| etternity a întrebat:

Eu 23, el 30. Suntem impreuna de aproximativ 3 ani. Tocmai mi-am terminat studiile si sunt in cautarea unui loc de munca. El are deja un job si e multumit de cat castiga. Ne dormi sa ne mutam impreuna, el mi-a propus, eu sunt pregatita si constienta de schimbarile si resposabilitatile ce-or sa survina odata cu mutarea. Unde-i problema? Mama ( doar pe ea o am) nu este de acord ( cu relatia, cu mutatul ) iar eu nu stiu cum sa procedez. Cred ca stiti cu totii ca altfel pornesti la drum avand binecuvantarea parintilor. Ce sa fac in situatia asta? Cu ea am o relatie extrem de tensionata iar cearta este singurul mod in care comunicam. Da, ar fi simplu sa-i nesocotesc cuvantul si sa plec, iar cu timpul o sa-i treaca, insa mai am o temere: ca-n orice relatie, pot exista certuri, cum de altfel au mai existat, si poate o sa fie ceva atat de puternic incat sa produca despartirea ( nu vreau asta, dar nu pot trai cu certitudinea ca,, vor trai fericiti pana la adanci batraneti" oricat mi-as dori, si-n momentul asta ma face fericita) eu atunci ce-o sa fac? plecand fara ca ea sa fie de acord trebuie sa-mi asum faptul ca odata ce m-am dus, dusa mi-s, si portile casei ei nu-mi vor mai fi deschise. Voi ce ma sfatuiti? Cum sa procedez?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala e prea mare pentru tine si sigur te va lasa, apoi o sa ramai omu ploii. Stai pe curu tau la tine si ala sa-si gaseasca una mai de varsta lui

| etternity explică (pentru mgtow):

,,Sigur te va lasa", exceptie un glob magic de cristal care-ti spune tie asta, nu vad ce anume te indreptateste sa afirmi lucruri cu atata certitudine. Stai calm omule, sunt 7 ani, nu 20 iar eu sunt majora si vacinata, nu am 15 ani si mi s-au aprins calcaiele dupa unu de 28.

| mgtow a răspuns (pentru etternity):

Oricum e diferenta mare, un om de varsta lui s-ar gandi mai bine el va imbatrani inainte tu ce faci cu el langa tine, dar vei vedea mai incolo si o sa-mi dai dreptate pentru ca in ziua de azi nimeni nu traieste fericit pana la moarte in 2 multi o fac de frica singuratatii sau din cauza baniilor.

| alessia5158 a răspuns:

Ii dau dreptate mamei!--- n-ai un job, n-ai o independenta financiara proprie. Pe ce "post" te muti la el?--- de "intretinuta"? Si de ce atata graba?!

Asteapta pana ce vei avea propriul tau venit care-ti va conferi o mai mare independenta atat in privinta mamei cat si in privinta iubitului tau--- parerea mea!

| etternity explică (pentru alessia5158):

Consider ca graba era daca dupa doar cateva luni m-as fi zbatut sa ma mut la el. Acum, cand se fac 3 ani, cred ca e firesc sa-mi doresc sa convietuim impreuna, sa vedem cum ne impacam cu asta, daca ne acceptam in totalitate cu toate tabieturile si mofturile si ce mai e la pachet pentru a duce la un alt nivel relatia. Nu imi doresc sa fiu intretinuta ci din contra, sa fiu independenta motiv pentru care imi caut un job. Multumesc!

| alessia5158 a răspuns (pentru etternity):

Te grabesti sa faci o schimbare in viata ta inainte de a o face pe cea esentiala:trecerea de la dependenta la independenta financiara --- la aceasta "graba" faceam aluzie! Ai idee cat poate sa dureze gasirea unui job corespunzator pregatirii teoretice dar fara experienta in domeniu? "Imi caut job" este doar o intentie--- pana se realizeaza, e cale lunga si anevoioasa( mai ales, in conditiile economice de acum).
Succes si numai bine, acum si-n viitor!

| neutrino a răspuns:

Mama ta nu-ti va inchide niciodata portile, ea te va iubi indiferent de prostiile pe care le vei face tu. Dupa cum pui totusi problema, relatiile tale cu acest baiat nu au nimic in comun cu visul frumos al unei fete. Sex poti face cu el ca si pana acum, nu trebuie neaparat sa te muti la el si sa-i speli ciorapii.

| milan9 a răspuns:

Problema la care se gândeşte mama ta este cu siguranţă aceea care ţine de morală şi nu numai.

