| EntertainYou a întrebat:

De ce sunt unii atat de ipocriti sa afirme ca atunci cand sunt in relatii n-au timp de alte persoane din viata reala si ca ar fi firesc sa se comporte asa, insa ei intra la greu sa se descarce sau sa-si refuleze incarcaturile negative pe social media sau diverse platforme chiar si ca TPU?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Oamenii care nu au timp de alte persoane doar ca sunt în relații ajung sa se simta singure la un moment dat mai ales când relația se încheie iar prietenii nu mai sunt acolo căci orice relație se construiește în timp și necesita implicare nu doar relația de iubire. E bine sa fim echilibrați sa ne facem timp pentru toată lumea și pentru ceea ce ne face noua bine. Important e ce simte fiecare dar sa acționeze cu înțelepciune

32 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Copii, aia nu-s adulti

| RAY a răspuns:

Uni iti uita si parinti cand dau de pasarica, ceea ce e trist, familia ta ramane familia ta si la bune si la rau, desigur e valabil si daca ai prieteni adevarati si uiti de ei, asa sunt uni, femeia te joaca pe degete si te face sa te îndepărtezi de prieteni, familie, asta e, femeia e samanta raului

| EntertainYou explică (pentru RAY):

Faza e ca multi au familii disfunctionale, parinti care s-au certat mereu si au creat un mediu dezbinat/toxic. Poate unii gasesc chiar un context bun sa-si justifice faptul ca macar in relatiile/noile lor familii sa nu repete aceleasi lucruri, in primul rand indepartandu-se de parinti/socri dificili.

| RAY a răspuns (pentru EntertainYou):

De acord, dar eu am vazut cu ochii mei asa ceva, e trist

| EntertainYou explică (pentru RAY):

Stii cum e, avem 5G si telefoane care se pliaza in tablete.
Dar lumea e tot mai rece, superficiala, consumerista, destul de self-absorbed/egocentrica. Tot mai putini oameni (umani). Multi deja sunt robotizati pe dinauntru.

| Drimmero a răspuns:

Care te-a refuzat spunand ca are prieten?

Treburile sunt simple, nu exista relatii perfecte, daca totul ar fi fost perfect ar fi fost plictisitor pentru majoritatea, au nevoie de tensiune ca sa functioneze, desi mi se pare prostesc din ce mai aud pe la altii ca se intampla.

| EntertainYou explică (pentru Drimmero):

Spun de faptul ca unii isi romanticizeaza puscaria relatiei in timp ce se dezmint prin activitatea online.
Nu are treaba intrebarea cu mine, ci cu alte raspunsuri sau intrebari pe care le-am vazut recent tot aici pe site, deci cazul e unul raspandit.

| Drimmero a răspuns (pentru EntertainYou):

O zici de parca nu stii ca oamenii duhnesc a ipocrizie si falsitate.

| EntertainYou explică (pentru Drimmero):

Nu stiam, Drimmero. Asa esti tu cumva de spui ca TOTI oamenii?
Oricine mai e ipocrit din cand in cand (deseori in mod involuntar) din diverse cauze care nu tin de noi tot timpul.
Dar fals, scuza-ma, vorbim de cu totul alt capitol. Si nu toti oamenii venereaza falsitatea.

| Drimmero a răspuns (pentru EntertainYou):

Oi fi si eu ipocrit uneori, am greselile mele pe care mi le asum.

Esti prea mirat de cum sunt oamenii, oare de ce?

| Ineys a răspuns:

Nu toti sunt ipocriti. Anumite persoane chiar nu mai au timp de altcineva odata ce au un partener, ce ti se pare asa incredibil?

Servici/acasa la partener si aia e. Nu toti au toata ziua libera. Ajungi acasa la 5 seara, ce faci? Te duci in oras cu prietenii sau stai acasa cu partenerul/partenera?

Mai intra si alte variabile, gen varsta partenerilor, au copil, etc etc. E normal sa pui viata de familie peste prieteni/amici, etc. Prietenii adevarati inteleg asta.

In legatura cu faptul ca anumite persoane sunt ipocrite si mint in legatura cu relatia lor perfecta, asta e, n-ai ce sa le faci. Toata lumea e ipocrita la un moment dat, toata lumea minte si toata lumea se preface uneori.

| EntertainYou explică (pentru Ineys):

Pai daca stau pe net atunci cum n-au timp?

| Ineys a răspuns (pentru EntertainYou):

E mai lejer sa stai pe un scaun si sa-ti petreci timpul in fata unui monitor decat sa te duci sa iesi afara, poate unora nu le place sa faca asta, sunt introvertiti, fel si fel de chestii.

