| anonim_4396 a întrebat:

E normal sa nu imi mai pot iubi parintii dupa ce m-au lovit pe perioada cand am fost mic? Nici macar sa nu mai am incredere in ei. Dau funda.(acum sunt ok nu e nevoie sa va ingrijorati, sunt doar curios).

46 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ţi-ai găsit şi tu cu cine să intri în polemică pe site-ul ăsta...

| Violleta2022 a răspuns:

"Alex780 intreaba:
E normal sa nu imi mai pot iubi parintii dupa ce m-au lovit pe perioada cand am fost mic? nici macar sa nu mai am incredere in ei? dau funda.(acum sunt ok nu e nevoie sa va ingrijorati, sunt doar curios)"

Aparent esti doar un copil obraznic, caruia nu-i place sa asculte de parinti. In mai toate mesajele tale spui ca iti superi parintii, ca esti certat, dar niciodata ca ai fii batut, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca esti un copil cu probleme de comportament, rebel si razgaiat si mincinos, care nu are chef sa asculte de parinti.
Mai rabda 3 ani, pana implinesti 18 ani si poti sa pleci de acasa, daca iti urasti parintii atat de rau.

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mama si tata au 3 copii, eu sunt singurul din familie care nu fumeaza, nu bea, e cel mai cuminte din clasa, cu doar o absenta si note decente, ce ma face obraznic? faptul ca vreau sa imi exprim parerile fara sa fiu jignit?

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe langa asta, doar pentru ca pana acu nu am mentionat faptul ca m-au batut, nu inseamna ca nu au facut-o

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Citeste toate mesajele de pe TPU in care te plangi ca nu ti se da atentie, ca esti certat samd.
evident ca nici un parinte nu cearta copilul daca nu-i vinovat.
https://www.tpu.ro/utilizator/abgcse/intrebari/

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce minciuni? da, intr-adevar fac prosti, nu unele grave, cea mai grava chestie pe care o pot face
e probabil sa iau o nota mica, dar cand ai parinti care efectiv te cearta cand "comentezi", si nu te lasa deloc sa iti exprimi partea a povestii, si mai rau te ameninta, nu ai ce sa le faci

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Infine, iarta-ma pe mine pentru ca sunt un copil razgaiat care face numai prostii si nu are dreptul la exprimare, seara faina iti doresc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Sunt mama si cunosc foarte bine comportamentul copiilor.
Din tot ce ai scris tu in intrebarile anterioare, am dedus ca esti un copil cu probleme, razgaiat, puturos, obraznic, odata ce iei note mici, nu asculti si chiar comentezi inapoi parintilor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Uite aici un alt semn de obraznicie!
Este trecut de 1 noaptea si tu nu esti in pat, dormind. De ce?

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa le spun parintilor punctul meu de vedere asupra situatiei nu e comentat, daca dau un argument valid intr-o cearta nu e comentat, eu unu niciodata nu le-am cerut un ban, calculatorul, telefonul, monitorul, tot ce am vrut, sunt cumparate de mine, spre exemplu chiar acum strang bani prin a ajuta vecini, plus ce primesc, pentru o componenta destul de scumpa care parintii mei clar nu o sa mi-o cumpere, cum ma poti numi razgaiat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Pana una alta, nu prea ai tu ce comenta cu parintii, trebuind sa asculti in totalitate de ce-ti spun ei.
Responsabilitatea ta este: sa inveti, sa-ti faci temele scolare si sa asculti in totalitate de parintii tai.

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Stau treaz pentru ca eu, am un job part time de reparat si asamblat calculatoare la mine acasa, asta imi costa din timp

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

O sa "comentez" cat timp stiu ca parintii mei sunt total gresiti si stiu ca abereaza

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

La 15 ani nu ai de unde sa stii daca parintii tai sunt "gresiti" si nici ce comenta inapoi.
Comentatul asta denota un copil obraznic, care trebuie pedepsit.
Nu sunt adepta bataii, dar sunt adepta pedepsei.

