| MayaTrixx a întrebat:

Prefer sa abordez subiectul mai pe ocolite.O fata, aproape 17 ani, a avut ceva relatii pana acum.Si aici ma refer la relatii normale fata-baiat.Cand incepe liceul,se transfera la o alta scoala, si se acomodeaza cu colegii.Dar, simte ca este atrasa de una dintre colegele ei.La inceput crede ca doar i se pare, ca atractia aia nu este de fapt o atractie.Cu timpul,aceasta fata se simte indragostita de colega respectiva,in adevaratul sens al cuvantului,adica stiti voi. fluturi in stomac, se gandeste mereu la ea, se emotioneaza cand e aproape de ea.Cu toate acestea fetei i se pare inca o prostie, si nu vea sa faca nimic in legatura cu asta.Toate lucrurile au fost tinute sub control,pana cand,fata a fost invitata la majoratul unui baiat din clasa respectiva, unde, a aparut si colega.Pe la jumatatea serii,cand amanoua erau ametite, dar nu suficient incat sa fie inconstiente, s-au sarutat.Au facut-o intr-un loc retras, si nu a fost doar un sarut. Dupa petrecere, colega fetei i-a marturisit faptul ca ii impartaseste sentimentele de ceva timp.Acum intrebarea este,ce ar trebui sa faca fata? Nu i se pare ceva normal sa fie cu o alta fata,stie ca lumea ar vorbi mult, stie ca parintii ar lua-o razna, dar chiar o place pe cealalta.Deci,ar trebui sa incerce ceva mai departe?

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Nu trebuie sa-ti pese de ceea ce spune lumea,la urma urmei tu sa fi fericita!
Asigurate inainte de toate ca tu esti lesby, ca vrei sa fi cu aceasta fata si vrei ca toata lumea sa stie cum esti si pe cine iubesti! niciunui parinte nu ii va placea cand va aude ca copilul lui ii plac persoanele de acelasi sex, toti cred ca ii sfarsitul lumii, dar pana la urma nu au ce face si acceapta situatia!
Pune multa ordine in gandurile tale si fa ceea ce simti, si ceea ce iti doresti cu adevarat!

17 răspunsuri:
| forever4you a răspuns:

Cum uitati un baiat asa puteti uita si o fata! Ar trebui sa va zic ca trebuie sa va ascultati inima, sa faceti cum vreti voi, sa nu tineti cont de ceilalti dar stim ca nu e deloc usor! E vorba aici si de familie, si oricine ar auzi ar lua-o razna, ar rade, ar face caterinca, ca asa-i lumea! Eu daca as fi in locul vostru m-as gandi la 2 variante: 1. Sa tinem relatia ascunsa 2. Sa nu ne mai bagam in seama, sa ma transfer in alta clasa daca e nevoie, sa uit! happy

| mona a răspuns:

Ar trebui sa puna punct, nu e bine ce face

| DNSK a răspuns:

Vezi ca lumea-i rea! va fi si mai rea daca acea colega are relatii doar cu baieti. mare atentie la ce faceti si cum faceti. lumea abia asteapta pe cineva sa calce gresit sa inceapa razboiul. daca nu face nimic fata aia, niciun pas, nici o vorba spre tine, da-i pace si nu-i spune nimic. daca o vezi ca se uita la tine, iti vorbeste mai frumos ca pana acum, te cheama afara dupa orele de curs, vorbiti mai mult pe mess, at da. daca nu, taci si nu zi nimic. esti in jungla, sa nu uiti asta niciodata

| motherfuckerstyle a răspuns:

E problema ei pe cine place, cu cine vrea sa aiba o relatie sau daca amandoua sunt fete.
Din cate stiu eu un asemenea comportament este normal in perioada adolescentei, adica poate fi doar o atractie tracatoare sau un prim pas spre descoperirea orientarii sexuale...
Personal nu am nicio problema cu astfel de cupluri dar lumea va vorbi... daca se considera destul de puternice sa treaca peste acest lucru GO FOR IT! (eventual va mutati in alta tara-stii tu acolo unde curge numai lapte si miere si oamenii sunt mai deschisi la minte).

