| hippiemuslim a întrebat:

Este homosexualitatea o boala?

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu, nu cred. Insa exista epoteze cum ca, homosexualitatea se transmite genetic, este scrisa in ADN-ul copilului inca din nastere. Asa ca poate fi considerata o anomalie genetica.

NOname
| NOname a răspuns:

O sa raspund cu o intrebare: Daca cineva se naste cu ochi albastri (s-a dovedit, ca este o munatie genetica) sau cu o voce deosebit de buna (poate atinge cu usurinta cele mai inalte si cele mai joase note), il consideram bolnav, il tratam? Nu. La fel e si cu homosexualitatea, este ceva genetic, cu care nu te poti lupta, care nu poti trata/vindeca. Persoanele, atrase de cei de acelasi sex, trebuie sa fie acceptate asa cum sunt, pentru ca asa s-au nascut si nu se pot schimba la comanda. Nu consider homosexualitatea - o boala.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

NU! Este o stare ce tine de identitate si orientare sexuala!

Unii asa se nasc, datorita existentei unei formatiuni specifice in creier, iar altii sunt constransi, in timp, sa devina, datorita fie timiditatii fata de sexul frumos, fie in armata, fie in inchisoare, sau in urma unui/unor violuri!
Sunt doar una dintre multele minoritati cu alta orientare sexuala, care ii are ca exponenti pe Elton John si George Michael, etc.

Un om civilizat, corect informat si responsabil, ii respecta si trateaza ca pe oricare alte persoane!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Hippie. esti intr-o maaare si foarte grava Eroare!

Inseamna ca dupa conceptia ta, toti marii creatori si savanti ai omenirii, ca Einstein - care si el a avut o structura atipica a creierului! - de exemplu, sunt "handicapati?!".

Ai internet, deci nu ai nici o scuza pentru ignoranta! Numai daca nu esti deficitar la capitolele Toleranta, Acceptare, Diversitate, Educatie, etc.

Fara suparare! Ce spui tu, aduce cu vechile conceptii rasiste, si xenofobe, care culminau cu crimele comise de Ku Klux Klan, care considerau oamenii de culoare - total eronat! - ca fiind inferiori albilor!

Q. E. D.

mira
| mira a răspuns:

Este o dereglare.

| thealchemist a răspuns:

Nu, este o perversiune, la fel ca toate celelalte.

| Bishop a răspuns:

Nu, categoric nu. Homosexualitatea nu este ceva anormal, cel puţin în alte ţări nu, acolo sunt trataţi ca nişte oameni normali, sunt primiţi cu braţele deschise în societate, pentru că ei nu sunt anormali, sunt doar difeiţi. Dar la noi în România majoritatea oamenilor încă consideră asta un subiect tabu, sau dau dovadă de rasism (se iau de ei pe stradă, nu îi angajează, etc.), cosiderândui anormali sau ridicoli, dar acum să fim serioşi, fiecare cu gsturile lui, nu înseamnă că eşti anormal dacă eşti atras de persoane de acelaşi sex, eşti pur şi simplu diferit.

| 80Cris a răspuns:

Hippiemuslim care este parerea ta despre homosexualitate?

| hippiemuslim explică:

Boala este o conditie anormala (anomalie) a corpului care influenteaza negativ organismul.
Homosexualitatea este prezenta la femei si barbati.
Astept argumente, cel putin serioase.

| hippiemuslim explică:

Si oamenii bolnavi sunt respectati. Ceea ce ai mentionat tu psihosex in legatura cu "formatiunea" pe creier, fie ea de la nastere sau nu, se numeste handicap. Problema este ca o persoana homosexuala(sau lesbiana) este intr-o incapacitate de a se reproduce. Prin urmare avem conditia anormala si efectul pe care il are asupra corpului. Nu este asta definitia bolii?

| hippiemuslim explică:

Mai, voi nu intelegeti si chiar nu vreti sa o faceti.
Majoritatea homosexualilor care isi accepta situatia nu ajung sa se reproduca, iar cei care nu vor sa recunoasca sunt refulati si prin urmare au grave probleme psihice referitoar la identitatea lor.
Mai exact doar 30% din familiile de homosexuali (si lesbiene) au cel putin un copil minor, in cele mai multe cazuri adoptat.
Uite, stiu ca multi aveti preconceptii dar o iau dupa evident.
Pe toata pagina wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_dysfunction nu exista nici macar un singur cuvant despre homosexualitate, desi se mentioneaza despre alte atractii sexuale (pedofilie, necrofilie, zoofilie orice tine de anormal) catalogate drept boli mintale. Suna dur, dar asta e adevarul.

