prosti da' multi!

| Freya1 a răspuns:

Ca sa fac o gluma.Sti ca daca un bărbat ia de nevastă o femeie si o duce la produs nu e ilegal? laughing
Posibil ca cine se aseamănă se adună, și probabil unul "smecher" cand pune mana pe una la fel ca el vrea sa o ia repede sa se poata lauda cu ce piti a cucerit.Sau poate se gândește ca ii va aduce bani in casa daca arata intr-un fel si are un comportament din asta daca înțelegi.Caile domnului sunt inclacite dar stai linistită că căile astea sunt si scurte, cazniciile astea durează maxim cat a durat până a cerut-o sau până apare o altă piti.
Tu nu trebuie să te compari cu nimeni, iar despre cerutul in căsătorie ar trebui să vorbești cu iubitul tău daca ai vreo nelămurire.Ai răbdare ca toate o sa se rezolve.

| Plato a răspuns:

Exista ratati si panarame, la fel cum exista domni si doamne.
O femeie rasată nu va lua orice coate-goale, ticalos si golan, ci va fi impresionata doar de un domn educat, cu caracter, suflet bun, calitati paterne etc.
La fel, un domn nu se va uita la o panarama care a fost toaleta publica a orasului.

Mai e o chestie: domnii mai intai isi fac o cariera, abia apoi cer in casatorie. Nu se joaca cu relatiile, nu se insoara la 20 de ani. Construiesc un "imperiu", pe care-l vor desavarsi alaturi de o femeie demna care nu-i va trage in jos, ci ii va ajuta.

Vad ca te numesti singura "foarte frumoasa", ceea ce e... nepotrivit, cel putin.
Te pot asigura ca mai exista barbati care iubesc trup si suflet o femeie si nu o vad drept un obiect.

Dar vulturii si șobolanii nu prea se imperecheaza...

| Dalmore a răspuns:

Judecand dupa intrebarile pe care le pui in general, sunt multe in neregula cu tine

| Endoryus a răspuns:

Tu nu ai parte de cadouri scumpe si masini? Ca altfel nu inteleg de ce iti plangi de mila in ultimul hal. Daca erai fericita in relatie nu te mai durea de altele dar am parerea mea ca nu prea. Daca aveai visele alea (care raman doar vise) in maini, nu mai faceai spume ca altele se marita si tu nu. Zic si eu,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aşa cum sunt femei materialiste,care se uită după cocalari cu muşchi umflați cu pompa,cu "bemveu",care vor să primească atenție de la bărbați,indiferent de mijloace şi se mulțumesc când aud "fă,treci încoa'" sau când primesc câte o palmă în mufă de le mută maxilarul din loc,asta aşa...din "iubire", aşa există şi bărbați care se uită după tipologii de femei ca cele menționate de tine mai sus, dar nu poți să îi bagi pe toți în aceeaşi oală.
Ce ți-am zis eu mai sus, poate unele sunt puțin prea exagerate, deşi există, dar cred c-ai prins ideea.
Tu deja eşti de 4 ani cu un băiat, bănuiesc tot "de treabă" ca şi tine, deci nu ar mai trebui să te râcâie chestiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general femeile de ultima speta se iau primele pentru ca Depinde de aspect, de inteligenta. Valoarea lor in societate scade drastic o datã cu look-ul. Cum ce trec anii.
Cu drama asta Probabil e prima ta grija ca n-o sa fii luata. Iar mai tarziu o sa fie prea târziu.

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Are relatie deja. Citeste mai bine. Dar daca era o relatie fericita (asa cum minte ) nu o mai durea de relatia altora.

| christine99 a răspuns:

Suna ca si cum esti individoasa. Pentru ca acele femei au experienta cu barbatii, stiu ce vor, cum sa ceara si de la cine. Tu cred ca niciodata nu te-ai afirmat deschis ca iti doresti cadouri si casatorie, trebuie sa iti spui nemultumirile partenerului, sa vezi ce spune. Eu stiu o fata care si-a dat seama ca nu o duce capul si s-a axat pe frumusete si dragoste, o duce foarte bine, si barbatul cu care e face bani prin strainatate, poate mai mult decat unul din tara cu facultate si o tine si pe ea, tu ca femeie daca zici ca ai facultate, deci bati apropo ca te duce capul de ce nu esti in stare sa-ti faci viata cum doresti, sau ai facut faculta' ca sa zici ca ai, uita-te si la defectele tale.

| MPersephone a răspuns:

E interesant cum cautam sa ne comparam, nu? Cautam defectele in altii, ne urcam noi cat mai sus pe noi insine.
Banii, masinile scumpe, cadourile nu inseamna nimic.
Caracterul conteaza, nu gelozia toxica. Gandurile pozitive, ajutorul reciproc si sa ai ce oferi pe plan emotional.
Stii ca nici modestia nu ar strica...Ce conteaza daca nu ceri cadouri, cand oricum dupa asta tanjesti? Cand nimeni nu e destul de bun?
Priveste-te pe tine, descopera-te si seteaza scopurile.

| bmerry a răspuns:

Exista bărbați atrași de acel tipar de femeie, și este perfect normal. Dar, generalizând grosolan, acel tip de,, frumusețe" este temporar iar bărbații se plictisesc repede. Eu chiar cred ca,, exista un cineva pentru oricine", iar de regula oamenii merita reciproc. Ce cer aia primesc...

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru bmerry):

Ai răspuns foarte bine. Felicitări din toată inima. Răspunsul tău este o încurajare foarte clară pentru fetele și femeile gospodine și care au un caracter deosebit. Am cunoscut multe feluri de femei și știu ce spun. Fiecare femeie are o șansă la fericire.

| Lorennn a răspuns:

? bate palma! Situatie asemanatoare.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Fiindcă bărbații din ziua de azi apreciază din ce în ce mai mult produsul ieftin cum s-ar spune... tipul de femeie pe care l-ai precizat tu,este la tot pasul,barbatii sunt doar niste catelusi cu lesa care sunt plimbati de pitipoancele acestea,adevarul este trist,stiu, dar tu nu ar mai trebui sa acorzi prea multa atentie la acest aspect, deoaorece tu, crede ma esti superioara acestei tipologii de fete, nu trebuie sa dai atentie..mergi inainte, cu pieptul in fata si astepta sa iti vina norocosul, fiindca fiecare avem pe cineva anume care la un moment dat trebuie sa vina si sa si petreaca viata lui alaturi de a noastra. happy

| Loxx a răspuns:

Este foarte greu de dat un răspuns corect la întrebarea ta. Poate fi frustrant, e de înțeles. Sunt multe tipuri de personalități, fiecare om pe lângă personalitate are și bagajul de traume/ emoții/ gânduri/ diverse scheme cognitive ce i s-au impregnat încă din copilărie. Ca să te simți mai bine sau să se schimbe ceva trebuie să te concentrezi asupra ta și a iubitului tău pentru că sunteți unici. Dacă nu ai fost cerută de el până acum și ți-ai dori încercă subtil să scoți în evidență faptul că NU îți e frică de angajament, că îți place cererile în căsătorie și că de abia aștepți/ visezi să vină ziua aceea specială și pentru tine. Fii atentă la reacțiile lui și caută să îi înțelegi conportamentul de până acum în sensul că poate lui îi e frică, poate credea că nu e momentul pe ideea să nu facă vreo greșală, etc.
Încearcă să vezi ceea ce este în spate a tot. Poate nici NU are legătură cu tine. Acesta este sfatul meu! Doamne ajută!