| Clever a întrebat:

De ce sunt oamenii invidiosi, ofticosi, rautaciosi uneori chiar daca nici macar nu ai avut vreo altercatie sau vreo conjunctura anterioara cu ei?

18 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca atat ii duce mintea si sufletul!

| cristi202 a răspuns:

Am sa las sa vorbeasca Biblia: "Inima omului e nespus de inselatoare si deznadajduit de rea, cine poate sa o cunoasca?" Mai e nevoie de comentarii? Oamenii sunt rai, nespus de rai, si asta e tot. Asta e realitatea.

mira
| mira a răspuns:

Toate acestea fac parte din natura umana.Marea victorie este sa te autocontrolezi.

| Razvan a răspuns:

Loveste ca sa nu fi lovit. Oricine e langa tine atenteaza la siguranta tathinking

| tyana a răspuns:

Cei care nutresc astfel de sentimente sunt de regula oameni slabi, marcati de propriile neimpliniri si decat sa isi canalizeze energia pentru propriul succes, le e mai usor sa invidieze, barfeasca, urasca pe cei ce au mai mult decat ei. E un fel de logica tipic romaneasca "sa moara si capra vecinului daca eu tot nu am una".

| SarcasticEnchanter a răspuns:

Uneori din cauza ca ii deranjeaza ceva, alteori din obisnuinta... Iar toate astea vin fie din inima fie de oriunde altundeva, numai din cap nu.

| Anonima3127 a răspuns:

Din pacate mai nou, oamenii in loc sa te ajute si sa incerce sa faca un bine, tot ce fac e sa faca rau.Chiar daca nu ii cunoastem, invidia e mare si... din pacate din rau o ducem inspre mai rau sad

| Catalion a răspuns:

Asta e legea junglei. Asa e in firea tuturor vietuitoarelor de pe Tera, iar oamenii nu sunt mai presus de animale cand vine vorba de altercatii. Asta e instinctul. Bineinteles ca prostia e mare si nu ar trebui sa ne comportam ca animalele, ci sa fim constiinciosi, dar in ziua de azi nu prea se poate sa fie toti oamenii civilizati. Inca nu exista aceasta mentalitate civilizata la toti oamenii. Poate peste 40-90 de ani, cinestie.

| 80Cris a răspuns:

Asta e natura umana!

| luciana200972 a răspuns:

Pentru ca asa sunt marea majoritate, prefera sa fie ofticosi, si invidiosi decat sa lupte sa obtina ceea ce altii au, cred ca de fapt sunt niste lasi.

| cornel a răspuns:

Sunt invidiosi pe ceva anume pe ce a facut cealalalta persoana

| raissa a răspuns:

Raspunsul e unul simplu din cauza ca unii se simt inferiori si in ziua de azi lumea este foarte rea si rautacioasa. la putere sunt barfele rautatile si invidia.pacat.mai bine e sa nu bagam in seama rautatile si sa fim indiferenti ca doare mai tare ...baftahappy

| NuAmHabar a răspuns:

Ai ceva ce ei nu au.De aiawinking

| Sua a răspuns:

Pentru ca asa e lasat de sus... dar nu sunt toti asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai exista drac si el te impinge sa faci toate astea, nu sti ca fiecare om are un inger bun si unul rau, acei oameni au in mai multa putere pe cel rau, acum depinde daca crezi intre cele doua forte binele ( Dumnezeu) si rau ( Satana)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinere tu ai cu capu te ai gandit la desavarsire invidiosule ofticosule cautati si tu o femeie ca vad ca ai mare nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca asa le e firea!
Ca sunt nervosi din alte pricine! etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am ales sa-ti raspund la aceasta intrebare deoarece am intalnit destui oameni asa in viata mea si din pacate inca ii mai intalnesc iar societatea uneori ne obliga sa si interactionam cu astfel de oameni! in primul rand consider ca invidia e o boala, de care sincer vorbind toti suferim la un moment dat, mai mult sau mai putin, ca doar oameni suntem1mai sunt si invidiosii cronici care au dezvoltat aceasta boala inca din copilarie si oricat de mult se zbat sa fie mai presus decat x sau y tot inferiori se simt!