| InVPent a întrebat:

Din cate stiam eu, la facultate, la cursuri prezenta nu e obligatorie, dar unii profesori de la mine din facultate au inceput sa ceara un numar de prezente si la curs. E normal?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E normal, profesorul isi face regula la orele lui, daca te duci la zi, e normal sa nu absentezi, altfel te duceai la ID.

Noua asa ni s-a zis la facultate, "daca nu veniti, de ce nu va duceti la ID?", dar atat timp cat sunteti la zi, veniti la ore, unii profesori, nu toti.

| VoidEternal a răspuns:

Toti tin cont oricat ar zice ca nu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e 50% prezenta

| Vasile2003 a răspuns:

Spre deosebire de liceu, la facultate prezența la cursuri nu este obligatorie. În schimb, la seminarii și laboratoare se admite un număr mic de absențe, decis de profesor. Totuși, sunt mulți profesori care fac liste de prezență la cursuri și care oferă anumite "beneficii" la media finală studenților care participă la cursuri. Și, pe lângă asta, cursurile scrise sunt un material valoros în sesiune, când știi că nu trebuie să apelezi la colegi pentru a avea materiale de pe care să înveți. Acum depinde și de facultate...am auzit ca unele cer un anumit număr de prezente și la cursuri, deși nu ar trebui deoarece ele sunt opționale.