| Djlsghtnquuw a întrebat:

Buna :* Spune. ti, este posibil ca doi frati sa se casatoreasca cu doua surori? Chiar daca provin din familii diferite thinking Multumesc :*

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Din punct de vedere legal nu e nici o problema, insa stiu, ca biserica condamna acest gen de casatorii, pentru ca in ochii bisericii cei 4 devin frati dupa incheierea primei casatorii, ceea ce mie personal mi se pare bizar, anormal. no talking Daca oamenii se iubesc, de ce sa nu se casatoreasca?!winking

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

@livia, ma bucur, ca ti-am fost de folos. Mersi pentru apreciere! peace signwinking

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Da, este posibil, ei devin rude prin alianta, nu devin rude de sange cum ar veni.Casatoria e interzisa doar intre rudelede gradul 4 prin lege. Asa devin rude fratele si sora ramasa dar nu sunt rude de sange.Deci se poate.Bafta!happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doi frati dintr-o familie se pot casatori cu doua surori din alta familie, nici o prevedere legala nu interzice asta. Numai bine!

| Djlsghtnquuw explică:

Dar nu vroiam sa ma casatoresc :O laughing. Doar am intrebat big grin

| gracekelly a răspuns:

Am mai auzit de cazuri de genu' asta si eu stiu ca se poate, numai ca iti trebuie nu stiu' ce aprobare de la preot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie; normal este posibil de ce nu? Doar ca biserica nu va fi de acord. Ce ma deruteaza pe mine si pe iubitul meu este ca am citit multe articole despre casatorii de genul asta si peste tot scrie ca vom avea de suferit noi sau copii ce se vor naste.nu stim ce sa facem.As vrea sa iti pot raspunde cu ceva mai frumos dar iti pot raspunde cu adevar sa fi previzibila ca si noi si sa te gandesti bine, e ceva serios nu e o joaca.