| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 19 ani, iar iubitul meu 21. Suntem împreuna de o luna, ma înțeleg foarte bine cu el și la fel și părinții mei. As vrea sa-i întreb dacă poate sa rămână la mine peste noapte, dar mi-e frica de răspunsul lor.
Țin sa mentionez ca am mai avut o relație înainte și ca nu au fost de-acord sa doarmă cu mine.
Voi ce părere aveți?

18 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Daca ai fi parinte de fata iar fata ta ar avea aceeasi situatie tu ce ai face? nu i-ai spune '' nu e am devreme dupa o luna''. Intreaba parintii iar daca te refuza relatia merge inainte. Intr-un weekend va duceti intr-un city break si dormi cu el 2 noptiwinking, ti-ai indeplinit visul

| Holiday a răspuns:

N-are de ce sa-ti fie frica. Oricum, nu pune problema "poate sa ramana...", ci "deseara va ramana sa doarma la mine". Fii hotarata, arata ca tu ai luat deja decizia. Daca le dai din start varianta unui raspuns negativ, din motive necunoscute, multi parinti in situatia alor tai aleg varianta "nu".

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Depinde şi de părinţi.Ai mei nu au reacţionat niciodată bine la răspunsurile hotărâte în situaţii de genul ăsta.Şi nici nu am zis-o în aşa fel încât să par obraznică.
Aşa că pentru mine, prima variantă a funcţionat şi mă face să cred că şi în cazul ei, asta ar fi cea mai bună.

| Eireann a răspuns:

E probabil sa spuna nu mai ales ca e doar o luna de relatie. Tu nu poti sa stai la el peste noapte?

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Şi crezi că dacă nu au fost de acord să stea el la ea peste noapte, vor fi de acord să se ducă ea la el? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai probabil iti va spune aceeasi chestie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde şi ce vârstă aveai când erai în relaţia anterioară. Poate, pe atunci, au considerat că eşti prea mică pentru sex şi din cauza asta nu au fost de acord să dormi cu el. (chiar dacă nu aveai/aveaţi intenţia de a face)
Acum, la 19 ani, nu ar mai trebui să fie o problemă. Asta dacă nu te vor ai tăi virgină până în noaptea nunţii.
Întreabă-i.Ce ai de pierdut? Fără frică.În cel mai rău caz, o să refuze din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ce ti se pare iesit din comun? Reactie parintilor e cat se poate de normala, de fapt prea indulgenta, eu as fi facut urat, desi, daca ai fi fost a mea, probabil nu m-ai fi intrebat macar asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...probabil nu m-ai fi intrebat macar asa ceva."

Asta e un sfat bun. Cu de astia ca tine nu trebuie sa stai la discutii, faci si gata, nu mai intrebi. Ce rost are sa ai scandal si inainte si dupa? Ca oricum la 19 ani daca e hotarata sa faca ceva poate face si daca te dai tu cu curu` de pamant.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Esti sigur ca ar fi o idee buna? Stii ca nu ma pedepseste nimeni daca, aflandu-te la mine in casă, in situatia data, ti-as rearanja cateva oscioare? Ma refer la "iubitul" fetei mele.
Apoi bineinteles ca ea ar disparea din casa mea, de manuta cu el, iar inapoi nu mai vine.
In concluzie, la mine in casa clar nu face ce vrea ea, cat timp e pe banii mei sau sub acoperisul meu, clar nu face ce vrea.
Daca ma trezesc cu străini nepoftiti in casa, mai ales ca stiu ca vor sa-mi... fiica, nu as ezita deloc.

Asa ca gandeste-te bine inainte de a da sfatul asta, ca daca tatal ei gandeste ca mine, le trebuie rezervare la îngrijiri paliative de pe acum.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Stii ca nu ma pedepseste nimeni daca, aflandu-te la mine in casă, in situatia data, ti-as rearanja cateva oscioare?"

Bineinteles ca lucrurile nu functioneaza asa. Ce sa zic, daca fi-ta/fi-tu are un invitat si la un moment dat ti se pune tie pata, il poti lua la ciomageala din senin...pff. Oricum, numai gura e de tine, tare mi-e ca daca ai face asta, cu oasele rupte ai iesi tu.
Dar evident, daca nu vrei, nu poate intra cineva la tine in casa. Dar cum naiba sa aiba un iubit fata de 19 ani, iar tu sa nu-l primesti in casa?! Clar trebuie sa ai ceva dereglat la mansarda.

"In concluzie, la mine in casa clar nu face ce vrea ea, cat timp e pe banii mei sau sub acoperisul meu, clar nu face ce vrea."

De asta recomand tuturor aflati in situatia de a sta in casa unuia ca tine sa isi vada de drum imediat ce e posibil.

"Asa ca gandeste-te bine inainte de a da sfatul asta, ca daca tatal ei gandeste ca mine, le trebuie rezervare la îngrijiri paliative de pe acum."

Stii care e treaba? E adevarat ca trebuie sa ai grija cand ai prosti pe langa tine, dar nici sa ajungi sa nu faci ce iti doresti de frica prostului nu e cazul...

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

E si mai bine daca crezi/crede ca doar gura e de mine. Ramane de vazut cine ramane surprins. laughing
In situatia data, pot spune limpede: "am intrat in casa, un om strain era peste fiică-mea, nu stiam de prezenta lui, nu l-am invitat, asa ca am reactionat inspre a-mi apara familia." - asa 100% e cum am zis eu.
Cat timp stai in casa prostului, iar prostu iti da sa mananci, faci tot ce zice prostu. Daca nu-ti convine, drum bun si la revedere.

