| catthshshshs a întrebat:

Dupa casatorie, cum procedezi? Stai cu parintii lui/ei sau va cautati casa voastra chiar de ar fi sa stati cu chirie? La voi cum a fost?(pentru cei casatoriti)happy

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu am stat in aceiasi curte cu parintii sotului meu, o perioada de cca 5 ani si ne-am inteles foarte bine. Soacra mea era (Dumnezeu s-o odihneasca) o femeie de exceptie, cu care m-am inteles foarte bine si care s-a purtat cu mine ca si cu fiica ei, asa ca eu nu am ce sa comentez in acest domeniu.
Cunosc insa ca sunt si parinti care nu se pot controla si nu privesc, in mod obiectiv, persoana cu care li s-a casatorit odrasla, asa ca multe certuri se pentru produce intre cele 2 generatii si ele pot duce chiar la despartirea cuplului, asa ca si in opinia mea, daca cei doi, au posibilitati materiale sa traiasca pe cont propriu, este sa stea singuri, intr-o locuinta inchiriata, ori intr-o alta locatie.
Daca nu au incotro atunci cei tinerii trebuie sa fie mai maleabili si sa se comporte cu tact, diplomatie si respect, pentru ca asa relatiile vor putea ajunge intr-un stadiu pasnic, fara sa latereze relatiile din cuplul tanar.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In nici un caz un cuplu nu trebuie sa stea cu parintii, apar tot felul de discutii din cauza asta, parintii vad prea multe si nu sunt intotdeauna bine intentionati.( ex. mame egoiste).

lolita
| lolita a răspuns:

Eu locuiam singura si dupa un timp am decis sa locuim impreuna sa vedem cum ne intelegem, intotdeauna lucrurile se schimba cand locuiesti cu o persoana zi de zi. dupa ce am vazut ca ne intelegem si mai bine am decis sa ne casatorim. eu intotdeaun am zis ca cel mai bine pentru un cuplu este sa locuiasca singur si dupa saia decizia cea mai importanta, locuitul cu socrii pot duce la certuri inutile.

| unicka a răspuns:

Eu am stat cu parintii mei 6 ani dupa aceea ne-am luat casa noastra dar nu e bine sa stai cu ei mai bine te duci in chirie

| Dan_Tm a răspuns:

Am niste prieteni care s-au casatorit si au stat la parintii lui. o luna, dupa care au mers la parintii ei unde au rezistat aproape 3 luni, wow! Stii, majoritatea parintilor vad o problema si acolo unde nu este si daca nu se baga ei asa putin, nu se simt bine iar daca nu reusesc, se fixeaza sa reuseasca. Tot timpul trebuie sa fie ceva rau la partenerul copilului lor. Poate ca nu ai sters praful sau poate nu ai dat cu aspiratorul bine, sau de ce stai degeaba in loc sa faci ceva, chiar daca tu abia ai intrat pe usa si cazi lat/lata de oboseala intorcandu-te de la servici. nu ai voie sa stai, ca doar esti sotul/sotia copilului lor prea iubit. Parintii sunt parinti si nu ai ce sa faci.Nimeni si nimic pe lumea asta nu este indeajuns de bun pentru prea minunatul lor copil ori poti tu sa te dai peste cap cat vrei si cum vrei ca tot nu o sa o scoti la capat cu ei. Tot timpul vor sustine si cu atat mai mult dupa un timp de stat nas in nas cu cineva, ca ORICINE ALTCINEVA este mult mai bun si mai potrivit pentru tine DECAT PERSOANA ALEASA DE TINE pentru ca tu esti copilul lor si indiferent de cati ani ai, ca ai 20 sau 50, pentru ei tot un copilas mic si. imatur esti.Parintii se obisnuiesc sa aiba grija de tine si mai ales daca esti 'cel mic' sau 'cea mica' printre copii, pur si simplu nu se pot abtine sa nu incerce sa te controleze pe tine si pe persoana de langa tine.Bine, nu spun ca toti parintii in procent de 100% sunt asa, dar in majoritate cam sunt.
Iar la mine, ce sa spun, cred ca mai bine stam in gara decat cu parintii unuia dintre noi doi big grin. Nu suntem casatoriti inca ( urmeaza curand ) dar si ai mei si ai ei sunt impotriva de parca ar urma sa se casatoreasca ei. Parintii ei, tot timpul au o problema cu mine iar ai mei. sa spunem ca doar vorbesc in gand, cand o vad pe ea, chiar daca si eu si ea ne descurcam destul de bine cu banii si ne intelegem foarte bine. Nici parintii mei si nici parintii ei nu suporta ideea ca stam impreuna. Ai mei imi spun mie ce au de spus despre ea si cu ea se poarta destul de normal dar stiind ce parinti minunati am nu as lasa-o singura cu ei. ori, ai ei, Dumnezeule ce tigai ar zbura pe langa capul meu daca nu ar sta si ea acolo sa ma apere de elehappy. Prima oara cand m-a dus la ei, spuneai ca sunt la judecata de apoi, nu altceva. Ma crezi ca nici nu stiu cum am rezistat pana la final. M-au bombardat cu toate chiestiile posibile de nici nu-ti trec prin cap. Parintii nostri sunt foarte exagerati iar cand se fixeaza pe ceva, pai poti sa faci ce vrei ca fixati raman.Nu ii intereseaza opinia altcuiva, poate sa fie si a lui Papa de la Roma, tot ca ei spun ca trebuie sa fie.Bine, si eu si ea am inteles ca asta este, ne-am obisnuit cu ideea si asteptam sa se obisnuiasca si ei cu faptul ca suntem impreuna. Deci, in cazul meu chiar nu cred ca am putea rezista o zi in casa, unul, cu parintii altuia, asa ca eu votez pentru a sta ORIUNDE, numai NU cu parintii ei, sau cu ai mei. ar fi prea de tot cu oricare dintre ei.

Vorba lui Prigoana de la Mondenii: Ahhh. mama soacra thinking happy

| lynysyk a răspuns:

In nici un caz cu parintii, nu ca nu mi-s dragi sau altceva din simplu motiv ca cei 2 isi incep o viata noua si fac ceea ce vreau si cum vreau.Noi ne-am casat acum 3 luni si stam in chirie, si in curind vom avea

| mirey_4137 a răspuns:

Acuma depinde de fiecare! de exemplu noi stam la mine ca sunt singura la parinti si sunt numai cu maicamea! depinde cu cine va intelegeti mai bine! oricum ar fi de preferat sa stati singuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, dupa casatorie eu cred ca cel mai bine e sa stai chiar si la gazda dar nu cu parintii, fie ai lui sau ai ei, nu importa...noi stam la gazda!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primi 8ani am stat in chirie, dupa aceea am cumparat o casa. e cel mai frumos si normal ca tineri sa stea singuri