| Username124 a întrebat:

Am o întrebare : este legal ca doi frați sa se căsătorească? thinking

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, casatoria civila nu este permisa intre rudele directe si rudele colaterale pana la gradul IV de rudenie de sange (pana la veri primari inclusiv). Ca exceptie se admite casatoria verilor primari (barbat si femeie), in anumite conditii.
Conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.
(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a cãror rudenie fireascã a încetat prin efectul adopţiei."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar mai demult pe vremea lui Ceausescu Exista asemenea lege?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, exista, este vorba de Codul familiei, aproape toate prevederile din acesta au fost incluse in actualul Cod civil si multe sunt la fel. De ex. in privinta casatoriei, citez:
"ART. 6.Este oprită căsătoria între rudele în linie dreapta, precum şi între cele în linie colaterală până la al patrulea grad inclusiv.
  Pentru motive temeinice, căsătoria între rudele în linie colaterală de gradul al patrulea poate fi încuviinţată de Comitetul executiv al Consiliului popular al municipiului Bucureşti sau al judeţului în cuprinsul căruia cel care cere aceasta încuviinţare îşi are domiciliul.
  ART. 7.Este oprită căsătoria:
  a) între cel care infiaza sau ascendenţii lui, de o parte, şi cel înfiat ori descendenţii acestuia, de alta;
  b) între copiii celui care infiaza, de o parte, şi cel înfiat sau copiii acestuia, de alta;
  c) între cei înfiaţi de aceeaşi persoana.
  Pentru motive temeinice, căsătoria între persoanele prevăzute la lit. b) şi c) de mai sus poate fi încuviinţată potrivit dispoziţiilor art. 6 alin. 2."

| Andreeush a răspuns:

Nu se poate, numai dacă nu sunt rude de sânge.

| romeo78 a răspuns:

Legal, da căsătoria este permisă între un bărbat și o femeie.
Iar, referitor la frați, dacă provin din două căsnicii, fără a avea părinți comuni, da se poate face o căsnicie! Altfel, există risc de transgvinitate, adică boli specifice cazurilor de căsătorie în familie și chiar infertilitate.

| ONR1R4 a răspuns:

Nu este legal nu este normal nu este permis asa ceva

| Username124 explică:

Mulțumesc pentru răspuns!winking

| Username124 explică:

Mulțumesc mult!

| Username124 explică:

Ok, mulțumesc happy