| Voisapetechi a întrebat:

E o situatie destul de delicata...Un coleg de clasa s-a indragostit de cea mai buna prietena a mea,care se afla si ea in aceiasi clasa cu noi, si a recunoscut asta in fata ei.La inceput era foarte rezervat si nu vroia ca cineva sa afle de sentimentele lui.Dar apoi a inceput sa-mi urmareasca prietena peste tot,sa traga cu urechea la conversatiile noastre,sa-i faca fel de fel de declaratii si sa-i spuna ca fara ea pentru el nimic nu are sens.
Prietena mea e foarte cuminte si intelegatoare, si a incercat in orice fel sa-i explice ca dragostea sunt niste hormoni care o sa-i treaca peste ceva timp.Acum situatia e si mai critica!
Acest coleg practic imi impune prietena sa-l iubeasca,si vad asta. Apoi ii spune ca il enerveaza comportamentul ei respingator fata de el.Ei vorbeau foarte des pe skype,ca orice colegi de clasa,iar el ii zicea ei ca ea nu intelege cat de dureroase sunt cuvintele ei pentru el,ca de fiecare data cand ajunge acasa se refugiaza in camera sa,se aseaza la masa si incepe a plange!
Acum chiar am incercat totul! Am incercat sa-l indepartam, sa-l facem sa inteleaga cat de enervant e cand ne asculta pe ascuns conversatiile si cat de oribil se simte prietena mea.Pentru el,ea e o obsesie! Este un egoist,pentru ca daca ar fi tinut si la prietena sa,ar fi lasat-o in pace si n-ar fi terorizat-o atata! Prietena mea se teme foarte mult ca acest tip sa nu-si puna capat zilelor,dat findca este foarte si foarte melancolic si plange din tot flecustetul.
Credeti ca ar fi momentul ca prietena mea sa ceara ajutorul parintilor?
Ce trebuie sa faca si cum ar putea solutiona aceasta problema?
Ea il vede ca un simplu coleg,dar el nuuu, el insista ca ea sa-l placa!
Pentru cel mai bun raspuns - funda!

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, cred ca este momentul ca fata sa vorbeasca cu parintii ei si sa le explice situatia. Iar parintii ei ar trebui sa vorbeasca fie cu parintii baiatului, fie daca nu au numarul de telefon cu diriginta si diriginta sa discute cu parintii baiatului. Ori eventual, o discutie intre toate partile, parintii baiatului, parintii prietenei tale si diriginta, cu voi de fata sau nu. Aceasta situatie nu mai poate continua asa si nu aduce niciun beneficiu. Din punctul meu de vedere, baiatul are niste probleme si este foarte manipulator. Intr-adevar este o problema delicata, dar din punctul meu de vedere, asta ar fi cea mai buna solutie.
Evident, cand discutia a avut loc intre voi, baiatul nu a inteles mesajul, deci cred ca o discutie intre parinti ar fi optiunea cea mai utila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa discute cu parintii si astia la randul lor cu dirigintele/diriginta. Daca tot nu ii place sa incerce sa il ignore, nu sa vorbeasca pe skype cu el. laughing

| ColoredStar a răspuns:

Dragostea cu forța nu merge, dacă nu înțelege vorbiți cu părinții lui. Uneori obsesile provin de acasă, adică te simți mereu singur și realizezi că inima îți bate tare în preajma acelei persoane, te face să devi obsedat și să crezi că mai trăiești doar pentru el/ea. Am avut un caz de genul la școală doar că fata încerca să facă băiatul să o placă, în orice caz a fost un mare scandal cu directorul...umm...Trebuie să intervină cineva și în același timp să încercați să nu îl răniți.

| codry223 a răspuns:

Ca baiat, va spun sa apelati la diriginte, fiindca la varsta noastra 14-17 ani suntem intr-o perioada foarte dificila si suntem destul de greu pus la punct.Voi ca fete nu puteti sa ii faceti nimic, cum a spus si prietena ta, ii e frica sa nu o omoare.Am prieteni care s-au calmat sa umble dupa o fata dupa ce au aflat si parinti si l-au pedepsit.Va spun sa nu mai stati sa va ganditi ce sa faceti ca sa il opriti, va duceti direct la diriginte! Dar si voi ati stat la curul lui si ati asteptat, poate a aflat ca prietena ta plangea, iar acest fapt i-a dat sadisfactie.Repet,chiar daca o sa vi se mai intample asta vreodata, va duceti la diriginte, iar dirigintele il suna pe parinte!
Sry daca am scris greit, am scris repede ^^

Sper sa rezolvati treaba