| AilynTao25 a întrebat:

big grin
Cum sa o fac pe mama sa nu mai fie atat de autoritara, sa nu ma mai dadaceasca atat? Am 19 ani, sunt la facultate, insa ea ma vede tot ca la 12 ani. Ce sa ii fac, ce sa ii mai zic? Vrea tot timpul sa ii dau "raportul", dar nu in sensul 'hey mama am iesit afara cu prietenii, o sa intarzii, nu iti face griji" rolling eyes ea este genul de vreau sa ma suni cand te trezesti, cand ajungi la facultate, cand iesi de la facultate, cand ajungi la camin, cand mananci si inainte sa te culci straight face In weekend cand vin acasa, este mai rau laughing daca ies cu iubitul meu, de care stie si se presupune ca este de acord, si depasesc ora 12 incepe sa ma sune laughing Si cand iesim stam acasa la o prietena de-a noastra mancam si ne uitam la filme, deci stau acasa la cineva, cu parintii fetei, nu ma destrabalez prin cluburi sau mai stiu eu ce. oh go on Vreau un sfat ceva, nu mai suport sa ma controleze asa tot timpul, m-am saturat si eu ca om, ma simt prost...
Help pleasee!

11 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Asa este firea ei, n-o poti schimba.Mai ai frati?

| AilynTao25 explică (pentru pisoias):

Nu, sunt singura.

| onasis1961 a răspuns:

Daca prin genele ei de la natura are mania asta, asa v-a murii.Sufera ca nu ai ce face, sau devin-o independenta daca situatia financiara permite.Multa bafta!

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai ce face.Nu se va schimba.Asa sunt mamele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Las ca se obisnuieste ea. abia ai plecat de acasa.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu ai ce sa ii zici asa sunt mamele.

| anonimg a răspuns:

N-ai decat sa fii mai rece cu ea.
Daca iti va spune: "Ma suni dupa ce iesi de la scoala", tu sa ii raspunzi scurt si hotarat: "Vorbim seara" (sau diseara).
Esti la fel ca papusele mapetz happy -legata cu sfori sa canti si sa joci cum vrea ea. Cauta ca putin cate putin sa "tai" din aceste sfori ca stii ca iti fac rau, si sa le tii pe acelea care sunt bune.
Probabil esti o fata cu o personalitate mai scazuta, si din pricina ca ea te vede asa, de aceea vrea ca ea sa te "ocroteasca" cu personalitatea ei. Este un lucru rau acesta. Fii mai hotarata in discutiile cu ea; dar niciodata sa nu te porti cu asprime.

| FabianelSHAF a răspuns:

Salut! Nu poti sa schimbi nimic mama ta e foarte grijulie si tine mult la tine.

| myhaelutzza a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, si eu am 23 de ani.Probabil asa sunt mamele mai grijulii nu cred ca avem ce le face sa le putem schimba, cand o sa ne casatorim o sa le simtim lipsa...asa ca fa-i pe plac...altceva nu avem ce facehappy

| Bella116 a răspuns:

Nu ai ce face... poate sa devii independenta daca iti permiti.Dar mai bine lasa asa ca tot mai bine e la mami acasa. Asta demonstreaza ca ii pasa foarte mult de tine si te iubeste tongue

| regrets22 a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta, abii parinti sunt foarte dificili si se poarta cu mine de parca as avea trei ani. Am incercat de multe ori sa le explic ca vorba ta nu ma duc prin gluburi sa stau gura casca si alte chestii, dar nu am ce sa le fac. Ei ma cred un copil care inca are nevoie de ajutor si protectie si prin multe chesti mi.au demonstrat ca nu au incredere in mine cum se poarta si cum ma verifica din 5 in 5 min. Sper ca tu sa o convingi pe mama ta ca tu ai crescut, esti majora, esti la facultate si cum s.ar spune ti.ai luat viata in propiile maini. Cum o poti convinge?! Trebuie sa.i demonstrezi ca te descurci singura, esti independenta si nu mai ai nevoie ca ea sa te verifice mereu si sa iti poarte de grija. Trebuie sa inteleaga ca ai crescut si ca ai nevoie de libertate dar mereu vei ramane puiul ei. love struck