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici eu nu sunt un adept al aberatiilor, dar sunt un adept al argumentatiei, trebuie sa iti pui un semn de intrebare cand parintii mei au incercat sa ma contrazica cand era vorba de calculatoare, ei nefind in domeniu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

La 15 ani jobul part time se face numai in orele care nu interfereaza cu cresterea si dezvoltarea copilului si numai cu acordul scris al parintilor.

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Din astia 15 ani in care am stat cu ei, in fiecare cearta cand am avut un argument valid, niciodata nu au incercat sa argumenteze, stind ca am dreptate, au folosit populara replica cu "iar comentezi?"

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sunt angajat la o firma, eu sunt propriul meu sef, nu am un sef care imi da bani, omu vine la mine, eu ii fac acolo treaba, si eu raman cu banii pentru manopera, nu am un angajator

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

De ce crezi tu ca esti considerat minor la anisorii astia si nu ai nici un drept legal?
Fiindca esti incapabil la varsta asta sa discerni binele de rau, sa vezi ce este corect si sa intelegi lucuri care tie ti se par abertante, cand parintii stiu ca nu-s.
Hai, fugi la culcare, nu-i normal sa pierzi noptile pe forumuri, mai ales ca maine dimineata mergi la scoala!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

In cazul asta, parintii tai o pot incurca, fiindca te exploateaza dandu-ti de munca ilegal si batandu-te.

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Totusi, daca esti curioasa, am un anunt pe olx, in care imi ofer serviciile de reparat si asamblat calculatoare, contra cost, sau mai sunt si stiut prin zona, nu sunt angajatul nimanui, nici nu am varsta legala

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

ABEREZI GRAV! repet inca odata, eu imi aleg clientii, ei nici macar nu intra in casa, pur si simplu cobor jos, iau calculatorul si il fac.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Ups...inseamna ca asta este caz ilegal

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Sunt suficiente declaratii aici, scrise chiar de manuta ta, care-ti pot afecta parintii.

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte ilegal. chiar sub mine locuieste un politist al carui fiu si-a facut calculatorul la mine, nimic nu s-a intamplat, inceteaza sa incerci sa ma intimidezi

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Parintii mei nu au nicio legatura ce fac eu, pentru ca o fac de buna voie fara obligatia nimanui

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Dupa cum am spus, nu se stie inca de cazul tau... dar intr-o zi se poate afla.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Parintii tai RASPUND LEGAL in fata legii, fiindca tu esti minor, sub varsta legala sa muncesti, putandu-se intrepreta ca te exploateaza. Partea cea mai nasoala este ca ai afirmat aici ca te bat, deci asta este destul de grav pentru parintii tai, fiindca-i incrimineaza.

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Crede-ma, am foarte multi prieteni care stiu de chestia asta, si care stiu ca o fac deoarece sunt pasionat de asta si din propria placere

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Ia de citeste:

"C. EXPLOATAREA COPIILOR
Exploatarea copiilor corespunde definiţiei exploatării unei persoane din Legea nr.678/2001 privind prevenirea si combaterea traficului de persoane (art.2, pct.2), potrivit căreia, prin exploatarea unei persoane se înţelege:
 executarea unei munci sau îndeplinirea de servicii în mod forţat ori cu încălcarea normelor legale privind condiţiile de muncă, salarizare, sănătate şi securitate;
 ţinerea în stare de sclavie sau alte procedee asemănătoare de lipsire de libertate ori de aservire;
 obligarea la practicarea prostituţiei, cerşetoriei, la reprezentări pornografice în vederea producerii şi difuzării de materiale pornografice sau alte forme de exploatare sexuală;
 prelevarea de organe, ţesuturi sau celule de origine umană, cu încălcarea dispoziţiilor legale;
 efectuarea unor alte asemenea activităţi prin care se încalcă drepturi şi libertăţi fundamentale ale omului.