Psihosex, tu divaghezi ilogic. Einstein avea o structura atipica a creierului, da, dar asta nu l-a impiedicat sa aiba doua sotii si trei copii. Calitatile sale de geniu nu l-au impiedicat sa isi intrerupa arborele ereditar. Oricum este irelevant. Eu studiez un caz general nu unul particular.
Cat despre elucubratiile tale, eu nu vreau sa te jignesc, dar uite care e treaba: Eu sunt un umanist convins si respect toate libertatile oamenilor, una dintre libertati este sa ai acces la informatii. Ma tem ca nu ai demonstrat decat ca esti un ignorant infatuat. Observ ca promovezi sexul protejat, totusi ce ar fi sa nu imi mai vorbesti mie despre rasism si discriminare cand tu te dai de partea cristofascistilor de teapa lui Puric, BOR and co.
Nauca, poti fi si homosexual, asta nu schimba cu nimic adevarul. Cum spuneam, nici nu conteaza ca homosexualii se pot reproduce in proportie de 100%. Si un heterosexual cu probleme erectile o poate face, chiar daca acum 100 de ani era imposibil. Totusi, acel heterosexual este catalogat drept bolnav. Nu cred ca e o rusine sa fii bolnav, mai ales cand te nasti cu asta.
O multime de oameni de succes au fost homosexuali, dar si o multime de oameni au avut succes desi erau "handicapati".

| hippiemuslim explică:

Uite nauca, un pedofil este bolnav mintal, organul sau afectat este creierul. Unui pedofil ii place sa faca sex cu copii mici in loc sa o faca cu persoane adulte, de acelasi sex sau nu. Un pedofil poate avea o viata normala, poate avea copii, poate avea nevasta, se poate integra normal in societate...
doar ca are alte gusturi, care btw sunt ilegale.
Nu pot echivala asta cu homosexualitatea, pentru ca acestia nu intra in ilegalitate, nefiind incalcate libertatile cuiva.
As vrea insa sa imi dai o explicatie pentru ce determina homosexualitatea. Daca nu este niciun organ afectat, atunci crezi in dualism? Crezi ca sufletul homosexualului este diferit? Or what?
Daca nu accepti ca la nivelul creierului, homosexualul este diferit fata de un heterosexual, de fapt intreg corpul este dereglat hormonal, atunci de ce sa mai discutam?

| ΔH a răspuns:

Da!
E o boala pe creier.

| hax0r a răspuns:

Homosexualitatea este o boala cu transmitere sexuala care daca nu e tratata la timp cauzeaza SIDA

| Anahiteamo a răspuns:

Homosexualitatea nu este neaparat o boala, fiecare barbat care este homosexual are acest tabu si toata viata se poate sa il aiba

| pauladrian a răspuns:

In unele cazuri da, psihica.

| Denisaa a răspuns:

Dupa mine nu. Un homosexual este la fel ca mine, un simplu om.Nu am nimic cu ei.Aceasta este parerea meabig grin.

| crys_8518 a răspuns:

Daca v-ati documenta putin ati sti ca relatiile gay sau lesbi `` adica baiat-baiat fata-fata pentru astia care s-au nascut cu ceva p creier putina explicatie``nu e un pacat si nu e nici o boala homosexualitatea e pur si simplu o relatie mai complicata nu cred ca asta ar fi o boala si pentru ca traim intr-o intimitate controlata de altii e greu de diagnosticat iubirea si atractia >>>

| vasiledumitru a răspuns:

