| anonim_4396 a întrebat:

Deci sa va povestesc:
Acum 2 ani in grupul meu de prieteni a aparut o fata si imi placea foarte mult de ea, chiar i-am si spus-o in primele cateva luni si i-am facut mereu avansuri dar ea mai mult ma refuza.
Mai tarziu in acel m-am schimbat intr-un mod destul de radical, ma rog nu ca m-am schimbat dar am inceput sa fiu in sfarsit eu insami si sa fiu mai tupeist si mai vorbaret, inainte eram cam retras si nu prea socializam asa mult cu acel grup de oameni.
Atunci a inceput sa vorbeasca mai mult cu mine, dintre toti baietii de acolo numai de mine a inceput sa fie foarte apropiata, dintre toti baietii cu mine statea cel mai mult. Nu stiu daca ma placea si ea in felul ala sau daca ma considera doar un prieten foarte bun.
Dupa refuzurile primite in primele cateva luni cand ne-am cunoscut am incetat sa-i mai zic ca o plac si ca vreau sa fie iubita mea, ma cam temeam de un alt refuz.
Am ramas foarte apropiati si am stat mult impreuna cu ea prin 2014, mereu ii placea compania mea, ma simpatiza mult dar nu stiu daca ar fi vrut vreodata sa fim impreuna sau sa ramanem doar prieteni. Asteptam sa fac ea un prim pas in sensul asta, dar nimic, banuiesc ca ea stia ca inca o mai plac.
Ma rog anul trecut am mai incercat sa cuceresc si alte fete, care erau chiar prietenele ei.
Grupul ala de prieteni s-a cam destramat prin 2013, foarte multi din cei la care tineam au plecat, eu am ramas pe acolo si in 2014 doar pentru ea si pentru inca vrea alte 5 fete la care tineam foarte mult, cum baieti placasera mai toti de pe acolo.
Eu am facut foarte multe ca sa o impresionez pe acea fata.
Noi nu prea ne-am mai vazut deloc de toamna trecuta dar cand ne vedeam mereu vorbeam cel mai mult cu mine.
Ma rog, acum nu o mai plac deloc pentru ca s-a schimbat foarte mult, nu mai e persoana care era inainte si oricum am deja o iubita pe care o plac foarte foarte mult. Dar as vrea cumva sa aflu daca ma place sau daca m-a placut vreodata in felul ala ca sa stiu ca eforturile mele de a o impresiona nu au fost zadarnice. Cum as putea sa o intreb asta fara sa par disperat?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te mananca-n...
Daca grupul de prieteni s-a destramat, ea s-a schimbat, tu ai pe altcineva... Pur si simplu te mananca.
Daca ai intreba-o, ar intelege ca ai o relatie "asa, sa fie", si tot cu ea vrei sa fii. Si s-ar putea sa-si bata joc de tine, sa iti raspunda la avansurile din trecut, cat sa te faca sa ai probleme cu actuala.
Daca zici ca n-o mai placi, dar esti "curios", e clar ca inca o placi.
Nu ajungi nicaieri cu comportamentul tau, daca nu iti pui gandurile in ordine, si nu-ti mai fixezi si limite.
Am prieteni si cunostinte ca tine, care incearca sa se intinda pe 20 de fronturi odata, si fac totul praf (pe plan financiar, sentimental, familial, social).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai iubita, nu inteleg de ce te mai intereseaza aspectul asta, mai ales ca ai zis ca s-a schimbat si nu iti mai place de ea. Dupa ce ai fost mai indiferent cu ea probabil ca statea pe langa tine pentru a primii din nou o atentie deosebita din partea ta, sau poate a inceput sa te placa si ea de cand ti-ai schimbat comportamentul. Doar ea iti poate spune asta, dar daca ai intreba-o cred ca ai parea nu neaparat disperat dar ciudat. Daca ai fi fost singur ar fi fost cu totul altceva, ai fi putut sa ii zici: te-ai schimbat, mai tii minte de perioada cand te placeam? Eu nu am inteles niciodata daca m-ai placut si tu pentru ca, te comportai cu mine de fiecare data in mod diferit. Mmm, nu stiu, vezi tu daca merita sa mai deschizi subiectul asta, e posibil ca ea sa isi dea prea multa importanta si sa te ignore, dar si sa te surprinda spunandu-ti ca te-a placut, dar nu a avut curajul sa ti-o spuna.

| soloangel01 a răspuns:

Daca ai o iubita pe care o iubesti nu inteleg de ce te mai gandesti la trecut...
Asta a fost, e trecut... lasa-l acolo. Oricum n-o sa-ti spuna, din orgoliu probabil. Eu cred ca ar trebui sa uiti de asta.
Daca tu chiar simti nevoia de a sti chestia asta, intreab-o. Daca e destul de matura si sincera o sa-ti raspunda sincer.

| Irina31 a răspuns:

Cand va mai intalniti si povestiti pur si si plu spune-i: iti amintesti ca mai demuuult cand eram copii te simpatizam? M-ai simpatizat si tu macar putin? fii sincera.big grin si gata, ai aflat. ce prostie e ca noi oameknii nu avem curajul sa fim sinceri si sa spunem adevarul... cred ca pierdem atat de multe bucurii din cauza asta...

| AaNnDdRrEeii10 a răspuns:

1.Incepe cu o discutie normala (10 -20 Minute) 2. Dupa aia intreab-o suptil

| AaNnDdRrEeii10 a răspuns:

1.Incepe cu o discutie normala (10 -20 Minute) 2. Dupa aia intreab-o suptil

| SometimesIJustWannaLayBack a răspuns:

1. Ea nu o sa iti zica, deoarece ai iubita si daca si ea te placea sau daca inca o face, ma indoiesc ca o sa isi incalce orgoliu pentru cineva care are deja iubita.
2. Nici in gluma, nu o sa iti zica adevarul.
3. Ai iubita, nu inteleg de ce te mai gandesti la ea.
4. Nu o placi, dar ti la ea.
5. Daca te refuza, nu inseamna ca nu te-a placut. Noi, fetele, facem greseala de a ne exprima gresit in gesturi atunci cand e vorba sa zicem daca ne place persoana respectivă, iar greseala baietilor e ca inteleg gresit.
Probabil te-a placut, dar acum nu mai are niciun rost, ai iubita, iar ea clar ca fiecare om, are orgoliu.