Forme:
a) Exploatarea sexuală a copiilor reprezintă o practică prin intermediul căreia o persoană, de regulă un adult, obţine o gratificaţie sexuală, un câştig financiar sau o avansare, abuzând de/exploatând sexualitatea unui copil, încălcând drepturile acestuia la demnitate, egalitate, autonomie şi bunăstare fizică şi psihică.
Exemple: prostituţia, turismul sexual, comerţul cu căsătorii (inclusiv prin poştă), pornografia, striptease-ul.
b) Exploatarea copilului prin muncă corespunde definiţiei celor mai grave forme de muncă ale copilului din Convenţia Organizaţiei Internaţionale a Muncii (ILO) nr.182/1999 privind interzicerea celor mai grave forme ale muncii copiilor şi acţiunea imediată în vederea eliminării lor (art.3), ratificată prin Legea nr.203/2000, precum şi în prevederile Convenţiei ILO nr.138 privind vârsta minimă de angajare.

În acord cu prevederile Convenţiilor Organizaţiei Internaţionale a Muncii (ILO) nr.138/1973 şi nr.182/1999, exploatarea copiilor prin muncă acoperă următoarele situaţii:
1. Vârsta copilului este sub vârsta minimă legală pentru angajare în muncă sau munca îl împiedică să frecventeze şcoala în mod regulat sau afectează capacitatea copilului de a învăţa (Convenţia ILO nr.138);
2. Copilul este implicat în munci intolerabile (munca forţată, traficul, prostituţia, pornografia, activităţi ilicite), care sunt cele mai grave şi trebuie eliminate de urgenţă (art.3 lit.a, b si c din Convenţia ILO nr.182);
3. Copilul este implicat în munci periculoase care, prin condiţiile în care se desfăşoară, precum şi prin durata muncii, sunt susceptibile să dăuneze sănătăţii, securităţii sau moralităţii copilului (art.3 din Convenţia nr.138 si art.3 alin.d din Convenţia nr.182).

Potrivit HG nr.867/2009 privind interzicerea muncilor periculoase pentru copii, cele mai grave forme de muncă ale copiilor sunt:
 munci periculoase - toate activităţile din sectoarele formal şi informal, desfăşurate de către copil sau realizate prin implicarea nemijlocită a copilului, care, prin natura lor sau prin condiţiile în care se exercită, dăunează sănătăţii, securităţii, dezvoltării sau moralităţii copiilor, având următoarele caracteristici:
o se desfăşoară în sectoare economice periculoase sau în ocupaţii periculoase în care munca copiilor este interzisă prin lege;
o au o frecvenţă, durată şi/sau intensitate care împiedică frecventarea învăţământului obligatoriu, participarea la programe de orientare sau de formare profesională aprobate de autoritatea competentă sau capacitatea copilului de a beneficia de instruire;
 munci intolerabile - activităţile desfăşurate de către copil sau realizate prin implicarea nemijlocită a copilului, care, prin natura lor sau condiţiile în care se exercită, dăunează sănătăţii, securităţii, dezvoltării sau moralităţii copiilor, şi anume:
o toate formele de sclavie sau practicile similare - vânzarea de sau comerţul cu copii, servitutea pentru datorii şi munca de servitor - precum şi munca forţată sau obligatorie, inclusiv recrutarea forţată sau obligatorie a copiilor în vederea utilizării lor în conflictele armate;
o utilizarea, recrutarea sau oferirea unui copil în scopul practicării prostituţiei, producţiei de material pornografic sau de spectacole pornografice;
o utilizarea, recrutarea sau oferirea unui copil în scopul unor activităţi ilicite, mai ales pentru producţia şi traficul de stupefiante, aşa cum le definesc convenţiile internaţionale;

