| Forza4Milano a întrebat:

De ceva timp nu ma mai inteleg cu parintii.Am 13 ani si urla la mine din niste motive stupide dar care lor li se par reguli de bun simt. Ba ca uit sa inchid usa la bucatarie dupa ce mananc(ma face prost), ba ca vreau sa fiu mai independent dar lor li se pare ca din contra vreau sa fiu golan.Ca vreau sa ma duc cu 1 prieten pe afara si nu stiu cum sa o dea ca sa stau in casa. Aseara au zis ca mai bine nu ma nasteam si ca sunt o dezamagire. Recunosc ca mai zic si eu niste lucruri urate despre ei pentru ca sunt foarte enervanti.Ma fac in fiecare zi idiot, prost, golan dar nu sunt asa IMI TRECE PRIN CAP SA IMI IAU VIATA SI CRED CA ASTA O SA FAC, O SA MA ARUNC PE GEAM CA NU II MAI SUPORT, NU INTELEG DE CE MA URASC.

4 răspunsuri:
| nyoentox2002 a răspuns:

Eu sunt într-o situatie asemănătoate numai ca ei am 19 ani eu am ce face pot pleca oricand de acasă dar tu nu poți ca ai de abia 13 ani si nu te poti angaja nicăieri pentru că ești prea mic, tu mai ai vreo 5 ani pană faci 18 si atunci poti face ce vrei tu si poti pleca de acasa si sa fii în lumea ta!
Nici eu nu ma inteleg cu ai mei, sunt multe motive:nu prea am intimitate ca camerele sunt tip vagon, alta este ca ma descurajeaza si tot asa si pe mama se enerveaza pe mine ca sunt indiferenta si ma doare undeva de toate

| Vântulalb a răspuns:

Vezi ca nu ai decat 13 ani! Daca nu iti place ca ai totul asigurat si singura ta obligatie e sa te comporti civilizat, meriti cearta. De unde atata independdnta la varsta asta?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| FantasyBoy a răspuns:

Parintii tai sunt niste oameni bolnavi daca-ti spun asemenea cuvinte nu doar la suparare, ci in mod curent.
Este foarte clar ca in tara asta avem nevoie urgent de Barnevernet, precum in Norvegia!
Nu te arunca pe nici un geam, nu le da satisfactie, nu este cu desavarsire exclus ca cei doi scelerati sa si urmareasca de fapt asta! Nu te lasa manipulat, adreseaza-te link-ului pus de colegul, suna la Telefonul Copilului. Fii tare, se va rezolva!