In plus, pui problema la modul la care esti sigur ca persoanele alea au prieteni cu care sa faca tot ce zici tu. Cunosti un caz particular sau iti dai cu parerea in general? Ca nu toti au asa multi prieteni sau prietenii stranse asa tare.

| EntertainYou explică (pentru Ineys):

Asta e doar o scuza pentru ipocrizie? Sa stai pe net ca "e mai lejer". Iar pe net iti scapa din taste atatea lucruri.
Iar eu ma refer la acele cupluri sau personaje care considera ca viitoarele lor relatii trebuie sa excluda automat restul lumii. Ca asa vor principial. Nu ca n-au cu cine vorbi de introverti ce sunt.

| Ineys a răspuns (pentru EntertainYou):

Cum am zis, sunt si persoane ipocrite, dar tu ii bagi pe toti in aceeasi oala.

Daca nu ai un caz concret, dupa cum am zis si mai sus, suna ca si cand ai o problema cu persoanele care fac asta, si vezi lucrurile limitat.

Exista persoane ca nu vor sa iasa in cluburi, pe terase, etc etc, locuri unde iesi cu prietenii de obicei.
Lucrezi 8 ore pe zi, interactionezi cu persoane timp de 8 ore, poate ti se ia cand ajungi acasa de la atata interactiune. Tu despre cine vorbesti? Freaca menta astia care n-au ce face toata ziua sau adulti in toata firea care au o relatie serioasa, un loc de munca, etc? Introvertiti, extrovertiti? Introvertiti sunt zmei pe internet dar in realitate pleaca capul in jos la casierie cand cumpara paine, astia n-o sa prea iasa cu prietenii si n-o sa-si exprime niciodata sentimentele sau problemele/frustrarile in fata altora, decat sub anonimat, cum se face foarte usor pe internet.

Din cate vezi si aici sunt o gramada de persoane cu probleme banale care s-ar rezolva discutand cu un prieten, si totusi trebuie sa posteze problemele alea online, sub anonimat pentru ca nu au curaj sa spuna asta cuiva cunoscut. Sunt fel si fel de personalitati.

| EntertainYou explică (pentru Ineys):

Cred ca ar trebui sa recitesti intrebarea si restul raspunsurilor.
Tu tot o tii pe a ta si eu vorbesc despre cu totul altceva.
Nu e vorba de introverti si de oameni care prefera "anonimatul" pentru probleme care au rezolvare la terapeut.
Comportamentul acestora din online arata cu totul altceva. Ii da de gol fata de ceea ce pretind.
Trebuie sa-ti mai repet sau tu chiar pricepi greu?

Tu esti aici doar cu "whataboutism" si eu ziceam ceva concret.

| CleanHeart a răspuns:

Asta e o scuza, daca vrei sa-ti faci timp pentru ceva iti faci punct, indiferent de cat de ocupat esti, e normal ca atunci cand nu mai avem chef de ceva bagam scuze ieftine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, aceşti oameni nu că nu au timp pentru alte persoane, rude, prieteni, etc, ci aceştia intenţionat NU vor să petreacă timp cu aceştia din urmă, căci cineva dacă îşi doreşte cu adevărat să petreacă timp cu cineva, îşi va face timp, nu va băga diverse scuze sau pretexte.

| Adrian5575 a răspuns:

Intr-adevar atunci cand ai o relatie, dedici mai mult timp persoanei iubite si mai putin timp prietenilor. Iar in legatura cu descarcatul pe social media, este alegerea fiecaruia unde si cui se descarca. Poate asta il ajuta mai mult decat sa le spuna prietenilor ce are pe suflet.
Pe tine ce te deranjeaza cel mai mult? Faptul ca prietenul/prietena nu iti mai aloca timp sau pentru ca nu iti spune tie ce are pe suflet?

| EntertainYou explică (pentru Adrian5575):

Pai degeaba mai ai partener daca tu stai sa iti refulezi frustrarile pe Internet.

| Adrian5575 a răspuns (pentru EntertainYou):

Asta depinde de ei, cat de bine se inteleg si cat de mult se deschid unul fata de celalalt. Este cam trist daca nu discuta lucrurile astea pentru ca s-ar ajuta reciproc cu multe chestii care pot fii chiar banale, dar mai greu de rezolvat sau mai greu de inteles de unul singur. Si atunci cand esti deschis si ii poti spune orice partenerului, relatia merge mult mai bine si e sentimentul acela ca cineva te intelege.
Poate ca nu au incredere unul in celalalt si de aceea nu vorbesc deschis.

| EntertainYou explică (pentru Adrian5575):

Pai eu asta adresez. Sunt unii care pretind ca au relatiile perfecte, n-au timp de altcineva acolo intr-o zi de sambata, o iesire la munte, ceva...dar pe net ii vezi zi de zi cum o ard superior fata de altii si cum judeca sau umilesc in mod superficial pe oricine le zice ceva diferit.

