| Deliutzz a întrebat:

Buna! Am o mare dilema…. Am 17 ani și un câine de aproape 3 ani. Deși a trecut suficient timp, mama nu poate sa o sufere (e inofensiva, un shih-tzu, nici nu o auzi in casa). In fiecare Weekend are niște crize isterice in care spune ca ori pleacă ea ori câinele, iar eu nu pot face nimic deoarece tin la ambele. Nu a reactionat așa de când era pui. Acum, după trei ani, îmi este imposibil sa ma despart de ea. Ma îngrozește un gand: ce voi face la facultate? Eu as vrea enrom sa dau la poliție, însă asta ar însemna sa stau la cămin și nu știu unde as putea sa o tin… Clar acasă cu mama iese din discuție… Ce m-ați sfătui?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Imi imaginez ca nu ai dori sa il dai cuiva, ci sa il ai si dupa facultate.Suna complicat, dar cred ca esti posibil sa ii gasesti foster la diferite persoane, pentru perioade mai lungi de timp. Sunt multe astfeld e persoane care au animalutele lor de companie, dar accepta si altele pana cand isi gasesc adoptie, sau poate chiar din alte motive (cum este al tau). Considerand ca mama ta nu suporta catelul, cred ca asta poate fi o varianta, asta in caz ca nu cunosti chiar tu un prieten sau un apropiat dispus sa ti-l tina atata timp.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

AprobatAi doar doua alternative:
- stai tu acasa cu cainele si nu mai dai la Politie,
- ori iti obligi parintii sa stea acasa cu cainele tau.

| mi25 a răspuns:

Ce gandire simplista are Violleta! De copil de gradinita!
Daca nu ai pe cineva care sa aiba grija de el, cu regret trebuie sa spun trebuie sa o instrainezi.