| motherfuckerstyle a răspuns:

Am citit relativ recent o carte despre orientările sexuale, carte scrisă de un autor scandinav. Potrivit acestuia, există 7 grade ale sexualităţii, gradele extreme (1 şi 7) fiind atinse de maxim 2% din populaţia planetei, restul dintre noi oscilând între 2 şi 6.
Ei bine, gradul 1 reprezintă homosexualitatea în totalitate, gradul 4 bisexualiatatea şi gradul 7 heterosexualitatea.
Gradele 2 şi 3 însemnând mai degrabă gay dar apar gânduri şi chiar experienţe sporadice cu persoane de sex opus; respectiv gradele 5 şi 6 însemnând mai degrabă heterosexual dar apar gânduri şi unele experienţe sporadice cu persoane de acelaşi sex.
Trecând peste teorie, nu există o reţetă clară prin care să-ţi dai seama în ce grad de sexualitate te încadrezi.
Se poate întâmpla des să te simţi atras uneori de bărbaţi dar totuşi cel mai bine să te simţi cu o femeie iar asta să-ţi creeze o falsă impresie a bisexualităţii, în realitate fiind doar gradul 5 al identităţii sexuale (mai degrabă heterosexual dar cu unele experienţe cu persoane de acelaşi sex).
E greu de dat seama ce orientare sexuală ai mai devreme de 20 de ani. Foarte greu. După 20 de ani, însă, îţi cam dai seama când e vorba de iubire şi când e vorba de atracţie fizică.
Ei bine, atunci când vei fi simţit iubire pentru un bărbat, tu ca bărbat, înseamnă că eşti homosexual. Dacă ulterior, pe parcursul vieţii, vei simţi acelaşi lucru şi pentru o femeie, e destul de clar că eşti bisexual.
Pe de altă parte, există oameni care iubesc femeile dar sexual vorbind se simt foarte bine cu bărbaţi.

Copy/Paste

| ReiVaN a răspuns:

Lesbieneeeee :X

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Daca vrea sa incerce ar trebui sa incerce. Daca spui ca e indragostita si se gandeste mereu la ea. Daca lucrurile nu merg bine se pot desparti. Insa daca sunt prea multe imedimente la mijloc ar trebui sa renunte, sa incerce sa o uite. Depinde cat de mult vrea si ea lucrul asta.

| GirlLăvHell a răspuns:

Pai ar trebui sa nu-i pese de gura lumii, parinti o sa inteleaga la un moment dat.

| Exilee a răspuns:

Opaaa. Ati aplicat ''legea'' atractiei universale, dar intr-un mod gresit.Nu se cuvine ca aceasta atractie sa fie fata-fata, daca ma intelegi unde bat.

| HueyFreeman a răspuns:

Esti tu?

Fata respectiva este bisexuala, nu ma intereseaza pe mine cum isi traieste ea viata (mai ales cea intima) si nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni asta.

| 456deea a răspuns:

Eu spun ca acea fata sa uite! neaparat!

| gogoɴicɑ a răspuns:

Da,e absolut normal.

| edyBit a răspuns:

Urmeazati inima şi nu le spune oamneilor ce faci tu e treaba ta sufletele pereche nu trebuie să fie de sex diferitwinking

| DubSteper a răspuns:

Fata esti u sau cum?happy

| MayaTrixx explică (pentru DubSteper):

Nu este vorba de mine happy cu toate ca daca ar fi adevarat nu m-as ascunde.Este vorba de o persoana importanta in viata mea care mi-a cerut un sfat, si mi-am format o parere proprie legata de situatia ei dar vroiam sa aud si alte sfaturi.

| SentymentColorat a răspuns:

Fata asta nu face bine ce face, nu trebuia sa ajunga la asta.Eu zic ca ea ar trebui sa aiba o relatie cu un baiat cit mai repede in nici un caz cu o alta fata si sa vada rezultatul.winking Sper ca va trece peste asta, ar trebui sa fie atrasa de baieti nu de fete.winking succes!

| Raul345 a răspuns (pentru SentymentColorat):

Nu e nimic ieșit din comun o fata trebuie sa aibă prietene fete