| Me,myself & I a întrebat:

Dupa parerea voastra care este cea mai potrivita varsta de a avea un copil?

Răspuns Câştigător
| dulcik a răspuns:

Nu exista o varsta potrivita pentru a avea un copil. Din punctul meu de vedere cred ca atunci cand esti pregatit atat t si partenerul si aveti cu ce sa cresteti copilul.Eu una consider ca il voi face atunci cand voi avea un loc de munca stabil voi castiga destul de bine pentru a-l intretine.Nu vreau sa il fac si sa sufere daca nu as putea sa ii cumpere ceva. Vreau sa aiba o viata cum am avut si eu una linistita si fara probleme cu ce si-a dorit.Depinde de cat de pregatita pentru a face pasul asta, ca odata ce ai un copil cresc si responsabilitatile.Probabil undeva dupa 23 de ani chiar si mai mult.

25 răspunsuri:
| Romancutza a răspuns:

De la 20 pana la 27.

| ~ вα∂ вσу ~ a răspuns:

De la 20 in sus pentru ca si copilul sa aiba pariniti tineri happy

| aleeee a răspuns:

Majoritatea femeilor dau nastere unui copil intre 20 si 30 de ani. Daca ai o varsta mai mica sau mai mare decat acest interval, atunci ai un risc usor mai mare de a intampina complicatii pe parcursul sarcinii.

Daca ai mai putin de 20 de ani, copilul tau se poate naste prematur si poate avea o greutate mica la nastere, iar daca ai o varsta de peste 35-40 de ani, creste riscul de a naste un bebelus cu sindrom Down (trisomia 21, adica copilul tau va avea un cromozom in plus).

Daca ai mai mult de 40 de ani si esti insarcinata, discuta cu medicul tau cu privire la efectuarea unor teste pentru a detecta daca fatul va avea sau nu sindrom Down. Testul folosit pentru depistarea acestui sindrom este reprezentat de biopsia vilozitatilor coriale.

Medicii spun ca varsta optima din punct de vedere fizic si medical de a avea un copil este intre 20 si 30 de ani, deoarece cu cat esti mai tanara, cu atat ovulele tale sunt mai sanatoase, vei concepe mai usor un copil, sarcina va fi mai armonioasa si fara complicatii, bebelusul va fi mai sanatos, iar recuperarea organismului mamei dupa nastere se va face mult mai rapid.

Intr-adevar daca esti mai tanara faci fata mai usor cerintelor psihice ale sarcinii, dar nu te simti indeajuns de pregatita din punct de vedere financiar si psihologic sa devii mama la aceasta varsta.

Multe femei asteapta pana la 30 de ani pentru a concepe un copil, deoarece fiecare vrea sa-si puna viata la punct, sa-si termine studiile, sa reuseasca pe plan profesional si sa-si construiasca o situatie materiala acceptabila.

La varsta de 40 de ani deja sarcina poate fi obositoare, dar cu mai putine neplaceri decat daca ai fi avut o sarcina la 20 de ani, deoarece placenta este mai mica si produce o cantitate mai mica de hormoni. De asemenea, riscul ca fatul sa devolte malformatii este mai mare si este probabil sa apara complicatii la nastere. Dar pe plan psihologic, financiar si social esti mult mai pregatita acum sa ai un copil pentru ca esti matura si responsabila.

Tu esti singura care trebuie sa ia decizia cu privire la momentul optim in care sa aduci pe lume un suflet, luand in calcul avantajele si dezavantajele pe care le are sarcina la diferite decade ale vietii- astfel vei face alegerea potrivita, deoarece numai tu stii cum iti este cel mai bine.

| francesca a răspuns:

25-27

| KidDu` a răspuns:

Intre 23 si 27 de ani laughing

| Ilusion :X a răspuns:

24-25

| Dede_1899 a răspuns:

Pe la 25-30 de ani, cred eu, dar cel mai bine e atunci cand simti ca esti in stare sa il cresti si sa ii oferi o educatie cat mai buna.

| anad a răspuns:

Eu nu cred ca este o varsta optima, dar sunt anumite riscuri daca il concepi la o varsta foarte frageda sau foarte inaintata. Gasesti raspunsuri si la http://www.tpu.ro/......-un-copil/

| Poinsettia a răspuns:

De la 30 de ani cred ca esti suficient de matur incat sa ai propriul copil. La 20 e prea devreme, abia ai iesit din liceu si iti continui studiile, la 25 iti cauti serviciu, dar mai trebuie sa treaca ceva ani pentru a aduna bani pentru scutece, hainute, jucarii, utilitati etc. La 30 cred ca e cel mai potrivit.

| Anca a răspuns:

Dupa 25 de ani si maxim 30.

| cmm a răspuns:

Nu exista o varsta neaparat potrivita, oricum nu inainte de 20 de ani si nici dupa 35. Daca as avea o fata, as sfatui-o sa aiba cel putin 2 copii, incepând cu 23 de ani, iar urmatorul dupa vreo trei ani. Mama trebuie sa fie matura, dar nu tocita psihic, asa ti-am dat reperele astea.

| Elena1234456 a răspuns:

Este bine sa ai un copil atunci cand te simti realizat si ai cu ce sa il cresti (dupa 18 ani).

| asdffghjjkl a răspuns:

Cand da Domnul. Bineinteles ca dupa casatorie happy

| catthshshshs a răspuns:

Intre 22 si 30 ani. Deja dupa 30 de ani pot aparea anumite complicatii, asta depinde si de sanatatea femeii in cauza. O femeie nu trebuie sa astepte pensia, ca sa zic, adica pana ajunge sa isi ridice o casa, sa aiba cel mai misto loc de munca, salariu pe luna de 10000 de ron... mai tarziu s-ar putea sa isi doreasca copii si nu o sa ii mai poate face.

lolita
| lolita a răspuns:

Cea mai potrivita varsta este cand esti pregatita, eu intotdeauna am zis ca voi avea primul copil la 30 de ani dar m-am grabit cu 4 ani. laughing
cel mai potivit moment este acela cand ai un partener care sa-si doreasca un copil la fel de mult ca si tine, cand ai o situatie materiala care sa-ti permita sa-l cresti, si cand nu trebuie sa renunti la visurile tale pentru a-l creste. cred ca este un lucru foarte important acela de a putea lucra sau face ce-ti place si cand ai un copil.

| ellene a răspuns:

Intre 22 si 27. Oricum, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.

| gabriela a răspuns:

24 - 27

| Anca a răspuns:

Cand am vazut ca ati scris unii 20 de ani era sa lesin.
Eu am aproape 23 si in nici un caz nu ma simt pregatita pentru un copil!
Ar fi prea mult pentru mine acum. Vreau sa ma realizez din toate pct de vedere, sa gasesc cel mai bun sot pentru mine si tata pentru el si sa fiu pregatita psihic!

| Lorelai a răspuns:

23-28

| Nimeni_7600 a răspuns:

21-25

| Kitty a răspuns:

Dupa 20 de ani.

| sidoiodoi a răspuns:

Virsta nu e o problema, conditiile in care se va naste, tatal cit este de pregatit, si dv bine inteles un copil iti schimba toata viata, poate in bine poate in rau, iar in general atuci cind partenerul isi doreste copilul... in general tatici sunt speriati de cuvintul tata

| diana_1454 a răspuns:

Nu conteaza asa de mult varsta pe cat conteaza starea materiala love struck
insf... macar sa treci de 20 de ani happy

| iliteo a răspuns:

Cam la 24-25.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

24 pentru. barbat / 22 pentru. femeie happy