Muncile periculoase pentru copii sunt determinate de următoarele criterii:
 expunerea la riscuri fizice, psihologice sau sexuale;
 efectuarea de activităţi sub pământ, sub apă, la înălţimi periculoase sau în spaţii restrânse;
 efectuarea de activităţi cu maşini, materiale sau instrumente periculoase, care implică manipularea sau transportul unor greutăţi;
 efectuarea de activităţi într-un mediu în care copiii sunt expuşi la acţiunea unor substanţe, agenţi sau proceduri periculoase ori în condiţii de temperatură, umiditate, zgomot sau vibraţii care le-ar prejudicia sănătatea şi în alte condiţii de aceeaşi natură;
 efectuarea de activităţi în condiţii extrem de dificile, pe parcursul mai multor ore sau în timpul nopţii, ori pentru care copilul este reţinut într-un mod nejustificat de către angajator şi în alte condiţii de aceeaşi natură;
 efectuarea de activităţi în locurile cu condiţii deosebite sau speciale de muncă, stabilite potrivit legii;
 expunerea la riscuri de accidentare sau de îmbolnăvire profesională;
 orice formă de muncă care, prin natura acesteia, contravine scopurilor şi măsurilor luate în vederea frecventării obligatorii a unei forme de învăţământ, potrivit legii.
Lista cuprinzând tipurile de munci periculoase pentru copii este prevăzută în anexa la HG nr.867/2009".

| Alex780 a răspuns (pentru Violleta2022):

Exact, in mare parte spune "obligat"
"intolerabil" asta nu este o munca fortata sau intolerabila

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex780):

Daca cineva face sesizare la oraganele in drept si se descinde la voi in casa, mai ales ca ai declarat aici ca esti batut si ca muncesti la nici 15 ani, avand postat chiar si pe olx oferta ta de munca, parintii tai pot fii acuzati de exploatare si batai produse copilului minor.

| Violleta2022 a răspuns:

Alex780 - esti incorigibil! laughing
Desi ti-ai trecut intrebarea sub anonimat, toate raspusnurile tale postate la aceasta intrebare sunt sub ID-ul si IP-ul tau happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce vrei să te compari cu alții când este vorba de relația ta specială pe care o ai cu părinții tăi?

| Mosotti a răspuns:

Logic ca e normal sa nu-ti mai iubesti parintii dupa ce au facut. Ptr ca astia nu-s parinti, pentru ca prin asta pot distruge un copil pe viata.

E una cand copilu e rau si obraznic, ca acolo si eu mai sunt de acord cu o corectie daca nu merge deloc altfel, dar nu aiurea.

| Lukasssz a răspuns:

E f. okey.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, este normal.

| 1997onur a răspuns:

Absolut normal.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu specifici clar in ce fel ai fost lovit cand ai fost mic. Cred ca aproape toti de aici ne-am luat bataie de la parinti, nu pentru ca ne urasc, ci pentru a ne invata o lectie sau pur si simplu pentru ca erau frustrati de ceva.

| Alex780 a răspuns (pentru Mirel4412):

Efectiv de fiecare data cand faceam o greseala, puteam sa scriu si o litera prost, ca imi luam mare palma

| Mirel4412 a răspuns:

Jassmina, te rog fugi la culcare ca la varsta ta mi-ar fi rusine sa gandesc asa. La 15 ani si eu faceam bani singur, nu m-a afectat cu nimic. Oamenii se pot maturiza mult mai devreme, dar mintea ta ingusta de "occidental" nu poate realiza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este esențial ca, atunci când ești copil sa primești multă afecțiune, atentie, înțelegere, nu sa fi bătut, bătut din chestii nesemnificative, ai rămas cu o repulsie vizavi de părinții tăi; este perfect normal dacă tot ai fost în repetare rânduri bătut, înjosit în loc sa fi iubit de către ei în cel mai important moment al vieții tale. Sa ști ca problemele psihice, Traumele cum ar fi abuzurile verbale, fizice din copilărie se produc; în adolescenta se cristalizează și la maturitate reiese la suprafață toate problemele cauzate de factorii de mediu din copilărie, de cele mai multe ori astfel de probleme de natura psihica ii urmăresc toată viata pe acești indivizi.
Este o repulsie pe care o reprimi în acest moment, actele lor te au făcut sa ai o atitudine mai rece și disprețuitoare fata de dânșii într-un mod justificat.

| nevermatch a răspuns:

Da.

| Ștefaniq a răspuns:

Da, e normal.

| anonimus010101110 a răspuns:

Nu este de loc normal, probabil s-a intamplat ceva si esti suparat doar acum pe moment, iti v-a trece intr-o perioada de timp, doar nu te mai gandi la trecut, sunt sigur ca parinti tai tin la tine