| emodoll666 a întrebat:

^^
Am o intrebare: Stiti cum as putea sa fac astfel incat parintii mei sa aiba incredere in mine?
Stiu ca mama era ceva gen "usa de biserica" atunci cand era mica. Spunea unde merge, exact ora, etc etc.
Eu nu prea sunt asa. As vrea sa fiu independenta (dar nici rebela) si sa nu ma considere un copil (desi am 14 ani). Vreau sa iau propiile decizi (cu logica si dupa o perioada de gandire).
Cand termin liceul (la 17 ani jumate) vreau sa fac facultate cu profil bilingv-japoneza la Bucuresti iar parintii sunt foarte ingrijorati ca nu ma voi descurca, ca voi renunta, ca nu voi merge la ore si tot felul. Le inteleg ingrijorarile dar nu stiu cum sa-i consolez, cand le spun ca totul va fi bine ei dau din cap si schimba subiectul. Sunt oare ingrijorati ca ma voi schimba, ca am crescut?
Va rog ajutati-ma.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu nu iti poti face de cap de la 14 ani sa pleci unde vrei fara acordul lor inca esti mica si mai ai de suportat atat timp cat stai sub acoperisul lor, odata ce te independizezi faci troaca de porci dar acum asculti ordinele parintilor.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
PAi, probabil ai facut tu ceva si astfel si-au pierdut increderea in tine. Ar trebuii sa le domonstrezi ca esti o persoana matura si independenta. Oricum, ei se gandesc ca inca esti mica sa iei asemenea decizii, si probabil sunt convinsi ca-ti vei schimba decizia. Oricum, pana la 17 ani [jumate], mai e destul timp, deci mai ai destul timp sa te razgandesti. Demonstreaza-le in primul rand, ca esti responsabila si de incredere. De exemplu, mama ta iti zice sa vii acasa la 11, du-te acasa la 11 si vei vedea ca in curand va avea mai multa incredere.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca majoritatea părinţilor, nu s-au obişnuit cu ideea că ai crescut.Deşi nu e genul tău să fii "uşă de biserică" cum a fost mama ta, încearcă să-i ajuţi să-şi câştige încrederea în tine.Nu trebuie să le spui exact unde mergi,cu cine mergi,când te întorci, totul exact. Spune-le măcar că pleci cu x şi te întorci peste ceva timp.Ei vor ştii că eşti cu cineva şi că eşti bine.Nu e greu să faci asta,încearcă să faci un efort. Dă-le dovadă că eşti o fată responsabilă,ajută-i când au nevoie,vorbeşte-le frumos,ascultă-i. Dacă faci toate astea,e imposibil să mai fie aşa sceptici.În legătură cu facultatea,spune-le că-ţi place şi asta vrei să faci.Că nu vei merge degeaba, doar ca să te plimbi.Ai încredere în tine, iar câte puţin încrederea asta se va transmite şi la ei. Baftă!

| emodoll666 explică:

Neincrederea in mine s-a dezvoltat inca de cand eram mica si nu am facut nimic pentru ca ei sa nu aibe incredere. Eu nici nu prea ies in oras (maxim de 4-5 ori pe luna, sincer) si nu pentru ca imi zic ei. Doar ca nu prea sunt eu de iesit in oras. Si cu facultatea parintii sunt intr-un fel de acord dar sunt prea ingrijorati.