| Leea1234 a întrebat:

Doi frati, se pot casatori cu doua surori?
Doi frati vecini cu mine, au ca iubite doua surori, se iubesc si au ajuns la casatorie (au de gand sa se casatoreasca). Inca nu au inaintat nici un act, si nici nu au intrebat pe nimeni daca este legal acest fel de casatorie! Aam cautat in codul familiei, dar nu am vazut nici un articol referitor la situatia mentionata (sau poate nu am vazut eu).

Răspuns Câştigător
| cheloo74 a răspuns:

Da. Se poate. Anul trecut a fost un caz similar la noi in comuna. Doi frati au cunoscut doua surori si s-au casatorit. Si nunta au avut-o comuna. Nu stiu daca si noaptea nuntii. :-)

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La starea civila da se pot casatori dar biserica interzicea asta.si eu sunt in aceeasi situatie si...la biserica nu se poate sau cel putin asa spun preoti ortodoxi, si este posibil doar in momentul in care se casatoresc toti patru in aceeasi zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal. daca nu e casatorit nici unul dintre ei atunci se poate doar daca se casatoresc toti in acelasi timp.adica cei doi frati cu cele doua surori, in aceeasi zi toti patru.stiu pentru ca in aceeasi sit ma aflu si e, doar ca la mine e grav ca fratele meu este insurat.in acest caz se spune ca nu se mai poate face nimic.de 2ani ne chinuim sa gasim un rasp pozitiv si nimic.noi speram

| Adiadrianionut2019 a răspuns:

Si atunci nu se mai striga frate /soră? Isi spun cunmate/cumnată? (Culmea eu ca sa il grad de rudenie pe fratele meu)

| flor92 a răspuns:

Eu sunt in aceasta situatie dar nu m-am casatorit inca, sora mea este cu fratele prietenului meu, iar eu sunt sora prietenului, prietenului meu, ei sunt impreuna de 3-4 ani iar eu am 2 ani de cand sunt cu el, eu nu am nici o problema ca suntem asa, dar lor nu le convine, imi tot repeta ca sa ma despart de el ca il fac de rusine si multe chestii, dar nu renunt la el.am intrebat o doamna care canta in cor la o biserica cand sunt nunti si mi-a zis ca nu e nici o problema doar sa nu facem nunta toti 4 de o data dar nu m-am gandit inca la casatorie. oricum intre sora mea si cumnatul meu este o varsta foarte mare el are 35 si ea 19.

| flor92 a răspuns:

Astept raspunsuri de la voi, eu nu cred ca este ceva ilegal...

| Rujan_Angela_1968 a răspuns:

Nu sunt rude,deci pot, s-au incuscrit doar, nu se pot casatori rudele de sange intre ele, nici sotul cu sotia nu sunt rude unul cu altul, asa ca nici rudele lor