Nu vreau sa sune ca o observatie dar iată un răspuns pe care l-am găsit legat de acest subiect (are mare dreptate):

"Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevarata lovitura pentru viitoarea familie. Este vital să nu se atenteze la drepturile şi "liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...
Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Divinitatea a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...
- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica divorţurilor nu minte...
Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii..."

| Holiday a răspuns:

Ai terminat studiile, ia-ti un job, muta-te, nu neaparat in ordinea asta. Apoi daca lucrurile nu merg la un moment dat intre voi ai un venit, te poti descurca si singura.
Acum ce vrei sa faci? La 23 de ani sa stai inca dupa fusta mamei tale? Asuma-ti responsabilitati, nu mai esti copil.

| danay72 a răspuns:

Ar trebui sa o intrebi pe mama ta de ce nu e de acord cu el. Poate ea a vazut ceva ce tu nu vezi. Poate ca nu vei ramane cu el si vei pierde si relatia cu el si pe mama.Pe situl jw.org sectiunea cupluri dar si adolescenti poti sa gasesti articole utile.Un lucru e cert, doar tu poti lua decizia, nimeni altul.Mult succes iti doresc.

| Demonull a răspuns:

îţi recomand independenţa financiară şi chiar dacă te muţi cu el în caz de o despărţire.să te poţi întreţine singură :chirie etc happy

| jamal000 a răspuns:

In cel mai rau caz daca nu cedeaza, poti pleca si sigur ii va trece supararea, esti copilul ei si nu vad sa te indeparteze de ea pentru atat, poate are si o teama de a ramane singura si e firesc.

| Ella192 a răspuns:

Sfatul meu, nu te muta pentru ca o sa regreti la un moment dat. Iti zic din experienta! Gindeste-te citeva zile la diferite situatie cum te-ai vedea pe tine cind el ti-ar zice ca nu poate locui cu atitea certuri, sau ca trebuie sa va luati o pauza, sau ca trebuie sa te muti. Cred ca mama ta are dreptate, plus la asta crezi ca poti trece peste defectele lui (gen ciorapi aruncati; sticle de bere prin casa; sa faci curat; splatul vaselor). Vorbeste cu el sau locueste cu el o perioda de proba inainte de a face marele pas.

| etternity explică (pentru Ella192):

Am stat la el, 5 zile pe saptamana. De mai multe ori.Ii stiu din defecte. Nu pune gura pe alcool.Am facut curat si pana acum iar cu bucataria ma descurc. Si acasa tot eu spal mereu vasele. Astea nu sunt o problema. Ma tem de ce ai spus tu, pauze, certuri, necesitatea unei noi mutari etc. Mersi de ajutor! >big grin

| BeatrizBetty a răspuns:

Eu cred ca mama ta tine la tine.Eu zic sa asculti de cuvantul ei... Poate considera ca baiatul nu-i bun pentru tine si ca te va face sa suferi.Sigur si-a dat ea seama de ceva nepotrivit la el de care sunt sigura ca tu nu ti-ai dat seama datorita dragostei oarbe happy Dar iti vei da seama in timp cand va fi prea tarziu.

| etternity explică (pentru BeatrizBetty):

Sunt o fire foarte sensibila si plang din orice. Acum 1 an jumate l-am sunat sa vina la mine si fiindca s-a creat o confuzie in privinta orei, cand l-am sunat din nou a spus ca mai bine nu mai vine iar eu am inceput sa plang.A venit pana la urma insa acela a fost momentul in care am plans vreo 5 minute si-n care desigur, mama m-a vazut. Din acel moment ea m-a facut sa plang de zeci de ori, dar asta nu conteaza, el e cel care-i de condamnat si-atat.Mereu la orice cearta aduce in discutie acel episod.happy Si nu il vrea si findca e mai mare cu 7 ani, si a mai avut relatii anterioare din care a suferit motiv pentru care ea considera ca el nu va mai pune suflet si sustine ca nu va da niciodata 2 bani pe mine. happy E un baiat de nota 10 si toti au laude la adresa lui. Eu stiu ce mi-am ales si ce-mi doresc langa mine dar imi doresc ca si ea sa-mi respecte alegerea. Multumesc pentru interventie!