Ce vreau eu sa zic, respectivii sunt ipocriti pentru ca nu vor sa recunoasca ca relatia lor nu e perfecta. Daca ar fi perfecta atunci atitudinea lor ar fi alta pe net si ar reflecta fericirea sau implinirea lor.

Eu inteleg ca multi mai intra de plictiseala pe o platforma anume, dar cand observi un comportament dupa o perioada mai lunga de timp chiar n-ai cum sa nu intri la indoieli.

| EntertainYou explică (pentru Adrian5575):

Daca o anume Maricica ar avea un partener solid atunci ar discuta toate problemele cu el, normal. Si totusi daca le zici ceva de alte persoane din viata lor, pai n-au timp de alte persoane, dar au timp de stat pe net. Sunt tot felul de oameni "broken inside" si refuleaza asta fara sa-si dea seama, mentinand relatii dificile, pe muchie de cutit.

Si mi se mai pare ciudat ca sunt unii care nu sunt inca in relatii dar ar concepe faptul ca e normal sa se inchida intr-o cochilie si sa ignore restul lumii. Asta ridica semne de intrebare, despre cat de importante sunt celelalte interactiuni/relatii pentru ei, daca nu cumva doar se folosesc de oameni pentru a umple goluri emotionale sau sociale, dupa care ii arunca ca pe un pansament.

| Adrian5575 a răspuns (pentru EntertainYou):

In ziua de azi sunt o gramada de cupluri care pretind ca se inteleg foarte bine. Se mint singuri. Altii renunta imediat ce apare o cearta mica, iar impreuna raman numai cateva cupluri. Dragostea adevarata nu mai este la moda. Asta e viata. Nu ai cum sa schimbi atatia oameni. Mergem mai departe.

| EntertainYou explică (pentru Adrian5575):

Pai tot mai multi nu mai inteleg conceptul de autenticitate si empatie. Nu sunt invatati asa ceva. Le iau si in ras. Considera ca oamenii din jur sunt unelte, obiecte pentru a-si satisface propriile nevoi (unele de moment), adica de parteneri sau prieteni nu le pasa cu adevarat. Dar e presiunea sociala care iti zice trebuie sa arati nu stiu cum, sa ai nu stiu ce ca toata lumea, iar realitatea e ca unii nu sunt capabili si mai bine nu ar trebui sa le detina.
Insa eu ma refer la o categorie aparte, care nu doar ca se da de gol prin ceea ce manifesta pe Internet, dar considera din start ca e ok sa fie intr-un anumit mod pentru ca asa concep ei niste lucruri destul de superficiale, reci si dezumanizate.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru EntertainYou):

Nu știu la cine te referi, dar ma agat de asta: " sunt unii care pretind ca au relatii perfecte".
Nu exista relație perfecta.

| EntertainYou explică (pentru GirlOnline81):

Ma refer la niste tipare de oameni, nu la Ion sau Maria neaparat.
Asta am si zis. Unii care PRETIND ca au relatii perfecte. Oricat de bune sau de proaste ar fi relatiile da de gandit cand relatiile alea perfecte le permit atata timp de aruncat cu frustrari si ad hominem-uri pe un site.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru EntertainYou):

Eu atât am avut de spus, ca dincolo de aparente sau de ceea ce spun unii, nu exista relație perfecta.
Cât despre " le permite atâta timp de aruncat frustrări..."... ce înțelegi tu prin frustrări? Spune-mi, te rog, ca prin "frustrări" înțelegi bălăcăreli sau contraziceri strict pe subiect, care, de altfel, sunt inevitabile intr-o comunitate.

| EntertainYou explică (pentru GirlOnline81):

Daca ar fi doar simple contraziceri pe subiecte, ce treaba ar avea cu intrebarea mea? E vorba de atacuri de tip ad-hominem special pe acest criteriu, in care ti se scot ochii de cat de fericiti sunt ei in viata reala in timp ce se comporta ca ultimul jeg in online. Are sens ce zic? Chiar nu ai observat pana acum astfel de useri? Sau esti unul din ei cumva?

| sabin89 a răspuns (pentru EntertainYou):

Cel mai bine ar fi să dai un link/topic de aici de pe site, iar noi o să-l citim şi o să putem înţelege mai bine despre ce este vorba; şi o să dăm răspunsuri care să fie cât mai aproape de sensul întrebării.

| EntertainYou explică (pentru sabin89):

Dupa atatea raspunsuri pe care le-am oferit ca explicatii suplimentare ce ai vrea sa mai vezi, sabine?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru EntertainYou):

" Chiar nu ai observat pana acum astfel de useri?"

Useri care văd TPU ca un podium unde sa își etaleze relațiile perfecte, nu. Dar dacă zici tu ca exista, atunci așa o fi.