| Foheoshe a întrebat:

Este adevărat că timpul vindeca ranile (emoționale)? Si daca da, atunci de ce unii oameni spun ca nu au trecut peste o despărțire după câteva luni sau ani? (dau funda)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Timpul intr-adevar vindeca ranile!

Aia care afirma ca nu pot trece peste o despartirte este pentru ca ei refuza cu incapatanare sa accepte realitatea, incercand sa traiasca in trecut sau sa-l schimbe, ceea ce este imposibil.

Unii sunt imaturi si se incapataneaza sa creada ca pot schimba trecutul, de aceea stau mult si bine in durere si chinuiala, dar timpul trece, ei incep sa se maturizeze indiferent ca nu vor si odata cu asta incep sa inteleaga ca timpul ala nu se mai intoarce si nici persoana care te-a parasit, fiindca nimeni nu se intoarce la o relatie toxica, violenta, infidela sau unde nu mai sunt sentimente.

| Freya1 a răspuns:

Unele sa ți se evindece rănile, si alta e sa uti ca ai avut rănile alea.
Nu poți niciodată sa uiți ceva ce te-a rănit indiferent ca a facut-o fizic, psihic sau sufletește.Dar poți sa depășești momentul și sa îți vezi de viata.

Uite ce spune violeta spre exemplu nu se numește sa te vindeci, ci sa fi inuman.Ca nu poți sa numești imatur un om căruia ia rămas întipărit în memorie moarte cuiva, o crima etc.
Doar psihopații pot trece asa cu nepăsare peste o tragedie.

| ReddY25 a răspuns:

Da

| Daz01 a răspuns:

Da, timpul vindecă rănile, diferă doar cât trebuie să treacă în funcție de individ.

| adorbanii a răspuns:

Timpul vindecă rănile, dar cicatricile rămân