| anonim_4396 a întrebat:

Desi iubitul meu(partenerul pot spune, ptc suntem de imd 4 ani impreuna)stie ca am probleme in familie si i-am spus ca nu mai suport sa raman cu ei, sa suport certurile si ca am doua optiuni.Ori in camin, ori la el.In camin nu ii convine ca sunt baieti si treburi de genul,dar nici la el, chit ca m-am oferit sa ii platesc mancarea si utilitatile.(chirie ei nu platesc) da nici asa nu vrea,cica doar cand se muta bunica-sa [ ca doar cu ea locuieste,maica-sa e plecata in strainatate]. Si bunica-sa nu pleaca de acasa,indiferent ce ii zice lui " ca s-a saturat / ca va pleca etc". Batranii nu pleaca la varsta asta.
Nu pricep ce e cu omul asta, sa nu vrei sa fii alaturi de iubita ta, sa nu vrei sa te muti cu ea. De multe ori i-am propus "Hai sa ne mutam acolo sa fim mai aproape si de facultate, ne putem lua si un job, ne mai dau parintii putin si ne descurcam cu siguranta". Anul trecut voia, era pregatit, acum brusc nu mai e pregatit, zice ca mai bine il intretine bunica-sa. Bine no, te inteleg perfect ca e mai putin costisitor asa, insa eu chiar am o problema si vad ca nu vrea deloc sa ma sprijine.
De obicei in weekend-uri mi-e groaza acasa, sambata si duminica.Si i-am propus daca pot sa dorm la el sambata, da mi-a spus ca " Pai vin baietii acasa de la facultate din Cluj si vrem sa mergem la discoteca, ca n-am mai fost de 2 saptamani."

Ce puteam sa mai zic? Nu vreau sa fiu egoista, dar duminica dimineata daca o sa am scandal si iese iar cu bataie si politie si el nu va fi langa mine ce va trebui sa fac? CA eu langa astfel de om care nu imi e alaturi la bine si la rau, nu am sa mai stau mult.Pare ca nici nu ii pasa de situatia mea. Daca i-ar pasa ar face ceva, nu m-ar tine in loc.Nu imi da nicio alta varianta.Am mai patit asa si acum 1-2 ani, in primul meu an de facultate, atunci mai ramaneam pe la el in weekend-uri, dar problemele astea tot reapar.Si nu vreau sa mai depind de ai mei, cum sunt navetista pur si simplu nu imi permite orarul sa imi iau un full time job, cum locuiesc intr-un oras foarte foarte mic nu sunt joburi pentru studenti si nici part time-uri.Ar trebui sa raman dupa orele de la facultate sa muncesc si sa stau in frig.Si unde m-as intoarce? Tot acasa in chin.

40 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa înveți sa te descurci singura sa te bazezi pe tine în primul rand, și sa nu ai așteptări sa te salveze altcineva în afara de tine. Tu poți găsi rezolvare, bineînțeles e normal sa fi susținută și ajutata, de prieteni de iubit dar asta trebuie sa vina de la sine. Asta ca mod de gândire. Cat despre relație se pare ca el nu vrea sa se implice mai mult și nu vrea ca motivul sa fie ca ti e greu ție acasă ci ca asta simțiți sa faceți. Dar retine încă o data nu cauta băieți pe post de salvare, nu asta e rolul lor

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

No, ce are? Cum te duci la restaurant/ stadion, te poți duce și în club, mai ales dacă este o întâlnire cu colegii de facultate/ muncă

| Gabytză2233 a răspuns (pentru 2EXA):

Doamne ce om prost. Tu ca fiind iubita lui, să zică că "nu e loc de 3 persoane..." e ceva extrem de tâmpit(ca și el de altfel).
Eu îți sugerez să mergi în gadă la o familie sau poate la o fată...iar pe tâmpit să-l lași să stea cu bună-sa până face bureți. Tu ești tânără, ești o persoană frumoasă... nu trebuie să te macini pentru un prost. Vei găsii persoana potrivită crede-mă.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TheGentleman):

Una e sa te duci la restaurant si alta e sa te duci in club, probabil ca stii sa faci singur diferenta.
Stii cate se pot intampla intr-un club, si cum e lumea acolo.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu te sprijina, cum poate sa nu fie de acord cu caminul?
Du-te la camin linistita, lasa printesa sa faca bot cat vrea. Tu ai nevoie de o rezolvare, nu poti sta dupa toanele lui de pustoaica la prima menstruatie.
Aveti nevoie de un barbat in relatia aia, si ai putea deveni tu, daca el e ocupat sa se scobeasca in nas.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca esti proasta te ei dupa el dar daca esti desteapta te descurici singura fara sa ii ceri ajutorul ca pe urma o sa iti reproseze: "mai sti cand ai venit la mine atunci cand nu aveai unde sa stai, fă zdreant-o. Eu te-am luat si te-am facut om si tu uite ce faci" cam asa sta treaba.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Te-ai gândit că poate a găsit altă fată? sad

| Endoryus a răspuns:

Nu vrea sa fie langa tine pentru ca nu tine la tine. Sincer sa fiu, nici tu nu tii la el. Din cate am citit aici imi pari genul ala de fata care e speriata de gandul sa nu moara singura si se multumeste cu primul ratat care ii iese in fata. Nu fii aiurita. Renunta la idiot si continua facultatea linistita.

| IAR a răspuns (pentru AC4S4):

Si la ce ajuta casatoria, semnarea acelor acte?

| IAR a răspuns:

Degeaba ii spuneti lui fata asta sa se desparta de el ca daca ea e indragostita lulea de ala nu aveti ce sa-i faceti, degeaba ii spuneti sa se desparta de el, ea o sa-l ierte si o sa mearga asa pana ala o sa-i zica PA clar si raspicat.