| IrinaIvashkov a întrebat:

Deci, sora mea are 13 ani si am aflat de ceva timp ca fumeaza (dar nu regular), adica nu stiu, cand mai iese. Nu am spus-o mamei pentru ca stiu ca e varsta, si mna si eu fumam atunci, o sa o anunt daca devine un viciu. Asa am o intrebare, nu i-am spus pentru ca nu am vrut sa o ingrijorez. Ea nu are ciclu, si inca nu i-au crescut sanii, are doar par pubian etc. Daca fumeaza ii afecteaza cresterea sanilor? Macar daca stiu asta pot sa o opresc din fumat pentru ca e obsedata de modul in care arata.Dau funda, merci

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

La vârsta asta, dacă vei încerca să o convingi va face un scandal, nu te va băga înseamă, că ea e mare și hotărăște singură ce face cu corpul ei.
(hei am și eu 14 ani și știu că la vârsta asta noi încercăm să fim ceea ce nu suntem, ca să fim plăcute)
N-are treaba creșterea sânilor cu asta și nu ți-aș sugera să o minți că va face tărăboi când va afla.Și totuși vorbește cu ea chiar dacă nu va funcționa din prima.Ia în discuție lupta pentru a ajunge sus că despre asta e vorba(Ce eu sunt mai proastă și nu pot să fumez? ăsta-i un ex)
Sper că ți-am fost de folos.
Baftă!

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca are legatura una cu alta, vorbeste totusi cu ea si poate reusesti sa o faci sa renunte la fumat

| danay72 a răspuns:

Ii afecteaza sanatatea, mai ales plamanii.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole despre fumat.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu trebuie să ai ciclu ca să fumezi sau nu. Nici celălalte nu au legătură. Însă afectează. Poţi faci boli ca tbc, cancer etc. La 13 ani să fumezi nu e ''prea'' bine.

| Mustachεs a răspuns:

Nimeni nu este perfect, corect? happy Şi eu am 13 ani, am fumat, adică, am încercat să fumezi numai o dată, dar nu îmi place, e ca şi cum ai trece pe lângă un fum, iar tu respiri fumu', atâta tot laughing. Părerea mea este că tu ţii la sora ta şi d-asta n-ai spus-o. Ai făcut bine. Însă sora ta nu trebuie să dispere acum fiindcă nu i-a venit ciclu', nu i-au crescut sânii, şi d-astea. O să vină şi vremea aia când "va fi înzestrată cu de toate" laughing ( ca să zic aşa ). Şi dacă fumează, nu are cum să îi afecteze creşterea sânilor. Dar, mai grav, poate ajunge să aibă cancer la plămâni dacă o să fumeze fără măsură. Nici cu dantura n-o să stea prea bine laughing. Nu mi se pare normal acum să fumeze din cauza asta. Trebuie să se bucure de copilărie, doar are 13 ani. Nu să stea să fumeze câte o pipă. Dar, dacă o să înceapă să fumeze foarte des, o să devină o dependenţă. Încearcă să vorbeşti cu ea şi să îi explici de ce nu este bine să fumeze. Dacă nu o să te înţeleagă, apelează la părinţi, ei ştiu ce măsuri să aplice. Succes în continuare! >:d<

| Mustachεs a răspuns (pentru Mustachεs):

Fumez *, scuze happy

| AnnuAnna1243 a răspuns (pentru Mustachεs):

Fumatul afectează creşterea SÂNIILOR, şi a CREIERULUI şi a TOT ce e în organism. -_- Eu mă ocup cu chestii de genul, iar părinţi mei sunt doctori. deci, ţigările=droguri legale pentru persoane cu VÂRSTE PESTE 18 ani. Eu înţeleg tentaţia vârstei, dar nu să dai într-o dependenţă de ţigări, mai ales că nici măcar n-are ciclu, dar fumează. straight face No offense, my opinion.

| AnnuAnna1243 a răspuns:

Fumatul opreşte creşterea organismului. Nu se mai dezvoltă cum trebuie! Eu zic să o opreşti până nu e prea târziu.