Asa ca, pe modelul "cand esti vai de capul tau, nu ai voie sa dai sfaturi", sugerez sa te reduci singur la tacere. Dar nu ma astept sa o si faci, deoarece stiu obiceiul românilor de a semnaliza, sa stie tot poporu' ce cortex fin si fără striatii au ei.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

""am intrat in casa, un om strain era peste fiică-mea, nu stiam de prezenta lui, nu l-am invitat, asa ca am reactionat inspre a-mi apara familia.""

Pai ba tembelule, poate il invitase nevasta-ta, care posibil sa fie coproprietara a locuintei. Pe ea nu o intrebi inainte, ca e foarte posibil sa nu aiba chiar atatea idei traznite ca tine? In plus, nu va crede nimeni aberatiile tale, mai ales ca va exista un martor care sa confirme ca esti dus cu pluta si nu era nimeni in pericol.

"Cat timp stai in casa prostului, iar prostu iti da sa mananci, faci tot ce zice prostu."

Da mah, stiu teoria asta, doar nu crezi ca ai inventat tu tampeniile astea, le-am mai auzit la cativa intr-un fel sau altul.

"Asa ca, pe modelul "cand esti vai de capul tau, nu ai voie sa dai sfaturi", sugerez sa te reduci singur la tacere."

De acord cu tine, mai ramane sa-ti urmezi sfatul. E jenant sa poluezi discutiile cu tot felul de aberatii.

"...deoarece stiu obiceiul românilor de a semnaliza, sa stie tot poporu' ce cortex fin si fără striatii au ei."

Aici chiar ca te-ai descris perfect. Itr-adevar, sunt destui romani care inca mai au in cap idei tampite de genul celor enuntate de tine...

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Auzi, mie nu mi-e departe deloc nici sa înșir foi din dex si din biblie despre cei ce ti-au trecut in neființă, deci racoreste-te, cretine, grijă cu termenii.

Da, sunt convins ca nevasta-mea il va sustine pe ăla in instanță, nu pe mine. Dar am un feeling ca nu m-ar da nimeni in judecată.
Daca tu ai fi ok sa o auzi pe fii'ta cu geme din camera alaturata, se datoreaza unor probleme adanci ce le ai, e problema ta.
In casa mea, singurul barbat cu care doarme fiica mea in pat este logodnicul/sotul ei, nicidecum iubitul.
Sa zica mersi daca o las sa aiba iubit dupa 18 ani. Dar cat timp o tin eu, nu se pune problema de mai mult.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Da, sunt convins ca nevasta-mea il va sustine pe ăla in instanța..."

Ce fraier esti, nu de nevasta-ta spuneam ca ar fi martor, ci de fi-ta...

"Auzi, mie nu mi-e departe deloc nici sa înșir foi din dex si din biblie despre cei ce ti-au trecut in neființă, deci racoreste-te, cretine, grijă cu termenii."

Ete spanac, esti doar un fatalau cu gura mare...

"Dar am un feeling ca nu m-ar da nimeni in judecată."

Pai si eu cred la fel, ti-am mai spus asta, iar nu esti atent, daca initiezi cumva vreun conflict, cel mai probabil tu vei iesi cu ochii vineti, deci nu e cazul sa te dea careva in judecata.

"n casa mea, singurul barbat cu care doarme fiica mea in pat este logodnicul/sotul ei, nicidecum iubitul.
Sa zica mersi daca o las sa aiba iubit dupa 18 ani. Dar cat timp o tin eu, nu se pune problema de mai mult."

Tare mi-e ca n-o sa ai ocazia sa faci asta. Presupunand prin absurd ca ai pacali pe vreuna sa faca un copil cu tine, putin probabil sa si stea pana ajunge adolescent. Deci fa-ti linistit planuri ca oricum nu conteaza, dar macar ai bunul simt nu-i mai freca pe altii la cap cu ele.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Parca ziceai ceva cum ca ai peste 40 de ani. Exemplul perfect de om ce a trecut fix degeaba prin viață.
Fatalau cu gura mare? Hah, ce placere mi-ar mai face sa aflăm ce si cum. laughing
Ochii vineti, probabil de la curent, daca las geamurile deschise.

Dilema mea e daca te-a fătat mumă-ta prost, sau ai devenit pe parcurs. In orice caz, incearca sa nu-mi mai scrii, ca esti genul de om care creste stima de sine a babuinilor, cand merge la zoo.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai mah linistit, ca nu pentru tine scriu, tu esti dus, nu mai sunt sperante, dar e bine sa vada si altii cam ce e de fapt in spatele cretinatatilor debitate de tine.
De fapt esti un ratat, fara sotie, fara copii, fata iubita/e si mai nasol, si fara perspective, care o freaca la rece, si la propriu si la figurat, cu principiile lui desuete, incercand sa-si motiveze astfel esecurile. Am mai vazut looseri de genul asta. Si repet, de fapt ma doare in cot de ce faci tu, doar ca ar fi pacat sa ajunga unii sa considere ce crezi/faci tu ca fiind benefic sau demn de atentie.

"Fatalau cu gura mare? Hah, ce placere mi-ar mai face sa aflăm ce si cum."

Ti-ar placea pe dracu`...sau nah, poate doar daca esti masochist...

Răspuns utilizator avertizat