| alexandradlr a întrebat:

Voi ați prefera sa stați toată viata în chirie și sa puteți sa va mutați oricand sau sa plătiți 20 de ani rata, dar sa rămână casa a voastră?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca iti cumperi casa ta o poți inchiria si te poti muta când vrei

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cât câștigi și care sunt prețurile. Nu m-aș stabili permanent într-un oraș suprapopulat, dar nici nu aș plăti 400e chirie, în loc de 500e rată.
Probabil aș cumpăra în rate, apoi aș închiria sau aș vinde, la pensie, pentru a pleca undeva la curte, în afara orașului.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ah, vechea discutie...
Si sigur nu se poate sa platesti rata mai devreme, intre variantele tale?

Adica, daca ar fi sa aleg dintre FIX variantele date de tine, as alege sa platesc cumva rata, dar sa bag in chirie, astfel incat... sa se plateasca automat. Ca nu ai spus daca sa si stam acolo pe toata perioada big grin

| relian a răspuns:

Depinde si de casa.Nu platesti doara rata la banca,la o casa ce o cumperi platesti si taxe anual,platesti si de se strica ceva,reparatii etc.
Trebuie sa le pui si pe astea in calcul,vezi cam cat este rata la banca,cat platesti tu chirie daca ai sta cu chirie,adaugi cel putin taxele anuale,iar daca ambele is pe aproape,atunci mergi la varianta sa cumperi.
Cand ai casa ta,poti sa o faci cum vrei,ma refer compartimentare una alta, pe cand cu chirie stai asa cum e.

Cand cuperi o casa nu stai sa platesti minim, platesti cat de mult poti, asfel scapi mai rapid si nu mai platesti multa dobanda.

Deci sa faci una din cele aratate de tine stai analizezi, pui toate astea ce am zis, plus inca altele ce nu am zis si vezi cum este mai avantajos.

| relian a răspuns:

Am uitat sa mai spun ceva f important.
De preferat ar fi sa cumperi casa, chiar de platesti la ea si 20 de ani. Stii de ce?
La pensie ce o sa faci? Cu pensia ce o sa o ai,asta daca o sa ai pensie,cum o sa stai in chirie? O sa dai toata pensia pentru chirie,asta daca o sa acopere iar de mancare si ce mai ai nevoie ce faci?

De aceea o casa care sa fie a ta,atunci cand o sa fii la pensie,si care o sa fie platita atunci,o sa dormi mai linistit,bani de o apa, de un curent mai faci rost, de o paine ceva, de aia e mai bun sa ai o casa platita in momentul cand vei iesi la pensie.
Plus de mai ai si un copil ceva, ai cei lasa, no sa o ia si el tot de la zero ca si tine.

| Wr3nch a răspuns:

Prefer sa stau in chirie. Cu prorietarul te mai intelegi la necaz, dar banca ia casa si te saluta din mers

| LoveSleep a răspuns:

Sa platesc 20 de ani chirie si sa imi ramana casa.

| SG1995 a răspuns:

Aș prefera casă sau apartament propriu, dar vorba aia dacă te fte viața și îți ia banca casa ai rămas fără investiție. Momentan stau în chirie, dar pentru ideal ar fi un apartament intr-un oraș mediu.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am casa proprie caci am avut noroc.Dar fata mea ca si foarte multi altii din Cluj au ales sa locuiasca in chirie.In foarte multe tari occidentale nu mai e la moda sa ai casa proprie e si adevarat ca si din motivul ca din cauza jobului oricind trebuie sa te muti(vezi mai ales filmele americane )si atunci nu are rost sa ai casa ta.Mie personal imi pare bine ca stau in casa mea deoarece sunt mai asezata din fire si nu-mi place sa ma tot mut dintr-un loc in altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chirie. Nu aș face rate la bancă pentru nimic...și mai ales pe 20 de ani. Vreau să dorm liniștită. happy

| 19flo79 a răspuns:

Daca stai in chirie 20 de ani, cu 200€/luna, asta inseamna 48000€
Daca stai cu 300€/luna, asta inseamna 72000€

Mai bine fac rate si imi ramane mie apartamentul. Daca am nevoie sa ma mut, inchiriez apartamentul si o sa isi plateasca singur rata.

A fost greu? happy

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns:

Niciuna.

| AlienGod a răspuns:

Chirie

| ionut929292 a răspuns:

Prefer sa stau in chirie ai cu banii care as putea sa-mi cumpar casa, i as investi in active! In titluri de stat sau ceva sa produca alti bani