Homosexualitatea e un pacat, e simplu.

| nauca a răspuns:

@hippiemuslim - referitor la ultimul tau raspuns: incapacitatea de a avea copii nu este o problema fizica, este o problema de optiune. Exista cupluri gay care au copii. Prin fertilizarea in vitro la femei, sau inseminarea de ovule + gasirea unei mame purtatoare la barbati.
Individul homosexual nu este incapabil de a se reproduce, ci opteaza pentru a nu o face standard.
Si daca nu ar fi atat de complicat pentru cuplurile gay sa intemeieze familii sau sa fie acceptate de "opinia publica", probabil ca mai multi ar avea copii.

Cat despre "formatiune"...nu putem vorbi despre o malformatie, in conditiile in care numarul real de persoane homosexuale sau bisexuale este covarsitor in raport cu statisticile oficiale.

Cat despre cei care pun semnul egal intre "boala" si "pacat" sau habar nu au despre ce vorbesc... m-ati lasat fara cuvinte, nu credeam sa fiti atat de multi si atat de ignoranti si atat de agresivi fata de ceva ce nu cunoasteti si nu intelegeti.

Apropo, sunt hetero (zic pentru cei care poate ma vor lua drept subiectiva).

| nauca a răspuns:

"Boala este o conditie anormala (anomalie) a corpului care influenteaza negativ organismul." - ce face din homosexualitate o anomalie? Este homosexualitatea listata ca boala? (medical vorbind, nu ma refer la "boala sufleteasca" din terminologia religioasa). Care este organul nefunctional sau care functioneaza defectuos? Sa nu vorbim de studiile experimentale din SUA anilor 50-60, cand se faceau tratamente cu electrosocuri "bolnavilor". Caci pana la urma, au admis greseala si si-au dat seama ca "it`s nature, not nurture".

Stim la fel de bine ca exista de cand exista si omenirea, deci daca normalitatea se stabileste statistic, in functie de majoritati, acestea ar trebui studiate si in absenta oprobriului public si in contextul permisivitatii sociale, de-a lungul istoriei omenirii, nu doar in anumite perioade de timp, marcate de rigorile religioase sau de o gandire conservatoare si inflexibila.
Singurul handicap real si vizibil (mai ales pe la noi) este handicapul social, impreuna cu etichetele lipite pe fruntile homosexualilor, fara drept de apel.
Cunosc persoane din aceasta categorie si sunt oameni perfect normali din toate punctele de vedere, care nu refuleaza, nu isi reprima ceea ce sunt si se accepta asa cum sunt. In schimb, nu isi permit sa afirme in anumite medii (cum ar fi cel de serviciu) ca se duc la film "el + prietenul". In fine, divaghez.

Nu vreau sa ma lupt cu morile de vant si nici sa ma contrazic aiurea in tramvai, insa daca eu gresesc din necunostinta, mi-ar placea sa stiu asta si sa corectez golurile din ceea ce stiu. Apreciez raspunsurile tale argumentate si civilizate, a propos happy

| nauca a răspuns:

Si inca ceva :"Cum spuneam, nici nu conteaza ca homosexualii se pot reproduce in proportie de 100%" - spuneam ca se pot reproduce in aceeasi masura ca heterosexualii ca un contraargument la "Problema este ca o persoana homosexuala(sau lesbiana) este intr-o incapacitate de a se reproduce. " (spus de tine).
Altfel, nu era relevant ce am spus eu happy

| Byclick a răspuns:

Sa fi homosexual inseamna sa te nasti cu o parte a creierului in lipsa. E o boala mentala.

| AlySsaRullZz9587 a răspuns:

Da este o boala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ar insemna ca si heterosexualitatea e o boala nu?
Logic ca nu e boala.
Este o atractie intre doua persoane de acelasi sex.
Atat.
Cel putin asa o vad eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostiesi numai burlaci sunt de obicei homasexsuali!

| pepica a răspuns:

Nu este o boala este un mare pacat pe care il practica scursurile pamintului